Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати реферат: Два світогляди вчителя

Два світогляди вчителя / сторінка 4

Назва:
Два світогляди вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,58 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Особистість учня не матиме достатньої кількості ступенів свободи для своєї зміни і, тим більше, успішного розвитку. Вона розвиватиметься в напрямку гносеологічних знань, умінь, навичок, які надають необхідний, але досить вузький аспект розвитку особистості учня.
Виходячи з положення про педагогічний процес як частину „буття в культурі”, ми обов’язково зачіпаємо питання двох культур, двох опозицій – культури гуманітарної (або, в розумінні М. Кагана, [13] просто культури) й культури технократичної – цивілізації. Тому що саме звідти, від джерел, з початкової точки й формується розуміння вчителя про ці дві культури та їх вплив на розуміння і сприймання педагогічного процесу. Саме в початковій точці в учителя формується уява спочатку тексту окремих фрагментів, які потім поступово кристалізуються в усвідомлені й чіткі ідеї, естетично завершений твір – „педагогічний процес”.
На який шлях із відправної точки стане вчитель? На шлях гуманітарного чи раціонального мислення – розуміння – сприймання педагогічного процесу? Методологічна підготовка покликана пояснити педагогові сильні й слабкі сторони обох шляхів становлення, а також необхідність їх доповнюваності в організації педагогічного процесу. Доповнюваність має сформуватися у мисленні вчителя як біблерівська діалогіка двох підходів, двох парадигм, що віддзеркалюють діалог культури природничої й культури гуманітарної.
Педагогічний процес не може бути поза культурою. „Бахтінська ідея культури – це ідея культури як осередку всіх інших (соціальних, духовних, логічних, емоційних, моральних, естетичних) смислів людського буття” [5, с. 38]. Саме в культурі сучасного суспільства зосереджені людська думка, душевне життя, духовність, долі й останні рішення людей, хвороби і пороки, соціальні катастрофи і проблеми минулого і нинішнього сторіч. Все це так чи інак проектується на педагогічний процес, учителя, учнів. У ХХ столітті – столітті великих потрясінь – ми знову перебували на початку виникнення нових тенденцій в культурі, що, безперечно, торкнулося й педагогічного процесу. З одного боку, саме в культурі створювалися й опредмечувалися визначні думки художників, учених, письменників, філософів, педагогів, психологів. На основі цього створювалися й розвивалися нові теорії розвитку людини, особистості, педагогічного процесу. Світ ще не був таким зв’язаним, інформаційним, урбанізованим, технологічним і технократичним.
В сучасному світі все більше значення має цивілізація, що забезпечила не тільки „зручності для людини” й розширила обрії науки, але й загострила соціальні та особистісні проблеми, стала істотною причиною зростання душеної й духовної напруги суспільства й окремих осіб. Виходячи з різних цілей (інтенсивності навчання, операційних його проблем, зниження його вартості і скорочення термінів) і новітніх техніко-технологічних можливостей, у педагогіці виникає ціла низка нових технологій навчання: людино-машинне, дистанційне, навчання за допомогою експертних систем.
Вчитель повинен розуміти й застосовувати як методи гуманітарних наук, так і методи цивілізовано-раціонального походження (природничих наук), враховувати у своїй роботі їх взаємодоповнюваність. Нині виникла нова субкультура, яку іноді називають просто культурою цивілізації. Сучасний педагогічний світ надзвичайно відкритий для впливу культурного середовища, обміну інформацією, ринкових відносин. Все це дуже ускладнило його організацію й управління. В таких умовах з’явився цілком новий феномен – „самодетермінації людської діяльності” (В. Біблер). Отже, педагогічний процес, як складна система, не може бути детермінованим тільки ззовні, для нього цілком природна і самодетермінація. Для педагога це означає, що він ніколи повністю не може керувати педагогічним процесом – обов’язково щось залишиться для саморозвитку, самодетермінації. Тому й потрібно вчителеві, згідно з синергетикою, виявляти найприйнятніші шляхи розвитку педагогічного процесу – атрактори.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Два світогляди вчителя

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок