Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Національні репресії часів СРСР та етнічна самосвідомість німців України

Національні репресії часів СРСР та етнічна самосвідомість німців України

Назва:
Національні репресії часів СРСР та етнічна самосвідомість німців України
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,83 KB
Завантажень:
286
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Національні репресії часів СРСР та етнічна самосвідомість німців України


Подано результати етнопсихологічного дослідження німців-переселенців із країн колишнього СРСР до України, метою якого було з’ясувати ступінь та характер впливу національних репресій на їxню етнічну самосвідомість. 3’ясовано, що головним та найстійкішим елементом етнічної самосвідомості переселенців поважного віку є спогади про історичну долю народу — депортацію 1941 року, трудармії та національні peпpecії повоєнного часу. Визначено головні фактори, що вплинули на етнічну самосвідомість німців внacлiдoк репресій, — втрата культури і мови, асиміляція та русифікація. Етнопсихологічне анкетування виявило, що ці явища на фоні загостреної етнічної самосвідомості значно посилюють ocoбиcтicні напруження та помітно ускладнюють соціально-психологічну адаптaцію німців-переселенців.
Особливості радянської національної політики стосовно німецької діаспори багато в чому визначили як історичну долю цього народу, так і його сучасне становище. Очевидно, що корені багатьох сучасних етнопсихологічних проблем українських німців варто шукати в політичному курсі радянського керівництва, у його репресивній політиці періоду Вітчизняної війни.
У 1940-і роки – в часи сталінсько-беріївського режиму – відбувся перехід від „класового” й індивідуально-державного терору до масових „національних чисток”, жертвами яких стали більше десяти націй і народностей. Наслідки цього удару були фатальними: в результаті геноциду німецький народ СРСР опинився на межі повного етнічного зникнення. Депортація до Сибіру 1941 року та подальше перебування 1.200.000 радянських німців у „робітничих колонах” було аналогічним запроторенню до „виправних трудових” таборів. Люди прирікалися на неминучу загибель, зникнення в безіменних могилах.
З вступом радянської армії в Німеччину ще 250.000 російських німців – тоді вже громадян Німеччини – було депортовано в СРСР („репатрійовано”), де за „зраду соціалістичній батьківщині” їх засудили до довічного заслання та примусових робіт. До них, як до „зрадників”, ставилися ще суворіше, ніж до німців, депортованих 1941 року.
В результаті геноциду німецького народу загинуло понад 800.000 чоловік, тобто кожна третя особа німецької національності, що проживала в СРСР.
До 1989 року німці СРСР – 2.036.000 чоловік не відносилися до національної меншини, що проживає в СРСР: у Великій Радянській Енциклопедії німці й німецька мова не згадуються жодним словом.
Законом Російської Федерації від 18 жовтня 1991 року завершилася розпочата у воєнний період репресивна політика стосовно німецького народу СРСР, що продовжувалася, таким чином, понад півстоліття. В Україні (законодавчо) німці, репресовані з політичних мотивів в адміністративному порядку (за національною ознакою), у своїх правах не відновлені.
Переселення німців у 1993 – 1998 роках в Україну з місць депортацій відбувалося згідно з німецько-українськими міжурядовими угодами та Указом Президента України.
Геноцид німців СРСР та його наслідки, подальші події й досі впливають на особистісні особливості кожного німця, на весь німецький етнос в Україні.
Етнічна самосвідомість німців СРСР, внаслідок суворих репресивних заходів, що застосовувались до них протягом кількох десятиліть, не могла не зазнати якісних змін.
До сукупності етнополітичних факторів варто додати й міжнародний, значимість якого досить велика. Німецька діаспора складала національну меншину, будучи однією з діаспор великого етносу, що має своє державне утворення – впливову міжнародну державу. В уявленні радянського керівництва, німці, що жили на теренах СРСР, були зв’язані зі своєю історичною батьківщиною. Через це доля німецької діаспори безпосередньо залежала від розвитку відносин СРСР з Німеччиною. У кризові періоди радянсько-німецьких стосунків ця етнічна група неодмінно опинялася в становищі „внутрішнього ворога” і піддавалася дискримінаційним та репресивним заходам.
Етнопсихологічне анкетування, проведене серед німців-переселенців середнього і літнього віку, зафіксувало, що у них й донині зберігається почуття „етнічної відчуженості”, породженої, в першу чергу, тривогою та непевністю у власному соціальному статусі (близько 40 % респондентів).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Національні репресії часів СРСР та етнічна самосвідомість німців України

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок