Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Вплив родинних стосунків на прояви особистісних якостей підлітками

Вплив родинних стосунків на прояви особистісних якостей підлітками

Назва:
Вплив родинних стосунків на прояви особистісних якостей підлітками
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,42 KB
Завантажень:
98
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вплив родинних стосунків на прояви особистісних якостей підлітками


Проблема дослідження полягала в тому, щоб вивчити особливості впливу родинних відношень на прояви особистісних якостей підлітками. Проблема ще мало розроблена і є актуальною особливо в ринкових умовах розвитку суспільства, коли багато батьків втратили роботу за фахом, а та робота, яку вони мають не завжди приносить в родину матеріальне благополучча і моральне задоволення, тому самі батьки виявляють нервовість, емоційне збудження чи пригнічення - все це позначається на родинних стосунках з дітьми, загострюється проблема дитячо-батьківських взаємин особливо в підлітковому віці, коли певна кількість дітей втікає з дому, прогулює уроки в школі, виявляють аддиктивну поведінку, неслухняність, безконтрольність, негативні риси особистості.
Як показують дослідження Анзорга Л., Буянова М., Омелаєнко І., Ремшмидт Х. та інших, що у сучасних дітей спостерігається як типове явище наявність так званих перед невротичних станів, суміжних з невротичними проявами, тобто з'являється сприйнятлива основа для виникнення неврозу в подальшому. Особистісні якості дорослих в родині, родинні стосунки відбиваються на характері та змісті спілкування з дітьми, їх особистісних якостях, які мають негативну спрямованість, а саме: вередування, тривожність, загальмованість чи збудження, мовчазність чи надмірна балакучість і грубість, впертість, агресивність, напруженість в стосунках, жорстокість тощо.  
В зв'язку з проявом цілого ряду негативних якостей підлітками в стосунках з батьками виникають конфлікти, що можуть носити тривалий, затяжний характер.
В той час, як в підлітковому віці провідною діяльністю є інтимно-особистісне спілкування, що основане на довірі, пошані, взаєморозумінні і повинно стати тією основою, на якій можуть будуватись позитивні родинні стосунки, взаємодопомога, гармонійний розвиток особистості підлітка.
В нашому дослідженні була розроблена соціальна модель формування позитивних батьківсько-дитячих стосунків в родині, яка сприяла розвитку особистості підлітка.
Соціальна модель була основана на припущенні про те, що зовнішні вплив дорослих в родині в певній мірі сприяють розвитку зовнішньої мотивації поведінки підлітків і не завжди знаходять відгук в душі дитини, тому іноді вказівки та вимоги батьків не виконуються дітьми чи для їх виконання потрібно багаторазове повторювання. В підлітка повинна сформуватись внутрішня мотивація поведінки, свідоме і совісливе ставлення до вимог батьків, оточуючих дорослих, соціуму, а це можливо лише в певному "полі" взаємодії з дорослими та оточуючими людьми. Роль цього взаємозв'язку повинна виконати провідна діяльність - інтимно-особистісне спілкування, яке повинно сприяти переведенню зовнішнього впливу на особистість підлітка у внутрішню мотивацію. Ця модель міжособистісної взаємодії в родині можлива, коли батьки самі будуть виховані, а це не завжди реальна основа.
В зв'язку з цими вимогами в нашому дослідженні були поставлені завдання: вивчити особливості прояву родинних взаємин, особливості спілкування (форми спілкування), особистісні якості, які виявляють підлітки, наявність конфліктів, взаєморозуміння, тривожність, особливості поведінки батьків і підлітків в конфліктній ситуації тощо. Застосовувались методики з збірника Д.Столяренко "Основи практичної психодіагностики". Проаналізуємо отримані результати: так, незахищеність виявили в родинах 60% підлітків, 56% тривожність, 48% недовіру в стосунках з батьками, 58% виявили комплекс неповноцінності в спілкуванні з батьками, ворожість 25% підлітків, конфліктні взаємини в родинах виявили 60% підлітків, труднощі в спілкуванні 25% підлітків, благоприємні взаємини в родинних стосунках виявили 25% підлітків за експрес-методикою діагностики рівня невротизації виявлено високий рівень у підлітків-хлопчиків 30%, у підлітків-дівчаток 24%, середній рівень у хлопчиків 12%, у дівчаток 14%, низький рівень невротизації виявлено у хлопчиків-підлітків 10%, у дівчаток 10%. Все це свідчить про егоцентричну особистісну спрямованість діяльності підлітків в родинах, труднощах в міжособистісному спілкуванні, майже відсутності провідного виду спілкування - інтимно-особистісного, оскільки, якщо в родинних стосунках проявляються конфлікти, непорозуміння, агресивність, ворожість, труднощі, то звичайно, там відсутнє інтимно-особистісне спілкування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Вплив родинних стосунків на прояви особистісних якостей підлітками

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок