Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Рефлекторна природа психічного

Рефлекторна природа психічного

Назва:
Рефлекторна природа психічного
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,89 KB
Завантажень:
305
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Рефлекторна природа психічного
Давно висунене матеріалістичною думкою положення про те, що психічне є мозковим явищем поступово утверджувалося в міру того, як наука розкривала будову і функції нервової системи.
Вже в XVII ст. французький учений Р. Декарт, який сам ще посідав дуалістичну позицію в розв'язанні питання про від-ношення психічного до фізичного, висунув догадку про те, що нервова система, керуючи життям організму, функціонує реф-лекторно, що різні діяльності організму є відповідями на ті чи інші подразники з середовища, здійснюваними при участі певних відділів мозку. Дальшими експериментальними дослі-дженнями ця догадка була цілком підтверджена щодо роботи спинного і нижчих відділів головного мозку. Проте довго науці не вдавалося з'ясувати принципи і механізми роботи великих півкуль головного мозку.
Нез'ясованість роботи великих півкуль головного мозку ви-користовували ідеалісти, дуалісти в своїх намаганнях довести, ніби психіка не зв'язана з мозком і від нього не залежить, ніби мозок є тільки «сідалом», «інструментом душі». Недостача наукових знань про роботу великих півкуль спричинялась також до спрощеного, механістичного, а то й грубого, вульгарного тлумачення психіки як функції мозку. Так, деякі німецькі філософи XIX ст. (Бюхнер, Фохт, Молешотт), ці, за виразом Ф. Енгельса, «рознощики дешевого матеріалізму», твердили, йдучи за французьким природознавцем XVIII ст. Кабанісом, ніби «мозок виділяє мисль так само, як печінка — жовч».
У другій половині XIX ст. фізіологія здобула деякі важливі дані про роботу великих півкуль методами оперативного вида-лення певних їх ділянок, штучного їх подразнення (гальваніч-ним струмом тощо) у тварин, а також шляхом вивчення мозку при патологічних розладах мови та інших актів психічної діяль-ності у людини. Проте застосування цих методів не дало мож-ливості з'ясувати закони нормального функціонування великих півкуль головного мозку.
Шлях до розкриття їх функцій вперше в науці відкрив Сєченов, батько російської фізіології (Павлов) і один з осново-положників наукової психології в нашій вітчизні. Сміливо поши-ривши рефлекторний принцип функціонування нервової систе-ми на вищі відділи головного мозку, він у сівоїй книзі «Рефлекси головного мозку» (1863) висунув і обгрунтував думку про те, шо всі акти свідомої і несвідомої психічної діяльності людини за способом свого походження є рефлекси. Сєченов розглядав психічні явища як середню ланку цілісного рефлекторного акту, нерозривно зв'язану з його початком (зовнішнім подразненням) і закінченням (відповідною дією). Він настоював на тому, що психічне не можна розглядати ізольовано від зовнішніх впли-вів на людину, слідів минулих їх вражень та її відповідних дій. Ця книга Сєченова, як і інші його праці, всім своїм змістом спрямована була проти ідеалістичного «відокремлення» психіч-ного від фізичного.
Розробляючи далі ідею рефлекторної роботи вищих відділів головного мозку, Павлов винайшов метод об'єктивного дослі-дження нормального їх функціонування. Шляхом застосування винайденого ним методу умовних рефлексів в результаті бага-торічних досліджень Павловим і його учнями створена «справж-ня фізіологія головного мозку».
Павлов виходив з матеріалістичного положення Сєченова про єдність організму і середовища. Це є одно з основних по-ложень сучасної передової біологічної науки. Взаємовідношен-ня організму з середовищем необхідні для задоволення його потреб, для його життя і розвитку. Коли б організм не підтри-мував цих відношень з своїм середовищем, він не міг би існувати.
Нервова система відіграє провідну роль у забезпеченні від-ношень організму до середовища. Вона бере участь в об'єднанні (інтеграції) роботи всіх частин організму і регулює його зв'язки з зовнішнім світом, його внутрішню життєдіяльність. Головними проявами її діяльності є рухи організму, здійснювані скелетно-м'язовою системою, і секреторні реакції. Всі вони являють собою більш чи менш складні рефлекси, тобто, закономірні реакції організму на певні подразники, здійснювані за участю тих чи інших відділів центральної нервової системи.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: Рефлекторна природа психічного

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок