Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Креативність і гармонійність особистості (психотерапевтичний аспект)

Креативність і гармонійність особистості (психотерапевтичний аспект)

Назва:
Креативність і гармонійність особистості (психотерапевтичний аспект)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,32 KB
Завантажень:
428
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Креативність і гармонійність особистості (психотерапевтичний аспект)


Продуктивність креативного підходу в психотерапії можна проілюструвати на прикладі декількох провідних психотерапевтичних напрямків, що є найбільш популярними та визнаними у світі. Одним з таких методів є рольова психотерапія, насамперед - психодрама, яка методологічно ґрунтується на теорії спонтанності та креативності Я. Морено [6, 7]. Три основні поняття, на яких базується психодрама-терапія, це спонтанність, креативність та культурний консерв. Основна причина психологічних проблем, за Морено, це блокування спонтанності, а засіб її розкриття - це розвиток креативності. Творчість закладена у самій природі психодрами. Відомі британські психодраматисти Пол Холмс і Марша Карп писали, що психологічна допомога особистості стає ефективною, якщо вдається поєднати "два дуже могутніх і дуже дієвих фактора: натхнення і техніку. <...> Під натхненням ми розуміємо процес, під час якого творчість і спонтанність дозволяють терапевту створити щось нове і для себе, і для клієнта" [11, с. 19].
Психодраматична гра - це у вищій степені творчий процес, який на відміну від театральної творчості будується не на записаному тексті п'єси або сценарію, сюжет виникає в момент самого відігрівання теми протагоністом під керівництвом психодраматиста-режисера. Саме з креативністю, творчим потенціалом психодрама пов'язує основні ресурси розвитку особистості і подолання нею психологічних проблем.
Транзактний аналіз (ТА) є дуже ефективною сучасною психотерапевтичною системою, що в останні роки дуже бурхливо розвивається [9]. Одне з основних понять теорії ТА - поняття его-стану, тобто особливого стану Я, пов'язаного з сукупністю певних почуттів і відповідних поведінкових стереотипів. Дитячий его-стан (чи Внутрішня Дитина - поняття, що використовується в багатьох психотерапевтичних теоріях) - це не лише осередок проблем (комплексів, страхів, травм, всіляких заборон), а й джерело енергії, це дуже енергетична і енергетизуюча частина нашої особистості. Разом з тим - це джерело творчої інтуїції, спонтанності, свободи.
Психологічні проблеми особистості найчастіше зосереджені в такій структурній частині, яка називається Пристосована Дитина. Саме там містяться сценарні заборони, ірраціональні страхи і забобони (як дитячі контамінації), пам'ять про дитячі травми тощо. Спонтанність пов'язана з такою структурною частиною, що носить назву Вільна Дитина. Саме обмеження Вільної Дитини вкупі зі станом Контролюючого Родителя (де ці обмеження закріплені) є причиною і механізмом психологічних проблем людини. Креативність пов'язана з таким Дитячим его-станом, що отримав назву "Маленький Професор". Це структурний елемент другого порядку - Дорослий у Дитині, він фактично є першим Дорослим его-станом. З ним пов'язана також інтуїція та творчий потенціал особистості. Вже структурна близькість елементів, таких, що відповідають за креативність і таких, що пов'язані з психологічними проблемами підтверджує наше положення про зв'язок розвитку креативності з психотерапевтичною допомогою і гармонізацією особистості.
Існує досить велика і потужна група методів психологічної допомоги людині, в яку входить психотерапія творчістю, психотерапія творчим самовираженням, арттерапія [1]. Творчість сама по собі несе могутній психотерапевтичний потенціал. Можна навести багато прикладів, коли творчість допомагала людині долати тяжкі наслідки життєвої кризи, життєві драми, суспільні потрясінні, втрату перспективи вирішити важливі життєві завдання тощо. Про це докладніше можна прочитати у публікаціях [3, 4]. Творчість у спеціально організованому терапевтичному процесі дає потужне джерело психотерапевтичної допомоги у розв'язанні настільки великих груп психологічних проблем, що лише класифікація і короткий аналіз їх потребує окремої статті.
Творчість є методологічною категорією такого методу екзистенціальної психотерапії, як логотерапія [10]. В цій парадигмі розглядаються три групи цінностей, які лежать в основі смислу людського буття: цінності творчості, цінності переживання і цінності відношення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Креативність і гармонійність особистості (психотерапевтичний аспект)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок