Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психологія людини, тварин та природи

Психологія людини, тварин та природи

Назва:
Психологія людини, тварин та природи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,26 KB
Завантажень:
200
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Поява і розвиток форм психічного відображення в живій і неживій природі
Відображення — загальна властивість матерії, що полягає в здатності об'єктів відтворювати з різним ступенем адекватності ознаки, структурні характеристики та відношення інших об'єктів.
Відображення (образ) не є щось завершене й статичне. Образ формується, розвивається, існує тільки в процесі відображення. Образ і сам є процес.
Дослідження, проведені під керівництвом Б.Ф. Ломова дозволили виділити 5 основних стадій (фаз) процесу зорового сприйняття:
визначення положення предмета в просторі й груба оцінка його загальних пропорцій;
«мерехтіння» форми;
розрізнення різких перепадів кривизни;
глобально-адекватне сприймання, у якому форма подана без розрізнення її деталей (зокрема, величини кутів);
адекватне відображення форми у всій повноті її деталей.
Сутність психічного як процесу:
загальна тенденція полягає в тому, що цей процес розгортається в напрямку від відносно глобального й нерозчленованого відображення дійсності до все більш повного й точного, від слабко деталізованої, загальної картини світу до структурованого цілісного його відображення;
стадії не мають чітких часових чи якихось інших меж, вони ніби зливаються, генетично переходять одна в одну;
у психічному процесі сполучаються дискретність і безперервність;
у ході психічного процесу змінюються також його зовнішні та внутрішні детермінанти: на кожній стадії формується деякий результат, який включається в систему діючих детермінант і так чи інакше змінює її;
особливість результату психічного процесу — його мультиплікативність: виникнувши в ході розвитку одного процесу, наприклад, сприймання, він включається також в інші процеси, наприклад, мислення, у тій чи іншій формі.
Усі перераховані особливості психічного відображення випливають з його сутності — з того, що воно є процесом відображення.
Психіка — функція мозку, але цього недостатньо для розуміння природи й походження психічного. Психіка детермінована не мозком, а зовнішньою дійсністю. Такий вплив дійсності на організм наявний тільки в процесі реальної взаємодії організму з навколишнім середовищем. Тому проблема походження психіки виникає як проблема походження особливої діяльності на певному етапі розвитку життя в цілому, зі зміною умов життя.
Протягом історії розвитку науки були запропоновані такі погляди на «момент» появи психіки:—
панпсихізм — психіку має вся матерія, жива й нежива;—
біопсихізм — психіку має тільки жива матерія;—
нейропсихізм — психіка є тільки там, де є нервова система;—
антропопсихізм — тільки людина має психіку.
Ви рішити це питання не можна, якщо не розглядати особливості взаємодії організму й середовища.
Основні специфічні характеристики психічних процесів
Вирізняючись своїми специфічними ознаками з усієї сукупності фізичних (у широкому розумінні) явищ дійсності, психічні процеси протиставляються, в першу чергу, найближчій, суміжній з ними сфері фізичних (у вузькому розумінні) відправлень людського тіла, тобто фізіологічним актам. Сутність усякого фізіологічного відправлення визначається, насамперед, характером функціонування органа, що веде до реалізації даного акту. Природно, що специфіка розходження психічних і фізіологічних актів пов'язана з особливостями відношень між механізмом функціонування органа цього акту й самим актом як результатом цього функціонування. Такими пізнавальними емпіричними ознаками, на думку Л.М. Веккера, є:
Предметність
Вихідна емпірична ознака психічного акту — це наявність двох рядів фактів:
відправлення органа; динаміка відправлення органом психічної функції (око, мозок або нервова система в цілому) може бути описана лише в термінах тих внутрішніх явищ, які в цьому органі відбуваються;
однак кінцеві підсумкові характеристики будь-якого психічного процесу загалом можуть бути описані тільки в термінах властивостей та відношень зовнішніх об'єктів, фізичне існування яких з органом цього психічного процесу ніяк не пов'язане.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Психологія людини, тварин та природи

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок