Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Перспективи демократичних процесів у суспільстві

Перспективи демократичних процесів у суспільстві

Назва:
Перспективи демократичних процесів у суспільстві
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,65 KB
Завантажень:
397
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Перспективи демократичних процесів у суспільстві


Існуючий дисбаланс соціальної, економічної та політичної сфери молодої держави детермінує необхідність оперативного вивчення і аналізу явищ та процесів відродження української нації.
В умовах розгортання динамічних перетворень у сучасному українському суспільстві увагу привертають проблеми, пов’язані, насамперед, з перспективами суспільного розвитку. У їх комплексі найважливішу роль відіграє проблема утвердження та розвитку національної державності України, з’ясування об’єктивних та суб’єктивних передумов демократичних перетворень у посттоталітарному суспільстві.
Перші, об’єктивні передумови, до яких належать природно-кліматичні та ландшафтно-естетичні особливості навколишнього середовища, а другі, зумовлені своєрідною комбінацією расових компонентів, соціопсихічні архетипи, значною, якщо не вирішальною мірою визначають те, що називається національним характером (ментальністю народу).
Сила цих чинників така, що впродовж віків, попри конкретно історичні обставини, домінантні риси національного характеру неодмінно даються взнаки, доленосно накладаючись на історію народу як своєрідний алгоритм.
Позитивним моментом дії цих чинників є те, що вони досить надійно гарантують збереження національного обличчя народу, дають можливість не втрачати етнічної своєрідності навіть перед лицем потужних зовнішньо-культурних віянь.
Так, незважаючи на значний вплив, а також і тиск більш могутніх в економічному, політичному й військовому плані сусідів, повною мірою зберіг свою етнокультурну своєрідність народ Іспанії, в турецькій неволі не втратив національної гідності народ Болгарії, і, попри тривалу полонізацію, русифікацію і сучасну вестернізацію, зберігає свою неповторність український народ.
Але якщо зумовлена вказаними чинниками етнічна, ментальна своєрідність (своєрідність на рівні етнокультури) - це, так би мовити, дар Божий, то зовсім іншою справою є національна культура як предмет усвідомлення діяльності народу, згуртованого в суспільство, у націю, що є вже найчастіше поліетнічним угрупуванням, об’єднаним єдиною культурно-історичною долею в певному геополітичному просторі. Враховуючи світовий досвід новостворених держав, які у недалекому минулому були, та й залишаються багатонаціональними спільнотами, сьогодні у процесах державотворення важливо уникнути в побудові своєї соціально-економічної та національної політики тих деформацій і перегинів у національних взаєминах, що властиві були такому псевдоінтернаціональному конгломерату, як колишній СОЮЗ.
Розвал останньої імперії світу, посилення дезінтеграційних процесів у ряді постсоціалістичних країн, зудар традиційних західних суспільств з модернізацією та загостренням внаслідок цього національних почуттів, пошук нової ідентичності саме в етнічних межах, наростання національних та конфесійних рухів, посилення націоналізму в країнах, що вийшли з колоніальної залежності, - все це спричиняє необхідність перегляду старих положень і вироблення адекватних пояснень сучасних подій в Югославії, Дагестані, Чечні тощо.
Сьогоднішній етап розвитку українського суспільства надзвичайно актуалізує необхідність теоретичних пошуків загальноприйнятої моделі національної ідеї як образу майбутнього суспільного цілого України, розробки тактики та стратегії розгортання демократичних процесів, новотворення національної самосвідомості української молоді.
На жаль, певний параліч суспільної свідомості виник у наслідок дискредитації в очах багатьох громадян національної ідеї як моделі розвитку застарілого зразка та існування соціально-психологічних бар’єрів у наближенні до цього ідеалу.
В цілому, повноцінний розвиток національної ідеї можливий як відновлення здатності всієї української спільноти репрезентувати неповторний історичний досвід, власне сприйняття дійсності в оптимізованій стратегії поведінки і системі суспільних мотивувань. Сучасна українська ідея - це відкритість українського суспільства усьому новому й прогресивному, накопиченому людством, і водночас довіра українського суспільства до власних сил і можливостей.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Перспективи демократичних процесів у суспільстві

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок