Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Скачати реферат безкоштовно: Два світогляди вчителя

Два світогляди вчителя / сторінка 8

Назва:
Два світогляди вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,58 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Такі ж ознаки з’являються й у педагогічному процесі при жорсткості „схема навчання для учнів”. Стало цілком очевидно, що без „зустрічної” активності учасників педагогічного процесу подальше його вдосконалення в рамках традиційної парадигми проблематичне. Активність учнів чи студентів можлива тільки в просторі свободи й можливостей, а не в просторі необхідностей.
Учень або студент в сучасному педагогічному процесі не може одержати достатніх для практики знань без виявлення себе як активного суб’єкта діяльності, особистості, індивідуальності. Самі по собі досконалі схеми навчання й виховання без активної позиції тих, кого вони покликані навчати й виховувати, не гарантують успіху. Педагогічний процес із пояснювального перетворюється в нових умовах у „порозуміючий”, точніше – у „взаємопорозуміючий”. У традиційному педагогічному процесі учень або студент навчався й виховувався педагогом через схему: „учитель – схема навчання або виховання – учень або студент”. Інакше – між педагогом і учнем виринала „схема навчання”, яка відмежовувала і віддаляла людино-людські відносини вчитель – учень, про що вже згадувалося. Таке навчання й виховання було функціонально-рольовим, коли вчитель „веде” учня за своєю педагогічною схемою. Воно вже не задовольнє сучасних вимог до засвоєння знань. В умовах „розкріпачення” учня чи студента, надання йому більшого числа ступенів свободи з’являється можливість самовизначення учня, самодетермінації всього педагогічного процесу. Навчання й виховання переходять у площину людино-людських стосунків, педагогічний процес перетворюється на „взаємопорозуміючий”. Вчитель і учні спільно створюють текстуру педагогічного процесу (як певного тексту, що потім перетворюється в стабільну структуру), пишуть спочатку текст окремих фрагментів, а потім і весь твір.
Отже, буття педагогічного процесу все більше занурюється в культуру: на перший план у навчанні й вихованні виходить діалогічне спілкування його учасників. Такий твір створює фон, контекст, тони й обертони педагогічного процесу, формує його багатоголосся й поліфонію. Тоді методи, форми і засоби навчання та виховання застосовуються в контексті такого твору. Педагогічний процес стає культурно оформленим, він зміщується від „примусової викональності” в бік „вільного самовизначення людських учинків”, у бік самозміни особистості учня чи студента, у бік їх становлення як активних суб’єктів. Педагогічний процес, побудований на таких засадах, значно зменшує, а в ідеалі виключає посередника між вчителем і учнем, чим була схема навчання або виховання, що можна вже спостерігати на практиці. Адже досвідчений учитель працює з учнями, а не зі психолого-методичною схемою, яку він будує для учнів, навколо учнів.
Поступово в наших міркуваннях визначилися ще дві опозиції: „учасник педагогічного процесу для схеми” („полюс несвободи”) і „схема для конкретного учасника” („полюс свободи”). Ці два полюси у своїй оголеності й чистоті в реальному педагогічному процесі не існують. Вони доповнюють одне одного, взаємодіють, створюють мінливий спектр реального існування педагогічного процесу. Але така чистота цих підходів необхідна вчителю для розуміння їх суті, розуміння породжуваних ними тенденцій і процесів. Перший полюс, „полюс несвободи”, створює ситуацію взаємодії особистості учасника педагогічного процесу з певною логічною схемою, покликаною забезпечити розвиток цієї особистості. Це шлях „наукоучіння”. При цьому педагогічний процес розуміється „як результат цілеспрямованої побудови, як феномен продуманих ідеалізацій, припущень, спрощень, реалізацій однієї з можливих логік буття” [6, с. 123].
Опозиційний „полюс свободи” породжує існування особистості в педагогічному процесі „в усе глибшому і несподіваному розгортанні і формуванні власних смислів, неповторних і унікальних” [5, с. 44]. В умовах свободи відбувається зміна особистості учасника педагогічного процесу, її перетворення, розгортається естетична складова педагогічного процесу.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Два світогляди вчителя

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок