Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Рефлексивні механізми свідомості виборців

Рефлексивні механізми свідомості виборців

Назва:
Рефлексивні механізми свідомості виборців
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,52 KB
Завантажень:
176
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему:
Рефлексивні механізми свідомості виборців


В публікації продовжується висвітлення дослідження, про яке йшлося в статті „Соціально-психологічні механізми політичної свідомості виборців”, опублікованій у першому числі журналу за 2004 рік. Йдеться про серію психосемантичних досліджень рефлексивних механізмів політичної свідомості громадян, проведених автором напередодні виборів та довиборів народних депутатів України у 2002 – 2003 роках. Узагальнюються психологічні особливості відтворення виборцями образів провідних суб’єктів політичної взаємодії та аналізується характер так званого віддзеркаленого себебачення виборців „очима” інших учасників політичних відносин. Визначено систему рефлексивних механізмів свідомості виборців та побудовано динамічну модель їхнього „розгортання” в процесі політичної взаємодії.
Відомо, що заданість особистості до соціально-політичної взаємодії істотно опосередковує її свідомість, а провідними механізмами такої регуляції виступають, насамперед, рефлексивні процеси [1; 2; 4]. Сам суб’єктивний образ політичної взаємодії, експектації її основних учасників, що рефлексуються виборцями, істотно впливають на формування їх політичної свідомості та визначають так званий політичний „Я-образ” – сукупність когніцій щодо себе як суб’єктів політичних відносин [1]. Природно, що змістове наповнення такого „політичного „Я-образу” має свою специфіку. В цьому контексті важливою є відповідь на запитання: які психологічні характеристики притаманні „Я-образу” виборців як суб’єктів політичного процесу? За допомогою яких механізмів регулюється політична свідомість виборців і змінюється їхнє ставлення до себе у ході політичної взаємодії?
Провідну роль у поясненні динаміки та результатів названих процесів деякі дослідники відводять „рефлексивним механізмам”, що можуть тлумачитися як віддзеркалені регулятори свідомості особи, котрі актуалізуються в процесі соціально-політичної взаємодії. При з’ясуванні психологічного змісту рефлексивних механізмів доречно послатися на О. Бодальова, який зазначав, що соціальні функції, поведінка і мотивація тісно пов’язані з процесом віддзеркалення особистістю зовнішнього світу, особливостями соціального пізнання й пізнання себе через інших [3]. Отже, віддзеркалені експектації інших виступають для суб’єкта важливим регулятором його свідомості, засобом постійного уточнення його „Я-образу”.
В сучасній соціально-політичній психології усталилося кілька точок зору щодо характеру, змісту та ролі рефлексивних механізмів у регуляції свідомості та самосвідомості особистості. Так, В. Ядов розглядає їх як „відрефлексовані стандарти суспільства”, вплив яких істотно зумовлює свідомість суб’єкта. Вважається, що у простих ситуаціях (не пов’язаних із соціальною взаємодією) індивід керується елементарними настановленнями; у складніших соціальних ситуаціях поведінка індивіда регулюється базовими (соціально детермінованими) атитюдами, а в умовах складних соціальних взаємодій визначається, насамперед, вищими диспозиціями як „відрефлексованими стандартами суспільства” [9].
Аналізуючи розуміння рефлексивних механізмів з позиції когнітивної психології, доходимо висновку про надтісний зв’язок між категоріальними та рефлексивними структурами свідомості особи. Припускаємо, що тут система оцінних конструктів як певної категоріальної системи, на основі якої відбувається відтворення особою образу соціальної дійсності, істотно зумовлює сам психологічний і функціональний зміст та особливості „розгортання” відповідних рефлексивних механізмів. Відтак припускаємо існування специфічних категоріально-рефлексивних структур свідомості виборців, які поєднують рефлексивні механізми з тим змістом свідомості, який „задається” громадянам самим процесом політичної взаємодії.
Розглядаючи індивіда як суб’єкта соціального пізнання, потрібно відзначити, що базовим прагненням особистості в процесі конструювання соціальної реальності є тяжіння до логічної послідовності, несуперечливості суб’єктивного образу відображеної реальності (Osgood, 1955; Festinger, 1957; Heider, 1958).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Рефлексивні механізми свідомості виборців

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок