Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Родова сутність людини

Родова сутність людини

Назва:
Родова сутність людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,29 KB
Завантажень:
164
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Родова сутність людини
План
1. Психологічна структура свідомості
Свідомість людини – нова якість психічної діяльності, за якої дійсність відображається у формах культури, тобто в штучних, неприродних формах, витворених людством в процесі історичного розвитку.
Свідомість людини прийнято розглядати як певний процес, потік переживань, що складається з окремих актів – сприймання, міркування, пригадування, хотіння, оцінювання та ін. Розрізняють три види актів свідомості – мислення, воління та емоційне переживання.
Мислення – один з найважливіших актів свідомості, який полягає в оперуванні абстрактними поняттями (наприклад, розв’язування математичної задачі). Його нерідко ототожнюють із свідомістю, однак свідомість не зводиться до мислення. “Я хочу”, “я люблю” – це також акти свідомості, але вони не є актами мислення. Само мислення поділяють на розсудкове і розумне.
Таким чином, кожне з розглянутих понять постає як вужче за обсягом від попереднього: розум – це лише певний тип мислення, мислення – один з видів актів свідомості, свідомість – певний рівень розвитку психіки.
Структура свідомості має два вияви: компонентний (змістовний) і рівневий.
Компонентний. Охоплює складові, необхідні для діяльності людини: а) знання або когнітивну сферу свідомості (відчуття, сприймання, уявлення, поняття, судження тощо); б) цінності, потреби, інтереси, емоційні стани, що обґрунтовують і стимулюють активність, або мотиваційна сфера свідомості; в) програми (проекти, плани, цілі), або нормативно-проектна сфера свідомості. Ця конструкція не є лише умоглядною, а постає як закономірний характер організації свідомості. Вона відтворює сутнісну смислову структуру буття: знання репрезентують у свідомості буття як наявне; цінності, потреби, інтереси – незавершеність буття; програми – його здатність до самозміни.
Рівнева структура свідомості. Охоплює складові, які засвідчують, що не все, що є змістом свідомості, реально усвідомлюється. Людина, за З. Фрейдом, не є господарем сама собі, її інтелект безсилий перед людськими пристрастями. У рівневій структурі він виокремлює такі елементи: а) несвідоме або “Воно” – інстинкти, домінуючу роль серед яких відіграє лібідо (пристрасті, бажання, енергія сексу); б) свідоме або “Я” – своєрідний посередник між “Воно” і зовнішнім світом; в) несвідоме, або “Над-Я” – сфера соціальних фільтрів, крізь які “Воно” має діяти на “Я” (своєрідні автоматизми – догми, традиції, ідеали, совість та інші цінності й заборони морального, соціокультурного, сімейно-історичного походження, що домінують в культурі).
Глибшу диференціацію “Воно” Фрейда дав його учень К.-Г. Юнг. Він виділив, крім “особистісного несвідомого як відображення в психіці індивідуального досвіду”, ще глибший шар – “колективне несвідоме”, яке є відображенням досвіду попередніх поколінь. Його змістом є за Юнгом загальнолюдські прообрази-архетипи.
Архетип – найінтимніша частина людської психіки, і ми оберігаємо її як особисту таємницю. Якщо особисті образи переживаються суб’єктом, то колективні образи походять не з життєвого досвіду, а з досвіду предків. Завдяки архетипам здійснюється смисловий зв’язок епох і генерацій, підтримується духовна цілісність культур.
Колективне несвідоме – образ світу, що сформувався ще в прадавні часи і виражається, як правило, мовою символів, а найвідомішою формою для вираження свідомого є словесна.
Отже, структура свідомості охоплює індивідуальне і колективне несвідоме, які, поєднуючись, суттєво доповнюють одне одного.
Свідомість набуває своєї завершеності та цілісності через самосвідомість, яку розглядають у двох аспектах:
- як усвідомлення людиною самої себе, свого становища у світі, своїх інтересів і перспектив, тобто власного “Я”;
- як спрямованість свідомості на саму себе або усвідомлення кожного акту свідомості. Ці підходи до розуміння самосвідомості є взаємодоповнюючими.
Самосвідомість – здатність людини поглянути на себе з боку, тобто дистанціюватися від себе, побачити себе очима інших.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Родова сутність людини

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок