Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Системна теорія особистості: регулятивно-детерміністська парадигма

Системна теорія особистості: регулятивно-детерміністська парадигма

Назва:
Системна теорія особистості: регулятивно-детерміністська парадигма
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,72 KB
Завантажень:
203
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Системна теорія особистості: регулятивно-детерміністська парадигма


Проблема вивчення сутності особистості належить до категорії фундаментальних напрямків соціальної психології. У цьому теоретико-методологічному дослідженні використано методологію системного підходу пізнання від загального до часткового, згідно з яким із загальної теорії соціального суб’єкта (людина, організація, об’єднання організацій тощо) випливає теорія особистості як часткова. Застосування такого підходу виявило два інваріантні параметри соціальних суб’єктів – детермінуючий і регулюючий, що й дало назву відповідній парадигмі теорії особистості.
З історією розвитку теорії особистості можна ознайомитись з численних літературних джерел [1-5]. Але єдиної теорії особистості досі не створено. Застосування методології системного підходу дозволило чіткіше окреслити конфігурацію теорії особистості, розглянути її як цілісну систему, виокремити її важливі властивості тощо. Запропонована на основі системного підходу регулятивно-детерміністська парадигма теорії особистості (РДПТО) здебільш не суперечить частковим теоріям і в цілому дозволяє ув’язати їх в одну структуру.
Зауважимо, що труднощі тут істотно пов’язані з неоднозначним трактуванням сутності поняття „особистість” сучасними психологічними і соціально-психологічними теоріями, в свою чергу пов’язаним не тільки з розмаїттям запропонованих різними авторами механізмів формування особистості, але й з неоднозначністю трактування використовуваних понять, таких, зокрема, як „потреба”, „соціальна настанова”, „атитюд”, „мотив”, „риса характеру” й інші, якими оперують представники різних наукових шкіл. У зв’язку з цим у монографіях і підручниках з психології та соціальної психології наводяться не варіанти теорій особистості, а огляди різних парадигм щодо сутності особистості [1-7].
Наше дослідження сутності особистості базується на ідеї системного аналізу інваріантних параметрів ієрархії соціальних суб’єктів (людина, організація, об’єднання організацій тощо) з подальшою адаптацією їх до особистості як часткового випадку соціального суб’єкта. При цьому головна увага приділяється аналізові соціогенних властивостей людини як набутих і тільки з необхідності залучаються до аналізу її біо- і психогенні властивості [8].
Мета дослідження полягає у виробленні теоретичних основ функціональної структури і діяльності особистості; в обґрунтуванні її головних параметрів та їх функціонального призначення шляхом порівняння з відповідними параметрами соціальних суб’єктів вищих рівнів; у визначенні ролі особистості в подоланні ентропійних процесів у соціальному і техногенно-природному середовищі та в розвитку цивілізації, культури суспільства.
Відповідно до концепції, об’єктом дослідження є особистість як окремий випадок соціального суб’єкта в штучно-природному і соціальному середовищі. Предметом дослідження є інваріантні властивості соціальних суб’єктів і конкретизація їх щодо особистості та інші її параметри; механізми формування особистості в процесі соціалізації.
Під структурою особистості розуміємо функціональну структуру її сфери свідомості як психічного органа мислення і програмування діяльності. Головною гіпотезою дослідження щодо функціональної структури особистості є ідея створення теорії соціального суб’єкта і порівняльного аналізу функцій (параметрів) з подібними функціями соціальних суб’єктів вищих рівнів (організацій і об’єднань організацій), виокремлення комплексу відповідних параметрів суб’єктів і їх „сплетінь” у багатоцільових полімотиваційних тривалих і ситуаційних програмах життєдіяльності людини. Люди, в міру розвитку цивілізації, прагнуть визначитися з життєвими орієнтирами, особливо з тими, яким відповідали б їх здібності, і по можливості спрогнозувати і спрограмувати свій життєвий шлях не тільки щодо задоволення біогенних потреб, пов’язаних з матеріальним забезпеченням, але, насамперед, стратегічних соціогенних потреб, які становили б сенс життя.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Системна теорія особистості: регулятивно-детерміністська парадигма

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок