Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Післядія як нова форма буття індивіда.А. Валлон (1879—1962)

Післядія як нова форма буття індивіда.А. Валлон (1879—1962)

Назва:
Післядія як нова форма буття індивіда.А. Валлон (1879—1962)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,98 KB
Завантажень:
85
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
Післядія як нова форма буття індивіда.
А. Валлон (1879—1962)


У своєму трактаті "Від дії до думки" (1942) Анрі Валлон заперечує будь-які паралелі між сенсомоторними схемами та поняттями. Він вважає, що походження понять не можна шукати в схемах тих безпосередніх реакцій, які виникають із обставин буття живої істоти залежно від рівня її ор-ганізації. Поняття не є простою інтелектуальною калькою цих схем. Вони належать до іншої системи, еволюція якої пов'язана з існуванням людського суспільства.
Валлон прагне знайти механізми, які показували б перехід від психології ситуації, де людина (і тварина) ще вплетені в чуттєво-предметні відношення, до теоретичного осягнення світу. Валлон знаходить певні ма-теріальні дії, матеріально-чуттєву підставу для пояснення можливості відриву від безпосередньої ситуації. Зокрема, в ранній історії людства ба-зою для виникнення ідеалізованих відображень дійсності були міфологічні обряди.
Валлон не встановлює якоїсь суттєвої розбіжності між сучасним типом думання і типом думання доісторичної людини — на відміну від Л.Леві-Брюля, Ш.Блинделя або Ж.Піаже. Суперечність, яку у зв'язку з цим хоче розглянути Валлон, є суперечністю, де протиставлено ситуаційний інтелект, в якому злито дію і предмети, та інтелект, що оперує уявлення-ми і символами після того, як він переробив цей матеріал, починаючи з найвіддаленіших цивілізацій.
Коли організм лише створює свої рухи, вони ще не відображають зовнішнього світу, а речі не використовуються згідно з їхньою власною структурою. Коли ж створено апарат сенсомоторних досліджень, дія спо-лучається з зовнішньою реальністю. Але встановлені зв'язки вводяться са-мими діями, послідовність яких іноді буває випадковою. Ця послідовність завжди має практичний сенс або якісь суб'єктивні мотиви. Моторний аспект зображення, відриваючись від дії у власному розумінні цього слова, може дедалі більше сприймати аспект зображення. Так, на проекційній стадії ди-тина жестами створює обставини, в яких вона грає. Жест сполучає різні враження. Асоціації групуються в серії.
Особливу увагу Валлон звертає на дію наслідування. Ця дія не має прямого контакту з предметом, — реальним, об'єктивно існуючим перед людиною, а лише відтворює його спеціальними зображувальними рухами. Це стає можливим тому, що наслідувальна дія пов'язується з відповідними уявленнями. "Якщо наслідування визначити як дію, що відтворює модель, то уявлення моделі є його необхідною умовою". В наслідуванні рух вже не змішується з безпосередніми і практичними реакціями. Валлон вказує далі, що наслідування вплітається між двома протилежними елементами: злит-тям, уходом від себе в предмет та "співучастю" в об'єкті, подвоєнням дії, що виконується разом з моделлю. Здобич немовби окреслено в позі тварини разом з жестами, потрібними для того, щоб схопити її.
Наслідування має соціальну суть. Лише за допомогою іншої людини набуває свого конкретного значення реакція наслідування. Діяльність завдя-чує їй новою орієнтацією. Замість прагнути виключно до зовнішнього світу для зміни на ньому співвідношень, діяльність перетворюється на зміну са-мого суб'єкта, реакції якого формуються не тільки необхідними вимогами середовища, а й у відповідності з зовнішніми моделями. Перетворення, що тут відбуваються, є перетвореннями безпосередньо корисної діяльності в умоглядну діяльність.
Валлон наближає наслідування до уявлення насамперед тому, що, виявляючись значно пізніше, ніж видовище, що послужило оригіналом, воно вимагає внутрішньої моделі, яка вже стала зовсім незалежною від тих же впливів, з яких воно виникає. А далі наслідування не може реалізуватися інакше, як через переведення у внутрішню, приховану форму різних вра-жень, нерідко розсіяних у часі, через зведення цих вражень до свого роду єдиної похідної.
Валлон далі ставить проблему зворотності руху — аналогічно Піаже. Виходячи з можливості такої зворотності, організм піднімається до рівня діяльності, яка виходить за межі простої матеріальної видимості і здійснюваних жестів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Післядія як нова форма буття індивіда.А. Валлон (1879—1962)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок