Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Аналіз психології творчості Шевченка західноукраїнськими вченими (С. Балей, Г. Костельник, І. Франко, М. Шлемкевич, Я. Ярема)

Аналіз психології творчості Шевченка західноукраїнськими вченими (С. Балей, Г. Костельник, І. Франко, М. Шлемкевич, Я. Ярема)

Назва:
Аналіз психології творчості Шевченка західноукраїнськими вченими (С. Балей, Г. Костельник, І. Франко, М. Шлемкевич, Я. Ярема)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,10 KB
Завантажень:
146
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
РЕФЕРАТ
на тему:
Аналіз психології творчості Шевченка західноукраїнськими вченими (С. Балей, Г. Костельник, І. Франко, М. Шлемкевич, Я. Ярема)


Предметом вивчення психології творчості як науки слугує природа, тобто склад, походження та взаємний зв'язок своєрідних душевних явищ «внутрішнього світу» творця інтелектуальних цінностей, оскільки вони знаходять самовираження в художніх і науково-літературних досягненнях як продуктах багатогранної духовної діяльності людини. Завдання психології творчості полягає у вивченні «творящої природи» (natura naturans) генія, оскільки вона виявляється в багатогранному синтезі його «створеної природи» (natura naturata) — як продуктів творчої енергії духу. Західноукраїнські психологи (І. Франко, С. Балей, Г. Костельник, Я. Ярема та ін.) цікавилися проблемами вивчення артистичної природи генія, зокрема звернули увагу на вивчення специфічних закономірностей психології творчості Шевченка. Щоправда, підходять вони до цієї проблеми з різних методологічних засад. Так Франко, аналізуючи психологію творчості Шевченка, використовує найновіші досягнення асоціативної експериментальної психології, а Балей — психоаналізу.
Трактування творчості Шевченка І. Франком цікаве тим, що Іван Якович виступає тут як у ролі психолога так і в ролі поета. Тобто подає нам певним чином інтерпретацію ізсередини внутрішнього світу творця.
Поетична творчість, писав Франко, є в наш час предметом дуже обширних і глибоко сягаючих дослідів. Адже вона корениться в душі поета, а наслідки її входять в глиб життя цілого народу, навіть цілої людськості, і знаходять вираження у впливі на звичаї, поняття, вірування, уподобання тощо, загалом у впливі на духовну атмосферу цілих поколінь. Поетична творчість вивчається в різних галузях наук. Але тільки психологія, яка досліджує закони асоціації виображень, фантазії і чуття, а також способи вираження цього всього словами підходить, на думку Франка, до з'ясування творчості поетичної з внутрішнього, індивідуального боку, намагаючись із творів поетичних проникнути в глиб душі поета. Психологія аналізує і оцінює багатство фантазії поета, «...ясність і пластику його виображень, силу і живість його чуття, склад і обширність його інтелігенції і з усього сього старається зміркувати, що вніс поет у свої твори від себе самого, що є властивим даром природи, властиво оригінальне в його творах. Вона слідить не раз почини тих дарів у давніших поколіннях і вказує певні родові риси, котрі так або інакше розвилися в натурі поета і вплинули на його уподобання, а не раз і на весь напрям його думок і праці»11 Франко І. Зібрання творів: У 50 т. Київ, 1980. Т. 28. С. 73..
Прагнучи визначити психологічні основи творчості Шевченка й місце, яке посідає в ній репродуковане переживання, Франко виявив винятковий інтерес до проблем асоціацій. Уперше постулати асоціації були сформульовані Арістотелем, який висунув ідею про те, що образи, виникаючи без видимої зовнішньої причини, є продуктом асоціації. Тільки у другій половині XIX століття, були здійснені багаторазові дослідження умов утворення та актуалізації асоціацій (Г. Еббінгауз, Г. Мюллер та ін.).
Інтерес Франка до асоціації ідей стимулювали успіхи експериментальної психології і внутрішні тенденції розвитку самої поезії, в якій асоціація починала завойовувати особливе місце. Підвищується сугестивна функція слова, здатного викликати неназвані уявлення. Надзвичайно посилюється роль підтексту. Дедалі ширше використовується один з наймогутніших законів асоціювання: два уявлення, які нарізно пов'язуються з третім, пов'язуються також одне з одним навіть за відсутності цього третього. Асоціація досить часто заступає докладні й громіздкі описи. Народжується низка нових естетичних засобів, основа яких — порожнеча, яку заповнює асоціація. Виникнення цих засобів І. Франко геніально показує на творчості Шевченка.
Для вивчення психології творчості Шевченка Франко використовує висновки німецького психолога Германа Штейнталя (1823—1899) про три закони асоціації ідей:
«1.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
Реферат на тему: Аналіз психології творчості Шевченка західноукраїнськими вченими (С. Балей, Г. Костельник, І. Франко, М. Шлемкевич, Я. Ярема)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок