Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Особистісні орієнтації майбутнього педагога в контексті його інтеракційного становлення

Особистісні орієнтації майбутнього педагога в контексті його інтеракційного становлення

Назва:
Особистісні орієнтації майбутнього педагога в контексті його інтеракційного становлення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,66 KB
Завантажень:
338
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Особистісні орієнтації майбутнього педагога в контексті його інтеракційного становлення


Проблема педагогічної взаємодії — одна з визначальних у психолого-педагогічній науці. Це обумовлено її впливом на процес самоактуалізації особистості майбутнього педагога. Адже вкрай важливо враховувати складні динамічні процеси, що розгортаються в ході навчання, внутрішньоособистісні зміни його учасників і весь цілісний контекст педагогічної взаємодії. Відтак предметом досліджень науковців стали чинники, що виникають у процесі педагогічної взаємодії як міжособистісні стосунки, формування професійних якостей особистості тощо. Звідси постає „необхідність розгляду педагогічної взаємодії як багатомірного, багатофакторного явища, результати котрого можуть бути не тільки не безпосередніми, але й опосередкованими і відтермінованими в просторі і часі, і які не завжди підлягають навіть тонкому педагогічному спостереженню” [1, с. 5]. Згідно з таким підходом до проблеми педагогічної взаємодії у вузі постає потреба аналізу системи детермінант, що обумовлюють професійне зростання і становлення особистості майбутнього педагога.
В контексті розгляду проблеми формування професійних інтеракцій особистості майбутнього вчителя важливими аспектами вивчення постають, на нашу думку, такі, як: рівень сформованості уявлень про особливості міжособистісного сприймання і статусного становища в групі; оцінка власного стилю педагогічних відносин; особливості потребово-мотиваційної сфери; роль малої групи в оптимізації міжособистісних стосунків і спілкування тощо.
Успішність формування професійних інтеракцій особистості майбутнього вчителя досить тісно пов’язана з подальшим її становленням і залежить „від міри сформованості і якості функціонування механізму злиття образів „Я”-реального і „Я”-ідеального та зіставлення їх з вимогами педагогічної діяльності як у процесуальному плані (глибина рефлексії), так і в плані результативному (рівень усвідомлення) особливостей власного стилю педагогічної взаємодії” [2, с. 41]. Отже, орієнтації вчителя будуть конкретизуватися і проявлятися в його спілкуванні з учасниками навчально-виховного процесу, опосередковуючи і спрямовуючи його майбутню професійну діяльність.
Становлення особистості майбутнього педагога, його професійних інтеракцій відбувається, як правило, у малій (академічній) групі. Студентська група постає своєрідним партнером спілкування. На думку В. Долгуна [3], результати взаємодії в системі „особистість – група” значно залежать від формування уявлень людини про соціальні спільноти, членом яких вона є. Розуміння того, що, по суті, являє собою група, якими психологічними характеристиками вона володіє, є для особистості вихідною інформацією регуляції її соціальної поведінки.
Розкриваючи особливості професійно-педагогічної спрямованості особистості, І. Фастовець [4] на основі професійних мотивів і видів рефлексії вчителя виокремлює такі її типи, як ділова і гуманістична спрямованість. Розвиток цих типів спрямованості особистості майбутнього педагога, очевидно, є важливою передумовою формування професійних інтеракцій.
Підсумовуючи результати аналізу проблеми становлення професійних інтеракцій особистості майбутнього вчителя, можна стверджувати, що серед факторів, які визначають успішність педагогічної діяльності, важлива роль належить налагодженню взаємодії між усіма її учасниками. Сама проблема педагогічного впливу може успішно вирішуватися тоді, коли розглядати взаємодію як процес, у якому змінюються обидві сторони. Тобто, суб’єкт – суб’єктні стосунки вказують на однакову міру залученості й відповідальності всіх учасників.
Мета дослідження:
вивчити особливості особистісної сфери, системи міжособистісних стосунків майбутніх педагогів – студентів І – V курсів. Для цього передбачалось:
· дослідити деякі сучасні тенденції професійної підготовки майбутніх педагогів;
· здійснити діагностику особливостей особистісної сфери та системи їх міжособистісних стосунків;
· провести порівняльний аналіз досліджуваного явища на різних курсах ВНЗ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Особистісні орієнтації майбутнього педагога в контексті його інтеракційного становлення

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок