Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Інституційні ознаки організованої злочинності та її соціальна основа

Інституційні ознаки організованої злочинності та її соціальна основа

Назва:
Інституційні ознаки організованої злочинності та її соціальна основа
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,32 KB
Завантажень:
48
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему:
Інституційні ознаки організованої злочинності та її соціальна основа


Соціолого-кримінологічні дослідження організованої злочинності
Вчені-соціологи дедалі більше цікавляться питаннями, пов’язаними з формами організованої злочинності. Серед помітних праць з цієї тематики можна назвати дослідження генезису етнічних злочинних спільнот (А. Костяєва, О. Белявська, Р. Мінна) [1 – 3], патрон-клієнтних відносин як основи мафії (Дж. Альбіні) [4], нормативних її регуляторів (Р. Катанзаро) [5], економічних аспектів організованого криміналітету (Т. Шеллінг) [6]. Соціологи вивчають такі незвичні для їх фаху проблеми, як система транснаціональної злочинності, вплив глобалізації на її інтенсифікацію [7]. Основні результати розвідок західних вчених актуальні й для України.
Чимало російських науковців (М. Афанасьєв, С. Глінкіна, В. Радаєв та ін.) торкаються теми організованої злочинності і корупції, аналізуючи тіньову економіку та її вплив на соціальну структуру, процеси формування вищих верств, конверсії бюрократичного ресурсу в економічний капітал [8 — 10]. Про актуальність цієї теми для соціологічного дискурсу свідчать не лише наукові розвідки, а й запровадження у деяких університетах Заходу експериментальної дисципліни „Соціологія організованої злочинності”. В цьому зв’язку можна вказати на розроблений В. Волковим (Європейський університет у Санкт-Петербурзі) курс „Держава, насилля та мафія у порівняльній перспективі”.
Сучасна соціологія звертає увагу на зрощення влади з криміналом, по-різному називаючи процеси збагачення на пострадянському просторі (крім країн Балтії): клептократія, номенклатурна олігархія, плутократія, бандократія, приятельський, мафіозний, бандитський капіталізм, бюрократично-олігархічна держава тощо. Дослідники говорять про клановість влади, торкаючись при цьому і проблем корупції та організованої злочинності.
Західні вчені (Дж. Альбіні, Р. Доджерс, Дж. Воллер та ін.) і наукові інституції (Центр стратегічних досліджень у Вашингтоні, Центр дослідження організованої злочинності і корупції Натансона, Національний інститут юстиції департаменту юстиції США) також виявляють інтерес до пострадянської організованої злочинності, досліджують її не лише з огляду права, але й застосовують при цьому загальносоціологічні концепти [11 – 14]. Роботи Л. Шеллі щодо сицілійської моделі розвитку російської оргзлочинності мають не лише суто правовий зміст, а й розглядаються в широкому соціальному та соціально-політичному контекстах [15]. 1997 року український науковець В. Гвоздецький захистив дисертацію „Організована злочинність як об’єкт соціально-філософського аналізу” [16]. У свою чергу, емпіричні соціологічні методи широко використовуються в обстеженні громадської думки [17].
Існує низка підходів до пояснення сутності організованої злочинності: теорія раціонального вибору, теорія взаємодії, теорія втримання та соціального контролю, екологічна теорія, теорія психологічних рис, теорія диференціальної асоціації, теорія навчання, теорія диференційних можливостей, теорія аномії та конфлікту культур, теорія субкультур і соціальної дезорганізації, теорія етнічного наслідування, теорія злочинної організації як підприємства, організаційна теорія тощо [18]. Ці концепції мають різний рівень узагальнення, часто-густо трактують одні й ті ж феномени дещо по-різному.
Перспективи інституційного аналізу організованої злочинності
Актуальною науковою проблемою залишається реінтерпретація загальносоціологічних парадигм для пояснення феномена організованої злочинності. Одна із соціологічних концепцій трактує організовану злочинність як соціальний інститут. Відтак її прихильники концентрують дослідження соціального контексту „п’ятої влади” на її інституційних ознаках, а кримінальну поведінку в межах злочинних організацій пояснюють у термінах, що характеризують соціальну структуру і соціальні процеси.
Аналіз організованої злочинності з огляду на її функції в суспільстві має свою наукову традицію.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Інституційні ознаки організованої злочинності та її соціальна основа

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок