Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Проблема цінностей у контексті сучасності

Проблема цінностей у контексті сучасності

Назва:
Проблема цінностей у контексті сучасності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,00 KB
Завантажень:
339
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Проблема цінностей у контексті сучасності


Історія суспільного розвитку свідчить, що до проблеми цінностей, частіше всього, звертаються на його "переломах". Вирішення проблеми цінностей, у тому чи іншому обсязі, на певному етапі розвитку держави має неабияке прогностичне значення. Очевидно тому, що визначення домінуючих у суспільстві, або ж таких, що культивуються владою цінностей, дозволяє передбачити результат суспільного розвитку.
З часів Генріха Ріккерта та Германа Лотце цінності сприймаються як своєрідний "логічний кристал", завдяки якому є можливість зрозуміти глибинні процеси, що відбуваються у тій чи іншій соціальній системі, виявити їх суть. Аналізуючи систему цінностей, на які орієнтується більшість населення держави, саме за допомогою призми "ціннісного кристалу" можна знайти відповіді на одвічні питання: куди і якою дорогою ми йдемо, що чекає на наше суспільство - злети чи падіння, розквіт чи стагнація.
Формування такої ціннісної системи, яка була б прийнята більшістю членів суспільства, є найважливішим принципом його існування і, водночас, - основним інструментом суспільних реформувань. Не випадково, глобальною метою будь-якого політичного режиму є прагнення сформувати систему базисних цінностей і зорієнтувати на них більшу частину суспільства. На етапі реформування суспільних відносин - ця мета може бути досягнута лише шляхом переорієнтації на нові цінності, переоцінки цінностей вже існуючих і домінуючих у свідомості людей. Ефективність цього процесу, без сумніву, залежить від того, у якій "площині" масової свідомості, - мотиваційно-смисловій чи виключно інструментальній, "розмістились" декларовані цінності. Якщо цінності політичного режиму стають мотивами діяльності, - людина буде шукати і обов'язково знайде засоби (інструменти) їх досягнення. Якщо ж цінності, що декларуються у суспільстві, суперечать цінностям-мотивам, вони будуть лише інструментом для досягнення іншої, можливо, діаметрально протилежної мети.
Ще Макс Вебер наголошував - цінності є фундаментом мотивації поведінки людей, основою цілісності соціальної системи. Суспільство, у якому досягнуто консенсусу відносно того, що вважати цінністю, а що ні - може розглядатися як стабільна система, оскільки ліквідується головне джерело протиріч, які породжують нестабільність, катаклізми, потрясіння.
Криза цінностей є особливим явищем. Вона може призвести до протилежних за результатами наслідків, - стабілізації і зростання, або ж - навпаки.
Ціннісна криза є дієвим фактором дестабілізації суспільних відносин. Адже будь-який конфлікт виникає не через неминучість, а через конфліктність мислення людей. Мабуть, доречно було б вести мову про те, що серед причин "революційної стрибкуватості" суспільного розвитку є й та, що у сталому суспільстві ціннісна проблематика "відсувається" на другорядні позиції, як така, що вже "виконала" свою роль. З метою попередження виникнення перманентних революційних ситуацій, було б доцільніше ціннісну проблематику завжди мати основою суспільно-політичного аналізу і прогнозу. Такий підхід створює передумови для своєчасного реагування на зміни у суспільній свідомості, у системі цінностей шляхом корекції, а не "кардинальної ломки".
Існує ще одна обставина, що надає особливого значення ціннісній проблематиці. Цінності - своєрідний "культурний код", адже кожна культура породжує свою, лише їй притаманну, ціннісну систему. Засвоєння особистістю цінностей, що утворюють цю систему, їх ієрархії, є одним із показників успішності процесу культурної ідентифікації, розвитку національної самосвідомості. На наш погляд, саме "культурний код" лежить у підвалинах твердження того, що шлях цивілізації є не одно-, а багаторядним. Суспільство, яке перебуває у стані вибору, має взяти із загальнолюдського досвіду форми і методи, які безсумнівно є найефективнішими, відповідають не тільки економічним і технологічним можливостям, але й рівню культурного розвитку, співзвучні народним традиціям, духу, психології нації.
Кожне суспільство, кожна соціальна група створюють притаманні їм загальні й специфічні ціннісні системи і кодекси, що виражають їх домінуючі інтереси і цілі.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Проблема цінностей у контексті сучасності

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок