Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Творчий шлях людини. Р. Роллан (1866 — 1944)

Творчий шлях людини. Р. Роллан (1866 — 1944)

Назва:
Творчий шлях людини. Р. Роллан (1866 — 1944)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,65 KB
Завантажень:
295
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
Творчий шлях людини.
Р. Роллан (1866 — 1944)


Ромен Роллан народився в Кламені (Бургундія) в сім'ї нотаріуса. У зви-чайній школі вивчав історію і теорію всесвітньої культури. Як фахівець з історії музики захистив у Сорбонні дисертацію "Джерела сучасного театру: історія опери в Європі до Люллі та Скарлатті". Створив оригінальні нау-ково-художні дослідження "Музиканти минулого" (1908), "Музиканти су-часності" (1908), "Газель" (1910), "Життя Бетховена" (1903), епопею "Жан-Крістоф" (1904 — 1912), цикли "Трагедія віри" (1897 — 1899, 1913), "Драми революції" (1892 — 1902, 1909) та ін. У цих творах виражено пан-теїстичну концепцію світу, природи і відповідні емоційні настрої та спала-хи. Саме вони становлять душу Всесвіту, що виражається у творчих при-страстях. Останні для Роллана важать більше, ніж ідеї.
На початку століття Роллан створює три біографії — Бетховена, Микельанджело і Льва Толстого, об'єднані у збірці "Героїчні життя". Ав-тор оспівує втілення високого життєвого ідеалу, поетику боротьби за вічні моральні цінності.
Найбільш повно тема героїчного індивідуалізму виражена в 10-томному романі "Жан-Крістоф". Тут впізнається особистість Бетховена, перенесена в інше суспільство. Те, що Крістоф музикант, дає можливість Роллану пока-зати вищий рівень духовності. Адже музика — найповніший вияв емоційної стихії, в ній міститься найглибша сутність світу. Крістоф найбільше вира-жає величну "феноменологію духу" творчої особи — від її народження до самої смерті. У романі постають визначні фігури — Гете, Баха, Бетховена. "Жан-Крістоф" пройнятий пафосом боротьби індивідуальності зі світом — через ідею романтичного буття, втечу у суб'єктивне. Цей роман вартий ок-ремого дослідження саме як психологічний механізм феноменології духу.
Вплив учення А.Бергсона на Роллана виявився і у філософській кон-цепції твору, і в його художніх образах. Структура роману немовби вира-жає потаємні сили душі. Тут панують психологізована абстракція, повне звільнення від фатальних моментів, речового світу, який має підпорядковану роль. Стиль Роллана — справжнє торжество патетичності.
З величезної спадщини Роллана слід виділити одну його працю, в якій осягнено єство людини, найбільше — її психічне єство. Йдеться про "Життя Мікельанджело".
У цьому творі найглибшим чином виражено суть людського існування, яке має спиратися на існування іншого, щоб стверджуватись у житті. Але інший становить загрозу, її не тільки слід уникати, а й ліквідувати самого іншого. Але приходить усвідомлення, що інший є моєю екзистенціальною опорою, тому, вбиваючи його, я знищую коріння мого існування, коріння мого буття. У цій субстанціальній подвійності (інший як опора мого буття, інший як смертельна загроза моєму буттю) криється уся кардинальна сутність людської психології. Все інше є третьорядне. Ця суперечність вво-дить людину в безмірні страждання, розкриття смислу яких — пряме зав-дання психології. Але, мабуть, наукове пізнання людини значно відстає від художнього.
Страждання виступає головним предметом ролланівського життєпису Мікельанджело. Він мав рідкісне щастя — бути створеним для боротьби і перемоги, і він переміг. Але митець не хотів перемоги. І в цьому також ве-лич його героїзму.
Слід сказати, що проблема героїчного так чи інакше була предметом ролланівського відтворення великих творчих душ. Але справжній героїзм, пов'язаний із вічною проблемою "Я та Інші", є страждальним. Це має серйозну психологічну опору в бутті, а саме людське буття має смисл у зіставленні героїзму і страждання.
Мікельанджело був жертвою своєї геніальності. Вона жила в ньому як істота, всемогутня і всевладна. Тисяча радощів не варті однієї муки. Оди-нокість генія тут найвиразніша. Він створював навколо себе порожнечу. Він відчував себе одиноким навіть із самим собою, йому важко давався будь-який вибір.
Якось, їдучи верхи, Мікельанджело побачив гору, що підносилася над місцевістю. Його охопило бажання виліпити, витесати її усю, перетворити її в колоса, якого було б видно здаля мореплавцям.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Творчий шлях людини. Р. Роллан (1866 — 1944)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок