Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Ставлення респондентів до змін у реформованому українському селі

Ставлення респондентів до змін у реформованому українському селі

Назва:
Ставлення респондентів до змін у реформованому українському селі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,74 KB
Завантажень:
356
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Ставлення респондентів до змін у реформованому українському селі


Реформи в українському селі близько сприймаються і досить неоднозначно оцінюються сьогодні в суспільстві, а особливо на селі. Бо сталося майже так, як у висловлюванні відомого політика: «Хотіли як краще, а отримали – як завжди». Йдеться, зокрема, про надзвичайно руйнівний характер реформ, які надали сільгоспвиробництву не так поступального руху, як відкинули його назад, а також про долю та життєві перспективи сільського населення, що виступає об’єктом реформ.
Особливо занепокоєне сільське населення України завершальним етапом земельної реформи, яким передбачається купівля-продаж землі, починаючи з січня 2005 р.
Результати моніторингових досліджень Інституту соціології НАН України це занепокоєння загалом підтверджують.
Почнемо з аналізу у відповідях респондентів на запитання «Як Ви ставитесь до приватної власності на землю?». Отримані результати подано в таблиці 1.
Як видно із даних табл.1 ставлення респондентів до приватної власності на землю за 10 років зазнало складної еволюції. Наприклад, у 1994 р. зафіксовано майже повний баланс оцінок «за» і «проти»: відповідно 52,6 і 45,9%. У наступні роки (1995–1997 рр.) так само простежується відносна рівновага. Однак у 1998–2001 рр. дедалі помітнішою стає тенденція негативного ставлення до приватної власності на землю, потому повний її спад (2002–2003 рр.) і підвищення (31,5%) у 2004 р.
Очевидно, послаблення тенденції негативного ставлення респондентів до реформ на селі у 2002–2003 рр. пов’язане з реалізацією Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки» від 3 грудня 1999 року № 1529/99. Цей Указ активізував процеси оформлення громадянами прав приватної власності на земельні частки. До початку 2001 р. лише 400 тис. громадян одержали державні акти на право приватної власності на землю, тобто отримали свої земельні ділянки в натурі. Указ же передбачав видання цих актів усім селянам, що мали право на землю. Але селяни, зіткнувшись з чисельними бюрократичними перепонами в процесі отримання, а точніше викупу цінних паперів, значно розчарувалися в добрих намірах влади. Посилився їхній негативізм. Це зрозуміло. Однак посилився негативізм в оцінках доцільності приватної власності на землю.
Таким чином, ми можемо говорити про зворотну дію людського чинника, який виявляє свій спротив реформам. Упродовж десяти років понад третину, третина або трохи менше третини респондентів постійно ставляться до приватної власності на землю негативно.
Несподіваним у дослідженні виявлено факт майже ідентичного ставлення як міського, так і сільського населення до приватної власності на землю (див. табл. 2).
Очевидно, пояснення цього факту слід шукати в самому сценарії реформування села, де було використано таку саму модель приватизації, як і в місті. Це – приватизація через штучне збанкрутування сільгосппідприємств, подрібнення їх і викуп за безцінь. Ця картина стоїть перед очима усього населення України. Ось чому міське населення, значна частина якого є «рекрутами» із села, оцінює хід реформ на селі так, як і селяни.
За даними моніторингу, відповіді респондентів на запитання «Як би Ви оцінили загальний результат реформ на селі?» збігаються зі збільшості позицій міського і сільського населення (див. табл. 3).
Привертає до себе увагу досить великий відсоток респондентів, які вказали позицію «не знаю» – відповідно 39,4 і 26,2%. Очевидно, недостатня інформованість населення з питань такої важливої сфери життєдіяльності суспільства не випадкова, вона навіть блокується деякими ЗМІ, оскільки пропагованого позитиву від реформації села і АПК суспільство не отримало. Про цей аспект реформ красномовно сказав Голова Верховної Ради України В. Литвин у своєму виступі на VI з’їзді Аграрної партії України 9 червня 2004 р., на якому його було обрано Головою Народної аграрної партії України (назву партії змінено за його пропозицією): «Мені вже доводилося на зібранні депутатів-аграріїв усіх рівнів висловлювати своє бачення, свої оцінки реформування АПК, становища на селі.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Ставлення респондентів до змін у реформованому українському селі

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок