Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати безкоштовно: Два світогляди вчителя

Два світогляди вчителя / сторінка 7

Назва:
Два світогляди вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,58 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

Доповнюваність, як нова форма мислення педагога в умовах свободи опозицій для „пізнавального розуму”, непроста. Адже такий розум звик до простої однозначності й абсолютності системи координат, яка визначала діяльність педагога. На зміну простим лінійним уявленням про розвиток педагогічного процесу у вигляді магістрального русла прийшли багатозначні, варіативні уявлення. Виникла цілком нова для вчителя ситуація „МІЖ” – між опозиціями. Це ситуація власного вибору у вигляді морального вчинку. Адже крім моральності тут більше ні на що спертися. Ситуація „МІЖ” породжує нові труднощі й проблеми організації та управління педагогічним процесом. Бо свобода цієї ситуації припускає свободу вибору своєї поведінки й учнями. Вибір поведінки й діяльності учня не завжди відповідає задумам педагога, меті педагогічного процесу, що може проявитися в порушеннях дисципліни, безвідповідальному ставленні до позакласних занять і домашньої підготовки. Тоді починається „втеча від свободи”, втеча вчителя від цієї непевності й нестійкості. Педагогові важливо зрозуміти, що його особисте усвідомлення необхідності переходу до „культурності” педагогічного процесу ще не означає механічного перемикання педагогічного процесу в новий режим функціонування. Для такого переходу потрібні час, напруга фізичних і духовних сил, оволодіння новими методами й формами діяльності. По суті йдеться про новий якісний рівень фахової підготовки педагога, вищий рівень його майстерності.
Як уже зрозуміло з попереднього, одними з найзагальніших опозицій у педагогічному процесі виступають цивілізація і культура (гуманітарна). Вчителю важливо розуміти, що розвиток науки і техніки, інформаційний вибух, ринкові відносини надзвичайно ускладнюють процеси навчання й виховання – тут „традиційні методи” стають проблематичними. В основі „традиційних методів” лежить принцип „створення досконалої моделі навчання й виховання” з урахуванням вікових, групових, індивідуальних особливостей учнів і студентів. Головне в такій парадигмі те, що центром педагогічного процесу буде певна схема, технологія, можливо й досить науково обґрунтована, до якої будуть „вміщуватися” учні й студенти. Проте практичний досвід і наукові дослідження свідчать, що створення ефективних схем навчання і виховання викликає все більші труднощі. Основна трудність – зростаючі вимоги до цілей і завдань педагогічного процесу та реальних можливостей людини.
Традиційні методи добре спрацьовували при відносно невеликому обсягу інформації, при порівняно простих видах діяльності й міжлюдських стосунків. Після ж інформаційного вибуху, в результаті чого лавиноподібно (за експоненціальним законом) зростає кількість наукової та іншої інформації [12, с. 75 – 76]. Все більше її зберігається, опрацьовується і подається за допомогою найсучасніших засобів. Інформація через масові засоби її поширення не тільки доноситься до споживача, але й потужно психологічно впливає на людей. Ринкові відносини, сучасні технічні засоби комунікації різко підвищили розмаїття зв’язків між людьми, у першу чергу особистісних. Вже не існує державних, релігійних, національних та інших меж для дистанційного спілкування й передачі інформації. Педагогічний процес відчуває це як тиск і вплив цивілізації. У таких людино-соціально-інформаційно-технологічно-технічних відносинах, що ускладнилися, жодна педагогічна схема сама по собі не зможе задовольнити всіх учасників педагогічного процесу.
Традиційна схема навчання-виховання активна однобічно. Вона прагне активізувати учасника педагогічного процесу, ввести його в оптимальний режим роботи. При цьому учень звичайно відчуває обмеження своєї індивідуальної свободи. Адже схема все більше „загвинчує гайки” – висуває все вищі вимоги до учня, що проявляється в більшій деталізації схеми процесів навчання й виховання. Все це „спрацьовує” тільки до певної межі людських можливостей в умовах „несвободи”. Все це властиве й усьому суспільству, а не тільки педагогічному процесові.
Жорсткість систем управління й організації людської діяльності з якогось моменту почали давати зворотний ефект: зниження продуктивності праці, втрата інтересу до професії, несприйняття нових технологій, занепад творчості.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Два світогляди вчителя

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок