Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Проблема педагогічного оцінювання

Проблема педагогічного оцінювання

Назва:
Проблема педагогічного оцінювання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,45 KB
Завантажень:
8
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
РЕФЕРАТ
на тему:
Проблема педагогічного оцінювання


Ця проблема в тих чи тих аспектах вже неодноразово порушувалася нами раніше, проте, зважаючи на її значущість у педагогічній діяльності, зупинімося на ній докладніше. У вітчизняних школах упродовж бага-тьох років нормативною була п'ятибальна система оцінювання. Тому розглянемо проблеми, що виникають при оцінюванні навчальної діяль-ності школярів, спочатку на прикладі цієї системи. Однак серед напря-мів професійної підготовки, яку отримують студенти, була зовсім відсутня дисципліна, яка вчила б їх виконувати оцінювальну діяльність, відчува-ти правові та етичні аспекти, які стоять за виведенням учневі тієї чи тієї оцінки. Вважалося, що наявність чіткої, впорядкованої системи крите-ріїв уже автоматично забезпечує повну готовність учителів до оцінюваль-ної діяльності. Студенти знайомилися тільки з нормативами оцінювання, що фіксували усереднені вимоги, позбавлені глибинного психо-логічного смислу.
Однак, як показує практика, п'ятибальна система критеріїв оціню-вання, на яку спиралися вчителі при виведенні оцінок, була вкрай недо-сконалою. Широкий діапазон відповідей підпадав і під «п'ятірку», і під «четвірку», і під «трійку». Наприклад, відповідь обдарованої дити-ни, яка, крім підручника читає додаткову літературу, самостійно робить сміливі узагальнення, наводить цікаві факти, і відповідь старанного учня, який ретельно вивчив текст підручника, нічого не пропустив і не забув, жодного разу не помилився, вчитель оцінював однаково. Або учень, який міцно знав матеріал, але не міг швидко зрозуміти запитання вчи-теля, довго обдумував свою відповідь, і учень, який багато чого не ро-зумів, а тому відповідав плутано, непослідовно, — також оцінювались однаково. Для кожного типу найсприятливішою є певна форма контролю, за якої учні демонструють найкращі результати.
Розуміючи це, деякі вчителі вводили ще додаткові знаки: «плюси» та «мінуси». Проте якщо формальна різниця між такими оцінками майже не відчувалася, для дітей вона мала істотне значення. Будь-яка дитина вважала краще отримати оцінку з мінусом, ніж на цілий бал нижчу. Адже в журналі такі тонкощі не фіксуються, і серія «четвірок», байду-же, з мінусом чи без, дає все ж таки «четвірку» в чверті, тоді як «трійки» з плюсами так і залишаться «трійками».
До того ж мала кількість критеріїв, використовуваних для оцінки знань учнів, на практиці дедалі скорочувалася. Так, «одиниця» майже випала із системи актуальних критеріїв і стала суто формальною. Адже межею, за якою закінчувалося визнання діяльності учня як задовільної і результат визнавався негативним, була «двійка». Саме вона у шкільному житті була свідченням відсутності в учня нормативних знань та вмінь. Таким чином, «одиниця» стала зайвою, багато вчителів не могли пояснити, коли слід виставляти «2», а коли «1». «Одиницю» вчителі найчастіше ставили, відчуваючи сильний гнів або образу на учнів (особливо якщо весь клас є джерелом роздратування). Тоді вони виводили в журналі одну колек-тивну «одиницю», тобто ця оцінка ставала не критерієм диференціації знань, а засобом помсти, покращення афективного стану самого вчителя.
Фактично для фіксації якісних відмінностей у відповідях учнів учи-телеві залишалося тільки три значення: «З», «4», «5», тобто оцінювання здійснювалося за вкрай обмеженою схемою. Прагнення вкласти в будь-яку з цих оцінок усе розмаїття подій шкільного життя призводило до того, що смислові, змістові та афективні навантаження на кожну з оці-нок були вкрай напруженими.
У світі є багато систем оцінювання результатів педагогічного впливу та навчальної діяльності учнів. Наведімо одну з таких систем, що діє в далекій Танзанії. Там поряд із оцінками з предметів оцінюється ще й особистість кожного учня на підставі таких ознак:
- регулярність відвідування уроків;
- задовільність виконання покладених обов'язків;
- відповідальність за виконання робіт;
- залишення школи тільки після закінчення уроків і виконання покладених обов'язків;
- виконання домашніх завдань у потрібному обсязі;
- повага до викладачів і до інших учнів;
- підпорядкування наказам та інструкціям;
- персональна акуратність;
- бережливе ставлення до державного майна;
- правдивість і працелюбність;
- старанність у праці й навчанні;
- прислуховування до порад товаришів;
- позитивне ставлення до трудової діяльності в школі й поза нею;
- виконання вимог учителів, адміністрації школи і заохочення до цього інших учнів;
- подання особистого прикладу іншим учням при виконанні роботи;
- участь в іграх і спортивних змаганнях;
- участь у культурних заходах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Проблема педагогічного оцінювання

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок