Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Поняття - форма мислення

Загрузка...

Поняття - форма мислення

Назва:
Поняття - форма мислення
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,30 KB
Завантажень:
67
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Поняттями називається форма мислення, яка відтворює предмети і явища в їхніх ознаках.
Із цього визначення випливає, по-перше, що поняття – це увний образ предмета, його відображення, а не сам предмет. Тому поняття про предмети не можна змішувати із самими предметами, відбитими цими поняттями.
Поняття – це логічна форма думки, думка про предмет.
Предмет думки – це той предмет або явище, про який мислить людина. Предметами думки можуть бути як матеріальні предмети і явища, так і думки про ці предмети, які існують в об’єктивній дійсності, і предмети та явища видумані (Бог, русалка).
По-друге, поняття відтворює не все, що має предмет, не всі його ознаки, а тільки істотні.
Ознакою називається все те, в чому предмети схожі один з одним або чим відрізняються.
Кожен предмет і явище матеріального світу мають численні ознаки. Одні з них істотні, інші – неістотні.
Істотні ознаки – це такі ознаки, котрі відображають природу предмета, його від усіх інших предметів. Істотними ознаками є загальні та необхідні ознаки, такі, котрі належать усім предметам роду і без яких немислений.
Неістотні ознаки – це ознаки, наявність або відсутність котрих не приводить до зміни природи предмета чи явища. Неістотні ознаки є ознаками нестійкими, зовнішніми, одиничними, які не виражають властивості предмета. Різниця між істотними й неістотними ознаками відносна, ознака, що є істотною, із розвитком і зміною предмета може перетворитися в неістотну, і навпаки. Ознака неістотна в одному відношенні може виявитися істотною в іншому. Критерієм істотності ознак, які відтворюються поняттям, є суспільна практика людини.
Поняття відрізняється від уявлення. Уявлення, як і поняття, відбиває предмет у його ознаках. Тільки поняття відтворює істотні ознаки, а уявлення – предмет в сукупності найрізноманітніших його ознак. Уявлення багатіше, ніж поняття відображає предмет глибше, воно дає нам знання про властивість предмета, тоді як уявлення властивості речей і явищ не розкриває.
Поняття – результат глибокого пізнання предметів або явищ. Щоб утворити поняття, необхідно вивчити предмет в усіх істотних його проявах. Вироблення того чи іншого поняття завжди є кроком уперед у пізнанні навколишнього світу, щаблем у розвитку науки.
Операції над поняттями — це такі логічні дії, унаслі-док яких утворюються нові поняття. Оскільки обсяг понять розглядається як клас, із яким проводяться, ці операції, то останні й називаються операціями з класа-ми. Унаслідок цих операцій (операцій над поняттями) здобувають нові класи. Розгляньмо такі операції над поняттями: а) складання, б) множення, в) заперечення, г) узагальнення і обмеження понять.
А. Операція складання понять полягає в об'єднанні двох чи кількох класів у один клас.
Так, операція складання понять «обвинувальний присуд» і «виправдувальний присуд» полягає в об'єд-навші класу обвинувальних присудів з класом виправду-вальних присудів у один клас, або в одне поняття «обвинувальний присуд» літерою А, а поняття «виправду-вальний присуд» літерою В, то результат цієї операції .можна відобразити графічно так (див. рис. 1) Заштри-хована поверхня є клас присудів.
За допомогою операції складання можна об’єднати класи (поняття), що перебувають між собою у найрізноманітнішнх відношеннях: тотожність, підпорядкування, перехрещення, супідрядність, суперечність, протилежно-сті. Наприклад, при об'єднанні понять «свідки» (А) і «ро-дичі» (В), які перебувають у відношенні перехрещення, ми здобудемо повий клас (рис. 2), до якого увійдуть не тільки свідки, що не є родичами, і родичі, котрі не є свідками, а й родичі-свідки. При складанні понять
Рис. 1 . Рис. 2
«договір» (А) та «угода» (В), .між котрими існують від-ношення підпорядкування, здобудуть новий клас (за-штрихована поверхня рис. 3), до якого увійдуть на тільки угоди, що не є договорами, а й угоди, які є договорами.
Під час операції складання понять часто користую-ться сполучником «або». Він уживається не в розділювальнім, а в єднально-розділювальному значенні.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Поняття - форма мислення

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок