Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Безкоштовно реферат скачати: Два світогляди вчителя

Два світогляди вчителя / сторінка 9

Назва:
Два світогляди вчителя
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,58 KB
Завантажень:
183
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Думки, пристрасті, любов, радість, розпач одержують „законний статус”, стають багато в чому визначальними для його перебігу. Учасник педагогічного процесу як людина перетворюється з істоти раціонально мислячої на істоту культурну. Педагогічний процес в цілому перетворюється з науково центричного на особистісно орієнтовний, у ньому більше виникає хаотичного й менше закономірного, що збільшує його складність і, отже, збільшує можливість самоорганізації.
Кожна опозиція породжує певний напрям руху, певні тенденції, зустріч яких призводить до появи перипетій, колізій, або, користуючись мовою синергетики, до біфуркацій, нестійкості, темпоральності. Але тільки у своїй доповнюваності вони утворюють життєву повноту педагогічного процесу. Кожна опозиція містить як позитивне – те, що створює, так і руйнівне. Абсолютизація однієї з них і нівелювання іншої породжує труднощі набагато вищого порядку, ніж труднощі їх співіснування на основі принципу доповнюваності. Однією з проблем управління й організації педагогічного процесу є „гармонійна доповнюваність” опозицій. Така гармонізація не є раз і назавжди визначеною – вона багато в чому ситуаційна, непрогнозована, випадкова. Вона залежить і від учителя, бо це один з проявів його педагогічної майстерності. Доповнюваність в культурно зорієнтованому педагогічному процесі виявляється в діалозі М. Бахтіна („Я і Інший”) [3] і М. Бубера („Я і Ти”) [7], в діалогіці В. Біблера [6].
Виникнувши у фізиці, доповнюваність стала однією з істотних характеристик складних систем із суперечливими тенденціями розвитку. В сучасній науці „доповнюваність” перетворилася на „принцип доповнюваності” як певний універсальний засіб опису й поведінки складних систем, у тім числі й педагогічного процесу, як парадигма їх розуміння. Складність систем технічної кібернетики визначається кількістю елементів і зв’язків між ними. Саме найбільша кількість елементів і зв’язків обумовлює „випадкову поведінку”, що не дає можливості описувати системи такої складності однозначними моделями. Але вони добре описуються ймовірнісними моделями, оскільки випадковості в них однорідні.
Доповнюваність у фізиці має ймовірнісний характер. У педагогічному ж процесі як системі надкібернетичної складності (щодо складності систем див. [14]) доповнюваність не можна описати ймовірнісними моделями. Доповнюваність різних опозицій, тенденцій, центрів, ситуацій, характерів, культур у педагогічному процесі має випадковий, ситуаційний, біфуркаційний, динамічний, мінливий характер. Одні з них можуть зменшувати на певний час свій вплив, інші – посилювати, а ще інші можуть взагалі зникати, аби знову виринути в новій якості. Але в цих суперечливих процесах взаємодії завжди існують як тенденції роз’єднання, так і об’єднання. Вчитель, мислячи діалогічно, повинен уміти „повернутися на початок” опозиції, зрозуміти її „оголеність”, чистоту з тим, аби мати можливість простежити її вплив на педагогічний процес, зрозуміти, які тенденції вона в ньому породить.
Трагізм характерів героїв Ф. Достоєвського в тому, що їх особистості показано у своєму „началі”, „оголеності”, „чистоті”, у своїй людській глибині, глибині безмежній, яку не зрозуміти в повсякденному спілкуванні, в глибині сакральній. Такі „начала”, „оголеність”, „чистота”, „глибина”, за Ф. Достоєвським, незламні, незмінні в людині, вони визначають її життя, долю. Ця „глибина” у своїй „оголеності” і „початковості” далеко не завжди сприймається в повсякденному житті. Але Ф. Достоєвський „вводить у життя” своїх героїв саме в такому вигляді. Тому їх особистості від початку драматичні, трагічні. Для підсилення драматизму письменник логічно підводить своїх героїв до напруженої кульмінації й трагічної розв’язки. Саме в такій розв’язці логічний кінець безкомпромісної оголеності й чистоти героїв Ф. Достоевського.
Ми проводимо аналогію між творчістю Ф. Достоєвського і творчістю вчителя, аби показати драматизм наслідків абсолютизації якоїсь опозиції в педагогічному процесі.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Два світогляди вчителя

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок