Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Трансформація гендерних та сімейних цінностей і її вплив на самореалізацію особистості

Трансформація гендерних та сімейних цінностей і її вплив на самореалізацію особистості

Назва:
Трансформація гендерних та сімейних цінностей і її вплив на самореалізацію особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,91 KB
Завантажень:
401
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Трансформація гендерних та сімейних цінностей і її вплив на самореалізацію особистості


В умовах глобалізації гендерні аспекти соціального поділу, стереотипи суспільства стосовно статевої диференціації підлягають перевірці та переосми-сленню. Чоловіки і жінки прагнуть змінити стереотипне ставлення до себе, яке обмежує їхні можливості, не дає проявити свій творчий потенціал й уникнути психологічної травматизації через те, що їх власний стиль статевої поведінки не співпадає з вимогами оточення.
Проблеми зміни гендерних ролей та цінностей, самореалізації особистості набу-ли нового бачення в умовах глобалізації. Гендерна проблематика знайшла своє відображення у дослідженнях Ш.Бе-рна, С.Бем, О.В.Бойко, Є.П.Ільїна, Д.Бразерса та інших.
Глобалізаційні процеси трансформують культуру і спосіб життя людей, відбувається девальвація цінностей, у тому числі сі-мейних та гендерних. Різні соціальні ролі служать для реалізації різних ціннос-тей. Катаклізми сьогодення призво-дять до непотрібності, неефек-тивності певних ролей, а, отже, й цінно-стей. Виникає викривлена соціальна сис-тема і викривлена система цінностей.
Пристосовуючись до сучасних умов глобалізації, особистість повинна ма-ти достатні внутрішні ресурси, оволодіти такими механізмами самореалізації: самопізнання, здатність до прийняття рішень у напрямку майбутнього, го-то-в-ність до змін, вміння приймати альтернативні рішення, досліджувати й ефек-ти-вно використовувати свої ре-сурси, нести відповідальність за здійснений вибір.
Сьогодні відбувається процес становлення «нової» сім’ї, у якій стосунки між батьками з самого початку будуються за принципами товариськості, а не за принципом «хто головний?». Він складний і хворобливий, оскільки нові ролі чоловіка та жінки ще недостатньо засвоєні.
Риси, які були свого часу пристосовані до минулих соціальних умов, у но-вих не відповідають потребам людини. Так обережність, довірливість, помір-ко-ва-ність поступилися місцем ініціативності, здатності до ризику, агресивності. Ба--гато релігійних норм («не чини перелюбу», «поважай батька і матір своїх»), по--в’я-заних з забезпеченням сімейного осередку, втратили своє значення. Роль сім’ї стала менш вирішальною: якщо ко-лись вона була ключовою економічною оди-ницею, то в сучасному суспільстві трудове життя людини проходить за межа-ми дому. Виховання дитини більшою мірою теж проходить поза сім’єю. Крім того, функціональна база тих чи інших норм, спрямованих на укріплення по-в-ної сім’ї, виявилась сьогодні розмитою. Іде експерименту-вання: старі цінності піддаються випробуванню, виникають такі, що відхиляю-ться від традиційних.
Наша культура патріархальна: ми живемо у чоловічому світі, створеному чоловіками за своїми мірками. Жінка у цій культурі – дещо невизначене, ірра-ці-ональне чи недостатнє. Невипадково, З.Фрейд вважав, що комплекси жінок по-в’я-зані з відчуттям ущербності її тіла у порівнянні з тілом чоловіка [3; 225].
У діло-вих стосунках патріархальна культура нашого світу також настирливо ви-ма-гає знеособлення статі, а насправді це означає, що чоловічі норми поведінки визна-ються універсальними зразками, яким повинні слідувати і чоловіки, і жін-ки [3; 236]. Практично у всіх доіндустіальних суспільствах наголос робився на народженні та вихованні дітей як на головному завданні жінки, найважливішій її функції і найбільшому джерелі задоволення. В останні роки така перспектива все більше ставиться під питан-ня, по мірі того як росте кількість жінок, які відкладають дітонародження чи повністю відмовляються від материнства заради кар’єри поза домом [2]. Сьогодні жінка «шукає» себе.
У ХХ ст. з’являються «нові» жінки і нові стреси: стреси ділових жінок, які відчувають на собі тиск двох чинників: 1) чоловічого шовінізму, який змушує жінку знову і знову доводити оточуючим свою компетентність, право займати дане місце; 2) суспіль-ної свідомості, яка, як і раніше, вважає, що жінка повинна з повнотою віддачі грати всі свої ролі (керівника, матері, дружи-ни, господарки).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Трансформація гендерних та сімейних цінностей і її вплив на самореалізацію особистості

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок