Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціально-психологічні аспекти морального виховання в сучасній парадигмі освіти

Соціально-психологічні аспекти морального виховання в сучасній парадигмі освіти

Назва:
Соціально-психологічні аспекти морального виховання в сучасній парадигмі освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,35 KB
Завантажень:
228
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Соціально-психологічні аспекти морального виховання в сучасній парадигмі освіти


Мало в який ще час відчувалась така гостра потреба у встановленні чітких моральних принципів, як сьогодні. Гуманістичні цінності зазнають трансформаційні зміни в новому світоглядному вимірюванні - економічному, який породжує ряд важливих для культурного буття, освітньо-педагогічного процесу проблем, що вимагають обов'язкового розгляду і рішення. Потреба в твердих духовних, моральних засадах обґрунтовується не просто інтересами культури і суспільства. Вся сучасна соціально-економічна реальність з її суворими законами примушує переосмислити підоснови буття в життєвих умовах, що змінилися.
У гостро актуальній статті "Людина і освіта у вимірюваннях економічної цивілізації" президент Академії педагогічних наук України, академік В.Г. Кремень, визначаючи ключову смислоутворюючу характеристику соціально-культурного життя нашого часу, підкреслює домінанту економічного вимірювання всіх її аспектів. "Сучасне життя демонструє нескінченний ряд ідей, поглядів, концепцій, теорій, в яких є видимими спроби осмислити кардинальні зміни, що відбуваються в суспільстві. Людина опинилася в нових умовах, коли перед нею виникають несподівані, з позиції традиційного гуманізму, випробування, в яких добро і зло, віра і зрада, свобода і свавілля, гідність і підлота начебто помінялися місцями, а подекуди взагалі втратили своє суттєве значення в параметрах системи цінностей. Суспільство у своїх освітніх, культурних програмах докладає величезні зусилля для подолання невідомих раніше проблем, але дедалі вони загострюються ще більше " [1].
Таким чином, необхідність осмислення питань, пов'язаних з вихованням моральності у дітей в сучасній парадигмі освіти, очевидна.
Формування моральності є якщо не найважливішим, то, в усякому разі, одним з найістотніших завдань педагогіки і суспільства в цілому. По суті, питання про необхідність не просто культивувати духовне зростання людини, а виховувати моральність повинно розумітися як найважливіше вже на основі того простого факту, що ми всі є членами суспільства, і значить, воно життєво зацікавлене в духовному розвитку кожного з нас.
Моральність народжується у людини на соціальному ґрунті. Поза суспільством і у несоціальної істоти вона була б абсолютно немислима, оскільки вона не може бути продуктом виключно власної творчості людини, звільненої від всяких соціальних дій. Якийсь час назад моральність в нашій освіті визначали три ознаки - підпорядкування, слухняність, наслідування, спрямовані на неухильне виконання кожним заданого зверху морального закону, осмислювати який не було необхідності. Філософію сучасної освіти повинна визначати філософія людиноцентризму, яка підкреслює ключове значення людини як найважливішого смислового моменту в соціально-економічній аурі, що змінилася, де, як ми вже відзначали, "генералять" нові цінності. Сьогодні орієнтована на сучасні економічні відносини і породжувані ними етичні установки, залежна від них, людина повинна навчитись робити самостійний вибір, приймати рішення стосовно свого духовного і матеріального буття. Як би ми не хотіли применшити сьогодні роль матеріального чинника, як би не посилалися на провідну роль духовних, культурних, етичних чинників, вони можуть спрацювати тільки за умови обліку особливостей різноманітних впливів сучасного економічного буття, наповненого численними спокусами.
Таким чином, моральність соціально залежна категорія. Разом з тим, моральність людини ґрунтується на самовизначенні, і в цьому вся складність виховання - етичний характер повинен бути сам для себе законом, оскільки етичний закон це внутрішній закон, а не зовні нав'язане правило.
Очевидно, що процес морального виховання в сучасних умовах має бути орієнтованим не на особистість, якою легко керувати, а на особистість, яка самовизначається. Це принципово змінює ключову місію сучасного виховання: не нав’язувати дітям цінності суспільства, а спонукати йти до них через власну соціально-моральну практику, досвід, надаючи можливість кожній дитині діяти як особистість, яка самовизначається.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Соціально-психологічні аспекти морального виховання в сучасній парадигмі освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок