Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Інтеракційні виміри особистісного і соцієтального буття

Інтеракційні виміри особистісного і соцієтального буття

Назва:
Інтеракційні виміри особистісного і соцієтального буття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,82 KB
Завантажень:
254
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Інтеракційні виміри особистісного і соцієтального буття


Виняткова багатоаспектність індивідуально-особистісного і соціально-взаємодійного перебування людини у світі постійно висувають перед соціально-психологічною наукою проблему адекватного поєднання в межах якомога несуперечливої теоретичної моделі цілої низки чинників, що сукупно визначають спосіб входження особи в соціум. Це як традиційні для психології чинники внутрішньоіндивідуальні та міжособові (або міжособистісні – їх специфічний варіант), так і дедалі популярніші в останні десятиліття чинники символічно-феноменологічні та інтеракційно-інтерпретаційні. У статті зроблено спробу описати закономірності евентуальних поєднань цих та інших (зокрема, владно-підвладних, або кратологічних, від грец. кратос – влада) детермінант особистісного онтогенезу в контексті соціального співжиття та процесу утворення соцієтальної структури під впливом інтерсуб’єктної взаємодії як основного способу співіснування соціально оформлених індивідуальних суб’єктностей.
В основі заходження індивіда в інтерсуб’єктну взаємодію лежать первинні біологічні потреби. Їх задоволення (реальне, а не ілюзорне) стає можливим лише завдяки виявлянню їх у навколишнє середовище, що забезпечує можливість отримання у відповідь належних засобів. Як зазначає В. Татенко, дитина просто змушена увійти в контакт із дорослим як украй незадоволена, неврівноважена, гранично напружена система, заряджена на подолання своєї недосконалості, недосвідченості, несвободи, залежності від світу, і водночас така, що має нерозтрачений заряд самоздійснення [9, с. 263]. Дитина, отже, свої специфічні потреби виражає в простір взаємодії, де може їх задовольнити.
Для людського індивіда процес задоволення потреб первинно набуває соціального змісту, стає оптимальним завдяки соціальній організації. Ця організація втілюється у вигляді численних інтерперсональних ситуацій, у яких відбувається взаємодія потребуючого суб’єкта і соціального оточення. Таку взаємодію Г. Салліван називав інтерперсональною. Напруження потреби в ній він розглядав як тенденцію інтеґрувати ситуацію, доконечну для задоволення потреби, і таку, що цілковито відповідає цій меті [7, с. 109]. Інтеґрація ситуації інтерперсональної взаємодії поступово веде до засвоєння соціально зумовленого досвіду задоволення потреб.
Незадоволення біологічних потреб новонародженої дитини спричиняє в ній внутрішній дискомфорт у вигляді розмаїтих тривог і страхів. Можна вести мову й про первісно притаманний екзистенційний страх, що існує незалежно від задоволення/незадоволення біологічних потреб, а сам постає як базальна потреба переживати своє відчайдушне існування. І в тому і в тому варіанті психічне напруження дитини натрапляє на емоційно напружену увагу до неї дорослих, через що взаємні тривога й страх набувають інтерперсонального характеру та утривалюються як атрибутивна властивість інтерсуб’єктної взаємодії.
Саме в процесі такої взаємодії забезпечується психологічно значуще поєднання диспозиційних характеристик індивіда, суб’єкта, особи, що виявляються в середовище, і ситуаційних чинників, які на свій спосіб визначають поведінку особи. У психології традиційно більшого значення надається диспозиційним характеристикам порівняно з ситуаційними („фундаментальна помилка атрибуції”), натомість іґнорування суб’єктно-особистісних чинників робить інтерсуб’єктну взаємодію психологічно вихолощеною та абстрактно-безглуздою.
Роль диспозиційних характеристик особи у взаємодії особливо вагомо виявляється в проблемному характері, який взаємодія має для осіб з різного роду особистісними недостатностями, насамперед комплексом нижчості. Для них вона стає засобом не активного самоперетворення і перетворення дійсності, а підтвердження власної цінності, зниження психологічного дискомфорту, зумовленого відчуванням своєї малоцінності. Класичним прикладом є невротична особистість, що постійно перебуває в хибному колі переживання власної упослідженості.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 Реферат на тему: Інтеракційні виміри особистісного і соцієтального буття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок