Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Загальнолюдське, класове та індивідуальне в ідеології як психологічна проблема.О. М. Раєвський (1881 — 1971)

Загальнолюдське, класове та індивідуальне в ідеології як психологічна проблема.О. М. Раєвський (1881 — 1971)

Назва:
Загальнолюдське, класове та індивідуальне в ідеології як психологічна проблема.О. М. Раєвський (1881 — 1971)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,09 KB
Завантажень:
427
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
на тему:
Загальнолюдське, класове та індивідуальне в ідеології як психологічна проблема.
О. М. Раєвський (1881 — 1971)


У дійсному ході історичного становлення психології ідеологічне підґрунтя по суті досліджувалося, але без самої згадки цього поняття. Але були і спеціальні спроби визначити глибинні зв'язки психології та ідеології. На цю проблему звернув особливу увагу професор Київського університету їм. Т.Шевченка завідуючий кафедрою психології О.М.Раєвський. Йому належать, зокрема, теоретичні розвідки "До питання про психологічне й ідеологічне в людській свідомості" та "До питання про ідеологічне в психологічній характеристиці особистості" (1956).
Раєвський виходить із того, що розкрити дійсну сутність людської свідомості можна лише, якщо правильно з'ясувати суспільну обумовленість її відношення до суспільного буття, до суспільної свідомості, до ідеології.
Правильне розв'язання всіх цих питань є суттєвим для визначення предмета психології, специфіки її законів, специфіки психології як науки.
Ідеологія існує на ґрунті свідомості. Існуючи до свідомості окремого індивіда, ідеологія впливає на її формування через виховання, навчання, мову, мистецтво тощо. Психіку не можна розглядати поза ідеологією. Це стосується моральних почуттів, мотивації вчинків, інтересів, бажань, вла-стивостей характеру — принциповості, витримки, чесності, правдивості. Ці якості не можна розуміти поза ідеологічними настановами, поза відповідним світоглядом, ідеалами, цілями, тобто поза тим, що становить ідеологію людини як невід'ємний компонент свідомості суспільно-історичного індивіда.
Раєвський вказує на недостатню розробку питання про взаємовідношення індивідуальної психіки та ідеології. Питання, за Раєвським, слід поставити так: що саме в цілісному психічному житті осо-бистості становить галузь ідеологічного і яким є відношення ідеологічного в людській свідомості до її природних основ. Ці проблеми ігнорувати не можна. Загальнолюдське і класове у психічному житті особистості нероз-ривно пов'язане з визначенням предмета психологічної науки.
Свідомість людей різних суспільних устроїв має свої відмінності. Проте в той самий час вона є загальнолюдською, продуктом людського мозку, здійснюваним ним відображенням об'єктивного світу, матеріальних умов життя суспільства.
Багато спільного можна знайти у психіці людей різних епох. Услід за І.Сєченовим Раєвський насамперед плекає те, що людей об'єднує, а не те, що стає підставою для ворожнечі між ними.
За Сєченовим, спільні риси людської психіки містять у собі імпліцитно також ідею гуманістичних засад психології. Спільність людей, спільність їхньої психології Сеченов розкриває не тільки "по горизонталі", а й "по вер-тикалі". Основні риси розумової діяльності людини та її властивості відчувати залишаються незмінними в різні епохи, не залежачи ні від раси, ні від географічного розташування, ні від ступеня розвитку культури. Лише на цьому ґрунті можливе моральне й розумове споріднення між усіма людьми Земної кулі, і лише завдяки цьому ми можемо розуміти думки, по-чуття і вчинки наших предків у давні часи.
Говорячи про загальні, споріднені форми життєдіяльності людей в межах окремого культурного періоду, а також упродовж тривалої історії, зокрема культурної, Раєвський наголошує і на спільних рисах ідеології, що дає можливість наступним епохам здійснювати безперервність і успадкованість стосовно епох попередніх. Разом із тим підкреслюється суттєва спорідненість між людьми на рівні вищої нервової діяльності, зако-номірності якої визначають характер діяльності психічної, всіх її основних видів і форм — відчуття, сприймання, уявлення, увага тощо.
Ідеологічно визначеним є насамперед усвідомлення людиною свого відношення до самої себе. Це дістає своє найповніше виявлення у спрямо-ваності особистості, в цілях і завданнях, які людина ставить перед собою в житті, в інтересах, потребах та інших мотивах, які спонукають її до діяльності, в тих нормах і правилах, яким вона підкоряє свою поведінку, в ідеалах, якими вона керується в цій поведінці і житті в цілому, в її світогляді, переконаннях.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Загальнолюдське, класове та індивідуальне в ідеології як психологічна проблема.О. М. Раєвський (1881 — 1971)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок