Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Статусно-рольові характеристики особистості

Статусно-рольові характеристики особистості

Назва:
Статусно-рольові характеристики особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,68 KB
Завантажень:
497
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Статусно-рольові характеристики особистості
 


ПЛАН
Вступ
1. Основні положення статусно-рольової характеристики особистості
2. Класифікація основних статусно-рольових характеристик особистості
3. Вихідні характеристики статусно-рольової орієнтації особистості
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Важливе місце в соціальній психології займає питання статусно-рольової характеристики особистості. За допомогою даних характеристик можна пояснити соціальні вчинки та соціальну поведінку особистості, її стимули та ціннісні орієнтири в суспільному житті, визначаються соціальні статуси персони тощо. В даній роботі спробую більш детальніше дослідити статусно-рольвоі характеристики особистості та наукові течії, які їх досліджують.
1. Основні положення
статусно-рольової характеристики особистості
Основні положення статусно-рольової теорії були сформульовані американськими соціологами Дж. Мідом і Р. Мінтоном, а також активно розроблялися Т.Парсонсом. От основні положення цієї теорії.
Рольова теорія особистості описує її соціальну поведінку 2-ма основними поняттями: “соціальний статус” і “соціальна роль”.
Кожна людина в соціальній системі займає кілька позицій. Кожна з цих позицій, що припускає визначені права й обов'язки, називається статусом. Людина може мати кілька статусів. Але найчастіше тільки один визначає його положення в суспільстві. Цей статус називається головним чи інтегральним. Часто буває так, що головний статус обумовлений його посадою (наприклад, директор, професор ). Соціальний статус відбивається як у зовнішній поведінці і вигляді (одязі, жаргоні), так і у внутрішній позиції (в установках, цінностях, орієнтаціях ).
Соціологи та психологи відрізняють запропоновані і набуті статуси. Запропонований - виходить, нав'язаний суспільством поза залежністю від зусиль і заслуг особистості. Він обумовлюється етнічним походженням, місцем народження, родиною. Придбаний (досягнутий) статус визначається зусиллями самої людини ( наприклад, письменник, ген. секретар ). Виділяться також природний і професійно-посадовий статуси. Природний статус особистості припускає істотні і відносно стійкі характеристики людини ( чоловіка і жінки, дитинство, юність ). Професійно - посадовий - це базисний статус особистості, для дорослої людини, найчастіше, що є основою інтегрального статусу. У ньому фіксується соціальне, економічне і виробниче положення ( банкір, інженер, адвокат ).
Соціальний статус позначає конкретне місце, що займає індивід у даній соціальній системі. Сукупність вимог, пропонованих індивіду суспільством, утворить зміст соціальної ролі. Соціальна роль - це сукупність дій, що повинний виконати людину, що займає даний статус у соціальній системі. Кожен статус звичайно включає ряд ролей.
2. Класифікація основних статусно-рольових характеристик особистості
Одна з перших спроб систематизації ролей була почата Т.Парсонсом. Він вважав, що кожна роль описується 5 основними характеристиками :
емоційної - одні ролі вимагають емоційної стриманості, інші - розкутості ;
способом одержання - одні пропонуються, інші завойовуються ;
масштабом - частина ролей сформульована і строго обмежена, інша - розмита ;
нормалізацією - дія в строго встановлених правилах, або довільно;
мотивацією - на особистий прибуток, на загальне благо.
Соціальну роль варто розглядати 2-х аспектах :
рольового чекання
рольового виконання.
Між ними ніколи не буває повного збігу. Але кожний з них має велике значення в поводженні особистості. Наші ролі визначаються насамперед тим, чого очікують від нас інші. Ці чекання асоціюються зі статусом, що має дана особистість.
У нормальній структурі соціальної ролі звичайно виділяються 4 елементи :
опис типу поводження, що відповідає даної ролі ;
розпорядження ( вимоги ) , зв'язані з даним поводженням ;
оцінка виконання запропонованої ролі ;
санкції - соціальні наслідки тієї чи іншої дії в рамках вимог соціальної системи. Соціальні санкції за своїм характером можуть бути моральними, реалізованими безпосередньо соціальною групою через її поводження ( презирство ), чи юридичними, політичними, екологічними.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Статусно-рольові характеристики особистості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок