Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Екологія інформаційного простору

Екологія інформаційного простору

Назва:
Екологія інформаційного простору
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,31 KB
Завантажень:
319
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Екологія інформаційного простору


Інформаційна свобода стала одним з основних незаперечних здобутків незалежної України. Однак не все так просто у цій царині. Якщо десять років тому гостро поставало питання про кількість інформації, то нині на перший план виходить її якість.
Якість інформаційного простору країни – це не проблема узгодженості чи неузгодженості смаків населення, а проблема збереження соціально-психологічного балансу на користь здорових, продуктивних сил суспільства.
Інформаційне поле України, на наш погляд, відзначається гіпердевіацією (агресія, гомосексуалізм, цинізм, жорстокість, „цінності” кримінального світу тощо), що призводить до формування викривленого світогляду та ціннісної дезорієнтації особистості. Телебачення в „прайм тайм” постійно транслює фільми із зображенням сумнівних сцен „дорослого” життя. Такого роду інформація травмує незміцнілу емоційну сферу дітей та підлітків.
Окремі твори в стилі „фентезі” подають сюжети, в яких превалює патологічна свідомість. Такі витвори мистецтва продукують інформаційні віруси, котрі діють на психіку, як біологічні віруси на тіло людини.
Окремі безвідповідальні журналісти прагнуть перетворити на видовище (шоу!) тяжкі життєві ситуації. До того ж, часто малограмотні теле- і радіоведучі своїм неймовірним суржиком відбивають бажання оволодівати нормальною українською (і російською також) мовою. А навіщо та мова, коли досить і десятка слів сленгу, аби тебе зрозуміла Еллочка-людоїдка?
Відтак постає проблема захисту екології інформаційного простору задля майбутнього дітей та молоді. Адже їхня психіка, цей надзвичайно тонкий апарат, змушена витримувати граничні інформаційні та емоційні навантаження.
Ще однією причиною загострення масового деструктивного впливу на психіку є несформованість механізмів соціально-психологічної регуляції в нових умовах інформаційного суспільства. Автор цих рядків солідарна з німецьким філософом Ю. Хабермасом, який вважає, що розвиток інструментального розуму досяг критичної межі, за яким людство ризикує втрапити в капкан якоїсь нової тоталітарної системи за моделлю ”антиутопії”. Постіндустріальне суспільство змістило акценти з економічних на інші сфери — культурну та комунікаційну, які й стали джерелом соціального розвитку [15, с. 150]. В одній з останніх своїх робіт К. Г. Юнг попереджав людство про пришестя стихійної інформаційної епохи. Він писав, що ”ми значно краще захищені від неврожаїв, повеней, епідемій, ніж від нашої власної духовної неповноцінності” [13, с. 515 ]. На жаль, зазначав вчений, у людей невисокий імунітет від психічних епідемій.
Людина відрізняється від вищих ссавців та й усіх живих істот тим, що не зобов’язана у своєму житті повторювати видові зразки поведінки. Це означає, що вона щоразу змушена робити власний вибір, а тому тривожиться, сумнівається в собі й інших. З одного боку, людина прагне зберігати енергію, що часом змушує її прилаштовуватися до чужих життєвих схем і стереотипів. З іншого боку, людина почуває себе глибоко нещасною, усвідомлюючи, що життя йде якось не так, за чужим сценарієм, і прагне виправити становище, зробити якісь свої, власні кроки. Ця властивість психіки спонукає людину до навчання, використання чужого досвіду задля власного розвитку. Однак така властивість стає слабким місцем, коли джерела інформаційного впливу недоброякісні.
Ще однією особливістю сучасної епохи є прогресивна за своєю сутністю зміна: станові рамки стали менш твердими, у людини з’явилося більше свободи вибору. Сучасна молодь при плануванні життєвого шляху орієнтується не на традиції своєї родини, а на особистісний потенціал. Звідси й та легкість, з якою молоді люди відмовляються від традицій і прилучаються до різних авантюрних проектів. Зокрема, А. Мітькін, вивчаючи співвідношення індивідуального й колективного в соціальній динаміці, дійшов висновку, що для першого найважливішими показниками є його пластичність і динамічність, а друге характеризується ригідністю. Таке співвідношення є не тільки надійним регулятором темпів історичного розвитку, а й забезпечує перевірку численних ”особистих ініціатив” на їхню коректність.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Екологія інформаційного простору

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок