Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Про значення ідеологічних чинників соціально-психологічної напруженості

Про значення ідеологічних чинників соціально-психологічної напруженості

Назва:
Про значення ідеологічних чинників соціально-психологічної напруженості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,35 KB
Завантажень:
367
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Про значення ідеологічних чинників соціально-психологічної напруженості

  
Розглянута в попередньому розділі модель виразно засвідчила тісний зв’язок між економічними та ідеологічними чинниками соціально-психологічної напруженості. Навіть більше, мова може йти про їхній взаємовплив та взаємозумовлюваність у процесі їх психологічного відображення суб’єктами соціального життя.   
Соціально-психологічна напруженість як істотна характеристика суспільства, що трансформується. Звичайно, соціально-психологічна напруженість не існує без носіїв у вигляді індивідів, груп або інституцій. Відносини між різними соціальними групами та реґіонами — це фундаментальні проблеми суспільства, які зачіпають усіх, виступаючи головним тлом соціально-психологічної напруженості. Болісність процесів трансформації українського суспільства відбилась і на внутрішньоособистісній напруженості у вигляді страхів і надій [36].   
Суспільство намагається нейтралізувати, локалізувати або сублімувати неґативну соціальну напруженість, що виникає в постійних відносинах між владою та власністю, з одного боку, і народом — з другого. Але зростають незадоволення й розчарування, посилюється тотальна недовіра.  
Соціально-психологічна напруженість є головною ознакою суспільства, яке трансформується. Тому соціальне напруження, загострення відносин між різними групами, інституціями, реґіонами та індивідами якоюсь мірою є нормальним станом сучасного українського суспільства. Будь-які зміни спричиняють зростання нестабільності, невизначеності й напруженості.   
Однозначним і безпосереднім носієм життя є окрема особистість, тоді як суспільство і держава пропонують умовні ідеї. Індивід — це суспільний мікрокосм, який відображає у зменшеному масштабі властивості великого соціуму.   
Таким чином, аналіз проблеми вказує на те, що:   —
соціальна напруженість виникає внаслідок незадоволення основних, у нашому випадку соціальних, потреб людини;   —
оскільки в повному обсязі задовольнити, наситити людські потреби неможливо, то природно існує відповідна фонова напруженість;   —
має існувати поріг соціальної напруженості, вище від якого вона набуває вибухоподібного характеру, тобто стає своєрідною "гримучою сумішшю", здатною вибухнути через дію соціальних детонаторів;   —
ступінь задоволення своїх потреб людина визначає сама, оскільки це здебільшого суб'єктивна категорія;   —
у кожної особистості свої внутрішні еталони. Виділити їх об'єктивно, через перелік доступних людині матеріальних благ дуже складно. Бо можна мати дуже скромний достаток і бути з нього задоволеним, а нерідко буває й навпаки;   —
наростання соціальної напруженості потрібно виявляти якомога раніше, ще в латентній стадії. Засоби виявлення та виміру мають бути простими й надійними [42].   
Непослідовність, нестійкість, суперечливість свідомості відбиваються в сучасних умовах не так у психологічних, вікових особливостях особистості, як у нестійкості, суперечливості свідомості суспільства загалом. Їх подолання пов'язане, урешті-решт, із подоланням загальної кризи суспільства.   
Поряд із наростанням нестійкості, суперечливості у свідомості й поведінці не можна не бачити й позитивних моментів, пов'язаних із поглибленим розумінням складних сучасних проблем, соціальних процесів, місця й ролі особистості у світі.   
Екзистенціальна й соціальна напруженість характерна для суспільства, де нормою є особиста та політична свобода. Соціальна напруженість у суспільстві, де панує несвобода, можлива лише тоді, коли воно перебуває на межі загибелі, саме тоді його недоліки стають очевидними якщо не для всіх, то для більшості. Це явище відоме як "ефект Токвіля" [48].   
Занепад тоталітарних режимів відбувається значною мірою через "вичерпання", дискредитацію соціальних міфологій, на яких вони побудовані.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Про значення ідеологічних чинників соціально-психологічної напруженості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок