Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Визначення цільових ознак.

Визначення цільових ознак.

Назва:
Визначення цільових ознак.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,98 KB
Завантажень:
328
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Визначення цільових ознак.
План
1. Визначення цільових ознак.
2. Визначення прогностичних ознак.
3. Виявлення функції зв'язку.
Завдання психодіагностики формується питанням принципу класифікації суб'єктів дослідження: зміна принципу класифікації змінює завдання дослідження. Тому цільовими ознаками в психодіагностиці є ознаки, які дають змогу класифікувати суб'єктів дослідження на внутрішньо-однорідні групи (наприклад, 50—60 Т-балів, 61—65 Т-балів, 66—79 Т-балів).
Основна вимога при формуванні класів суб'єктів дослідження — це їх об'єктивна розрізнюваність. Формулювання задачі психодіагностики вимагає достовірної інформації про належність досліджуваних до того чи іншого класів. У багатьох випадках такої інформації немає, тоді стає безцільним таке формулювання завдання психодіагностики.
Для прикладу розглянемо завдання діагностики типів психопатій і акцентуацій характеру в підлітків. Якщо є досить вичерпні відомості та довготривалі спостереження, то клінічний метод діагностики не зовсім надійний. У підлітковій психіатричній клініці, якою керує А. Є. Лічко, провели зіставлення діагнозів лікарів-психіатрів. Вони одночасно провели незалежну оцінку типів психопатій і акцентуацій характеру в 145 випадках.
Повне збігання діагнозів у всіх лікарів простежувалося в 46 % випадків, у 55 % випадків були розходження оцінок. Особливо важкими для клінічного методу були відмінності між гіпертимними і нестійкими, нестійкими й істероїдними, сензитивними та шизоїдними типами. Отже, навіть тоді, коли експертами є лікарі однієї клініки, клінічний метод діагностики малонадійний. Він не дає змоги безпомилково визначати належність суб'єкта дослідження до того чи іншого класу (в цьому випадку психопатії й акцентуації характеру). Якщо виконати завдання психодіагностики, використовуючи тільки клінічні діагнози, то результати психодіагностики, в кращому випадку, будуть повторювати клінічні оцінки, тому їх практичне застосування буде малоефективним.
Визначення прогностичних ознак.
Прогностичні ознаки використовують для діагностики належності до класу. Розподіл ознак на цільові і прогностичні є в основі діагностики. Часто цільові ознаки допомагають класифікувати суб'єктів дослідження тільки post factum. Наприклад, патологоанатом може на розтині визначити характер патології; після закінчення спеціального навчання можна оцінити рівень підготовки спеціалістів та ін., однак діагностика post factum може не представляти інтересу. Тому вводять систему ознак, які дають змогу передбачити майбутню класифікацію суб'єктів дослідження за класоутворюючими ознаками, і завдання діагностики стає питанням прогнозу.
Вибір прогностичних ознак — найважливіша частина діагностики. Вибір повинен опиратися на теоретичні положення. Однак на практиці вибір прогностичних ознак тільки на підставі теоретичних уявлень можливий лише в окремих випадках. Тому важливими є експертні методи та інтуїтивні міркування.
З розвитком теоретичної психології все більше визнання отримує багатомірне особистісне тестування. Воно дає змогу за тією самою системою ознак робити психодіагностичні висновки для багатьох ситуацій і видів діяльності. Наприклад, різні психодіагностичні завдання, як діагностика успішності діяльності, захворювання, тип акцентуації й ін., можна розв'язувати за допомогою того самого багатомірного особистісного тесту (наприклад, 16PF).
Виявлення функції зв'язку.
Останній етап психодіагностики полягає у знаходженні правила класифікації досліджуваних за значеннями прогностичних ознак. Наприклад, як визначити, які відмінності можна вважати суттєвими, а якими можна знехтувати? Що можна вважати високим, середнім або низьким рівнем розвитку якості, яку аналізують? Відповісти на ці запитання можна, якщо поділити суб'єктів дослідження на групи, які суттєво відрізняються за мірою вираженості відповідного інтегрального показника. Таке групування суб'єктів дослідження можна виконати методами автоматичної класифікації, які призначені для розбиття об'єктів на фіксовану кількість класів [4; 6; 9].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Визначення цільових ознак.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок