Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Соціально-психологічні основи страху особистості зрілого віку 

Соціально-психологічні основи страху особистості зрілого віку 

Назва:
Соціально-психологічні основи страху особистості зрілого віку 
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,97 KB
Завантажень:
133
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Соціально-психологічні основи страху особистості зрілого віку 


Формування національно свідомої, духовно багатої особистості громадянина і патріота зумовлюють якісно нові вимоги до змісту домінуючих почуттів зрілої особистості. На теренах сучасного пострадянського простору, в тому числі і в Україні, майже століття страх нав’язувався імперією як домінуюче моральне почуття особистості при вимозі обов’язкового зовнішнього демонстрування сміливості радянської людини. Сміливість - це найсильніший страх, який не сприймається як такий тому, що подавляється особистістю(за Лууле Віілма)[1]. Засновник гуманістичного підходу в психології А.Х.Маслоу стверджував, що будь яка істота прагне і може досягти свого розквіту, якщо діє відповідно до своїх можливостей, домагань, досвіду та глибинних почуттів. Це пояснює чому далеко не всі досягають самоактуалізації та реалізації себе. Саме глибинні почуття, такі як страх бути успішним (названого А.Х.Маслоу «комплексом Іони»), стають причиною, що перешкоджає самореалізації. Цей комплекс проявляється як у жінок так і у чоловіків і блокує їхні можливості в домаганні успіху (частіше у жінок). Адже для особистісного зростання потрібна постійна готовність ризикувати, відмовлятися від звичних стереотипів, що часто суперечить засвоєним якостям жіноцтва бути тінню чоловіка, доброю виконавицею, консервативною та обачною щодо нових ідей та планів[2]. Людське життя надто важливе і надто цінне, щоб віддавати його на відкуп страху[ 1]. За К.К.Платоновим «страх – найбільш біологічно обумовлена емоція, як відображення нужди уникнути небезпеки, в основі якої лежить пасивно і активно оборонний рефлекс»[3]. Тому, якщо цьому механізму страху давати більш - менш постійне соціальне підживлення (що досить часто використовується в суспільстві) то емоція страху переростає в домінуюче глибинне почуття, здатне вбити в людині все людське.
Практичний досвід сучасної та традиційної психологічної допомоги дорослим, що потерпають від страху та наше пілотажне дослідження наявності у досвіді осіб різного зрілого віку (16-18 років, 18-30 років, 30-40 років та 40-50 років) переживання страху дали можливість встановити, що проблема страху в осіб активного працездатного віку є актуальною. Межі зрілого віку визначені вченими за двома соціально значимими функціями: перша – це найбільша працездатність для суспільства, та друга - активна реалізація репродуктивної функції (на основі соціального очікування прийнятого в даному суспільстві). Отже, виходячи з цього, актуалізується вивчення психологічних аспектів зрілого віку через соціальне замовлення саме тому, що період зрілості характеризується найбільшою активністю в плані професійної діяльності та працездатності, найвищою реалізацією репродуктивної функції та продовженням розвитку і формування особистісних (психічних і соціальних) якостей.
Аналіз психологічних джерел та глибинне вивчення обширної соціальної джерельної бази свідчить, що достатньо глибоко розроблено окремі аспекти проблеми страху, проте бракує фундаментальних робіт, в яких було б науково обґрунтовано систему психологічних основ страху як феномену людської психіки диференційованої та ідентифікованої у відповідності з віковими особливостями зрілого віку. Актуальність, теоретико - практичне значення дослідження соціально - психологічних основ страху особистості зрілого віку вимагають емпіричного вивчення цього явища на різних етапах дорослого життя.
З метою покращення творчої самореалізації зрілої особистості ведемо пошук шляхів виявлення психологічних основ страху та підвищення ефективності подолання його особистостями на різних етапах онтогенезу. Це приводить до необхідності глибокого і систематичного вивчення проблеми страхів у осіб активного працездатного віку: з одного боку, страхи охороняють від можливих нещасть, але з іншого – вони обмежують свободу, не дають особистості досягти тих вершин до яких вона здатна, а почасти, навіть спробувати зробити це. А.Х.Маслоу писав: « Я уявляю собі самоактуалізовану людину, не як звичайну людину, котрій щось додано, а як звичайну людину у якої нічого не віднято.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Соціально-психологічні основи страху особистості зрілого віку 

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок