Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Типи міжособистісних взаємодій

Типи міжособистісних взаємодій

Назва:
Типи міжособистісних взаємодій
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,36 KB
Завантажень:
47
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат
Типи міжособистісних взаємодій


Обставини підштовхують кожну людину до багатьох інших індивідів. У відповідності зі своїми потребами та інтересами лю-дина відбирає серед чисельної кількості інших людей тих, з якими вона потім вступає у взаємодію. [1]
Міжособистісні стосунки – це сукупність об'єктивних зв'язків та взаємодій між особами, які належать до певної групи. Характерною ознакою міжособистісних стосунків є їх емоційне забарвлення. Отже, можна визначити їх як взаємини людей, що формуються в процесі безпосередньої взаємодії в групі, мають неформальний характер і містять емоційно забарвлену та обопільно значущу оцінку партнерів по спілкуванню. [2] Сучасний український соціальний психолог В.О. Татенко, визначаючи взаємодію особистостей між собою як суцільний взаємовплив, розглядає її як послідовну зміну суб'єкт-об'єктних характеристик учасників цього процесу: спочатку один є суб'єктом, а інший – об'єктом впливу, а потім – навпаки. [1]
Міжособистісна взаємодія як організація діяльності між людьми складається з таких елементів: діюча особистість, потреба в активізації поведінки, ціль діяльності, метод діяльності, інша діюча особа, на яку спрямована дія, результат діяльності. Крім того, елементом організації діяльності є також зовнішнє оточення дію-чої особи, або ситуація. Як відомо, будь-яка діюча особистість не знаходиться в ізоляції. Її оточує матеріальний, речовий світ, соціальне середовище (групова взаємодія), культурне середовище (норми і цінності суспільства). Сукупність речових, соціаль-них і культурних умов складає ситуацію, яка виражається в умо-вах дії і засобах дії. Жоден індивід не здійснює діяльності без врахування ситуації. Ситуація входить в систему соціальної взає-модії через орієнтацію індивідів. Розрізняють оціночну і мотива-ційну орієнтацію індивіда на ситуацію.
Велику роль у здійсненні взаємодії відіграє система взаєм-них очікувань (експектацій), які пред'являються індивідами і соціальними групами один до одного. Зустрічаючись з незна-йомою людиною, ми завжди уявляємо собі, що вона буде роби-ти і як поводитись у відповідності з прийнятними в групі або суспільстві нормами. Загальноприйняті очікування дають нам можливість оцінити поведінку даного індивіда і прийняти рішення щодо продовження взаємодії. Наприклад, певна особа призначає ділову зустріч незнайомій людині. У кожного з них існує певна система очікуваної поведінки, яка є загальноприйнятою: партнер повинен прийти вчасно, додержуватись ритуа-лу знайомства, бути ввічливим і т.ін. Якщо ці очікування не вип-равдовуються для однієї зі сторін, то взаємодія може перерва-тись і залишитись ситуаційною. Якщо ж очікування з обох сторін виправдаються, то виникнуть нові експектації (очікування), які вже будуть пов'язаними з особистими особливостями даної лю-дини, з її статусом, способом виконання соціальної ролі, з інституційними нормами, які вона представляє.
ВзаємодІя може продовжуватись і стати стійкою, багаторазовою і навіть постійною. В ході стійкої взаємодії взаємні експектації пос-тійно змінюються, з'являються нові очікування, але такі, які надавали б взаємодії досить упорядкований і передбачуваний характер.
Міжособистісні взаємодії охоплюють широке коло явищ, але головним регулятором сталості, глибини, неповторності міжособистісних стосунків є привабливість однієї людини для іншої. Тому стан задоволеності-незадоволеності виступає основним критерієм оцінки таких взаємодій. Привабливість складається з почуттів симпатії та притягання. Якщо симпатія-антипатія – це переживання задоволення та незадоволення від контактів з іншими людьми, то притягання-відштовхування – практична складова цих переживань.
Міжособистісна привабливість-непривабливість може набувати характеру сталих зв'язків між людьми й переходити у взаємну прихильність або неприхильність. Прагнення бути разом може стати потребою, і тоді ми говоримо про певний тип міжособистісних взаємодій: приязних, дружніх, товариських, подружніх. У регуляції стосунків беруть участь три мотиваційні аспекти: «я хочу», «я можу» і «треба».

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Типи міжособистісних взаємодій

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок