Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Ерос і цивілізація. Феномен одновимірної людини в ідеології розвиненого індустріального суспільства. Г. Маркузе (1898—1979)

Ерос і цивілізація. Феномен одновимірної людини в ідеології розвиненого індустріального суспільства. Г. Маркузе (1898—1979)

Назва:
Ерос і цивілізація. Феномен одновимірної людини в ідеології розвиненого індустріального суспільства. Г. Маркузе (1898—1979)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,43 KB
Завантажень:
180
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
РЕФЕРАТ
на тему:
Ерос і цивілізація. Феномен одновимірної людини в ідеології розвиненого індустріального суспільства. Г. Маркузе (1898—1979)


Проблему Еросу Герберт Маркузе розглядає, аналізуючи вчення Фрей-да з філософських позицій. Цьому аналізу присвячено праці "Ерос і цивілізація. Філософське дослідження вчення Фрейда" (1956), а також "Психоаналіз і політика" (1968). Маркузе виступив також як дослідник учень Гегеля і Маркса.
Будучи студентом, Маркузе вивчав філософію та економіку в Берліні та Фрайбурзі. З 1922 р.— член соціально-демократичної партії. З 1928 р.— учень Гуссерля і Гайдеггера у Фрайбурзі. У1933 р. емігрував до Женеви, у 1934 — до США. Після прийняття американського громадянства працює у розвідці. Фахівець із радянського марксизму. З 1954 р. викладає в Гар-вардському, Каліфорнійському університетах, читає лекції в європейських країнах. Маркузе належить розробка теоретичних засад студентського руху 60-х років і руху "'нових лівих".
Своє завдання як науковця Маркузе бачить у тому, щоб зрозуміти соціальні та політичні вчення за допомогою психології або ж розкрити політичний і соціологічний зміст психологічних концепцій. Свою психо-логію Маркузе будує, аналізуючи вчення Фрейда, зокрема його вихідний постулат про те, що культура є принесенням лібідо в жертву, його приму-совим переключенням на соціально корисні форми діяльності та самовира-ження. Головну проблему, яку намагається вирішити Маркузе, він форму-лює так: чи є конфлікт між принципом задоволення і принципом реальності такою мірою непримиренним, що неминучою стає репресивна трансфор-мація структури людських інстинктів? Маркузе намагається по-новому інтерпретувати теоретичну концепцію Фрейда і стати в опозицію до революціоністських шкіл неофрейдизму, які заперечували наявність соціо-логічного принципу тлумачення психічного у самого Фрейда. Неофрейдистська критика Фрейда є суто ідеологічною і не має концептуальної основи — у такий спосіб Маркузе "захищає" Фрейда від неофрейдистів.
Фрейд вважає боротьбу за існування вічною і пов'язує її з вічним анта-гонізмом між принципами задоволення і реальності. Творчість Фрейда безкомпромісна у виявленні репресивного змісту найвищих цінностей і до-сягнень культури. Метапсихологія Фрейда — це спроба розкрити жахливу необхідність зв'язку між цивілізацією і варварством, прогресом і страждан-ням, свободою і нещастям, за чим, зрештою, стоїть зв'язок між Еросом і Танатосом. Несвобода і примус — ось ціна культури і прогресу.
Фрейд аналізує розвиток репресивного психічного апарату на рівнях, а) онтогенезу — ріст пригніченого індивіда починаючи з раннього дитинства до свідомого суспільного існування; б) філогенезу — ріст репресивної цивілізації від первісної орди до розвиненої держави.
Культура — це насамперед прогрес праці заради здобуття життєво не-обхідних речей. Але Фрейд не говорить про "інстинкт працелюбності" чи "інстинкт майстерності". Наголос робиться на теорії консервативної приро-ди інстинктів, які керуються принципами задоволення, нірвани. Фрейд пов'язує працю з нещастям, підкреслює "природну неприязнь людей до праці".
Маркузе зауважує, що не будь-яка праця передбачає десексуалізацію, що не будь-яка праця є неприємною та вимагає самозречення. Праця в умовах цивілізації пов'язана з соціальним використанням агресивних потягів і та-ким чином служить Еросу. Маркузе прагне звільнити теорію потягів від виключної орієнтації на принцип продуктивності та проаналізувати сутність нерепресивної цивілізації у зв'язку з цим принципом.
За Маркузе, психологічні джерела праці та їхні ресурси становлять од-ну з галузей душі, яка ігнорується психоаналізом. Саме неофрейдизм пока-зує, як торжествують над його теорією спрямування трудової моралі. Праця, яка заклала матеріальну базу людства, була відчуженою працею, пов'язаною зі стражданнями й нужденністю. Маркузе вважає, що такою праця залишається і до здобуття свободи. Індивідуальні потреби та схиль-ності в такій праці ігноруються.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 Реферат на тему: Ерос і цивілізація. Феномен одновимірної людини в ідеології розвиненого індустріального суспільства. Г. Маркузе (1898—1979)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок