Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Два світогляди вчителя

Два світогляди вчителя

Назва:
Два світогляди вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,58 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Два світогляди вчителя


Педагогічний процес суспільство створило для задоволення своїх потреб, а саме – для підготовки громадян до суспільно-корисної праці. Що й стверджується в наукових визначеннях. Зокрема: „Педагогічним процесом називають цілісний процес здійснення виховання в його широкому розумінні шляхом забезпечення єдності навчання і виховання” (Ю. Бабанський [1, с. 250]). Педагогічний процес як „організований (у відповідності з вимогами педагогіки) навчально-виховний процес в цілому, діяльність педагогів і вихованців, тих, хто навчається, і тих, хто навчає” (В. Гмурман, Ф. Корольов [9, с. 92]). „Педагогічний процес (навчально-виховний процес) – цілеспрямована, свідомо організована динамічна взаємодія вихователів і вихованців, у процесі якої розв’язуються суспільно необхідні завдання освіти й гармонійного виховання” [17, с. 176].
Для нашого дослідження важливо, що педагогічний процес є цілеспрямованим, що його створили люди, суспільство в цілому для задоволення власних потреб. Цей процес, як складна система, належить до різних систем і тому є полісистемним явищем. Зокрема, педагогічний процес належить до такої складної системи, як культура. У своїй точці виникнення „культура” є опозицією до натури, тобто „природи”, на що вказують такі дослідники, як М. Каган [13], П. Гуревич [11] та інші.
Означень культури існує досить багато (понад дві сотні). Деякі з них наведені в [11 і 13]. Поняття культури пов’язується з „штучним”, тобто з тим, що людина створила своєю цілеспрямованою діяльністю. У цьому розумінні педагогічний процес також належить до культури.
У праці „Дві культури” англійський дослідник і письменник Ч. Сноу поставив питання про два підходи до світогляду, світорозуміння, світовідчуття, світоспілкування людини. Насамперед це стосується природничих і гуманітарних наук, того мислення, які вони породили у вченого, інженера, педагога. За Ч. Сноу, можна розглядати два образи педагогічного процесу – науково-сцієнтичний (науково-гносеологічний, згідно з формулюванням В. Біблера [6]) та гуманітарний – як образи культури природничої та культури гуманітарної.
Щоб зрозуміти різницю між ними, скористаємося термінами-опозиціями, що характеризують кожен: закономірність – спонтанність, упорядкованість – хаотичність, раціональність – ірраціональність, стійкість – нестійкість, однозначність – неоднозначність, скінченність – нескінченність, монолог – діалог, раціональний вибір – відповідальний вчинок, об’єктивація – творчість, структурність – процесуальність, детермінізм – індетермінізм, загальне – одиничне, спільне – окреме, одноголосся – двоголосся, замкненість – відкритість, неперервність – розривність, дискретність – континуальність, логіка – діалогіка, примус – нудительність, відокремленість – доповнювальність, статичність – динамічність, чіткість – нечіткість, сталість – змінність, необхідність – свобода, необхідність – можливість, мораль – моральність, зовнішнє – внутрішнє, диз’юнктивність – недиз’юнктивність, цільова орієнтація – ціннісна орієнтація, аналітик-операціоналіст – творча особистість, означення – текст, об’єкт – суб’єкт, „машина навчання” – буття, мати – бути.
Головною дійовою особою педагогічного процесу є людина як суб’єкт, особистість, індивідуальність, котру потрібно зрозуміти, навчити, виховати, сформувати. Педагогічний процес є науково обґрунтованим. На нього „працюють” медицина, анатомія, фізіологія, психологія, філософія, кібернетика, математика, література, мистецтво, естетика, етика та інші науки. Природничі науки бачать людину як сукупність властивостей, органів, процесів. Та це й не дивно, адже будь-яка природнича наука має свої методи і предмети дослідження (окремі аспекти людини). Окрім того, під науковими в ХІХ і ХХ століттях, як правило, розуміли аналітичні методи, які і є основними в природничих (точних) науках.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Два світогляди вчителя

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок