Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> реферат безкоштовно: Два світогляди вчителя

Два світогляди вчителя / сторінка 6

Назва:
Два світогляди вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,58 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Тільки відчувши й переживши драму такого розходження, вчитель зможе побачити смисл і знайти в собі мужність і сили для „переозначення” свого розуму, зміни своєї особистості з позиції „людини розумної” у бік „людини культурної” „як ризиковану ідею інтуїції гуманізму” (В. Біблер).
Вчитель як людина живе в суспільстві, розвивається разом із ним, посідає в ньому певне соціальне становище. Злам двох тисячоріч став для педагогічного світу нелегким іспитом. Впав тоталітарний режим, розвалився Радянський Союз, в суспільстві задомінували ринкові відносини. Ці події ніби вибили вчителя з його звичного соціального, економічного, морального, наукового середовища. Виникло нове середовище, з’явилися нові ідеї, змінилася соціальна реальність. Учитель став свідком і учасником великих історичних подій. Все це детермінує його особистість, впливає на її формування і розвиток. Вчинки вчителя в умовах свободи і труднощів історичного періоду детермінувалися не тільки педагогічним світом. Вчитель опинився наодинці з історією з усіма її перепитіями. Історія поставила його перед необхідністю власного відповідального вибору, вибору своєї професійної долі. Його погляди в новому просторі свободи на педагогіку, педагогічний світ, організацію педагогічного процесу і на себе в ньому формуються і як моральний та відповідальний вибір, як вчинок у бахтінскому розумінні. Свобода особи в педагогічному процесі внесла додаткові проблеми його організації, адже в умовах свободи завжди є вибір у вигляді „нудительного” вчинку.
Нові соціальні реалії, ринкові відносини, інформаційний вибух, значна кількість інформаційних технологій з навчальними програмами різних напрямків в умовах свободи породили проблему виявлення, загострення і навіть сутичок різних взаємодоповнюваних процесів-опозицій у педагогічному процесі, що в умовах „єдино вірного учіння” не могли проявитися в повну силу. Свобода породила плюралізм думок, наукових підходів, парадигм, методів, методик, засобів у педагогіці, серед яких можуть бути й суперечливі у вигляді опозицій. Взаємозумовленість таких опозицій, їх боротьба і єдність, взаємоперехід однієї в іншу існують в педагогічному процесі на основі доповнюваності, а не виключеності. Отже, взаємодоповнюваність опозицій у педагогічному процесі стала істотним чинником самовизначення особистості, самодетермінації педагогічного процесу в цілому. Серед чинних опозицій варто назвати такі: наука і культура, необхідність і свобода, упорядкованість і хаос, стихійність і гармонійність, спонтанність і закономірність. Ці та інші опозиції в педагогічному процесі як грані його самодетермінації у всій повноті проявів в умовах свободи породжують для вчителя „відчайдушні труднощі” (В. Біблер), сумніви, вкрай загострюють відповідальність вибору. Знамените шекспірівське „бути чи не бути” проявляється у формі індивідуального вибору, морального вчинку, „нудительства” (М. Бахтін). Адже тепер немає жорсткої схеми педагогічної діяльності, „примусовості”, магістрального річища, єдино правильної ідеології й теорії пізнання, за якими вчитель міг би сховати свою моральність, покривити душею при відповідальному виборі.
Відповідальність стає все більш не „зовнішньою” (перед кимось або чимось), а „внутрішньою”, „нудительно-моральною”. Зауважмо, що „дрейф” педагогічної думки, педагогічного розуму від „накоучіння” до „культури гуманітарної” здійснюється разом із „дрейфом” у тому ж напрямку „соціального розуму”. Інакше – процес занурення педагогічного світу в культуру відбувається під впливом потужних історичних процесів у суспільстві. Все більше філософи, соціологи, психологи, педагоги, політологи центром своїх теорій і практик обирають людину з її індивідуально-конкретними характеристиками, а не з абстрактно-середньостатистичними властивостями. Такий процес викликав потребу розв’язати низку складних проблем існування та розвитку людини, які не можуть бути вирішені тільки в межах ідей „наукоучіння”, гносеології, раціонально-технічно організованого суспільства. Для прикладу можна назвати виникнення гуманістичної соціології, гуманістичної педагогіки, гуманістичного підходу в психотерапії.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Два світогляди вчителя

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок