Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Гештальттерапія та її джерела: екзистенціалізм і феноменологія. Ф. Перлз

Гештальттерапія та її джерела: екзистенціалізм і феноменологія. Ф. Перлз

Назва:
Гештальттерапія та її джерела: екзистенціалізм і феноменологія. Ф. Перлз
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,65 KB
Завантажень:
144
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФЕРАТ
На тему:
Гештальттерапія та її джерела: екзистенціалізм і феноменологія. Ф. Перлз


Гештальттерапія продовжує цілісний підхід гештальтизму, який ґрунтується на тому, що самопідтримка та усвідомлення є бажаними терапев-тичними цілями. Цей напрям хоче зробити терапію більш дійовою. Треба тільки розглядати клієнта на зразок комплексної структури. Клієнт вико-нує різні ролі, які не мають передвизначеності, а породжують свої значення залежно від ситуативних обставин.
Гештальттерапія мала різні витоки: екзистенціалізм з його поглядом на цілісність досвіду, свободу і відповідальність та концепцією "бути-в-якості-процесу"; феноменологію з її твердженням про безпосередність досвіду, про світ, який тільки й світом сприймається, перебуває в досвіді окремої особи, а сконструйоване значення виступає досягненням, яке постає непо-вторним чином, коли люди створюють свій світ; дзен-буддизм з його тлу-маченням самості, інтуїції та організації досвіду також дає цінний підхід до гештальттерапії.
Принципи і прийоми перцептуальної організації психічного, сфор-мульовані гештальтпсихологами, були перенесені на мотиваційний та соціальний грунт гештальттерапевтами. Особистісний досвід було визна-чено ними як безперервність відношень "фігура—фон", в яких убачалися вихідні поняття. Якщо потреба в цілісності задовольняється, вона відходить на задній план, тоді виникають нові конфігурації потреб. Якщо потреба не задовольняється, тобто гештальт не заповнюється, може постати конфлікт, який порушує психічну енергію. Повне усвідомлення тривалого процесу утворення — розкладу — перетворення гештальтів та знайомств із власною роллю в цьому процесі утворює наріжний камінь здорового буття. Деякі структурні одиниці психоаналізу та біхевіоризму вводяться в гештальттерапію; при цьому віддається перевага К.Г.Юнгу і В.Райху.
Практика гештальттерапії досить різноманітна, як і джерела, з яких вона постала. Гештальттерапевти запропонували нову техніку, здатну оволодіти неповторністю ситуації. Терапевт впритул підходить до того, що клієнт ро-бить в цій ситуації. Звертається увага не тільки на те, що говорить клієнт, а й на те, як він це висловлює. Дихання, голосові перепади, емоційні тони, повторення, пози, тілесне напруження стають предметом розгляду. Все це допомагає повніше розкрити переживання клієнта, і терапевт може здійснити експеримент, який висвітлить, що і як було символізовано. Метою експерименту є введення клієнта у стан розпізнавання, сприймання і взяття на себе відповідальності за певні конфлікти в ньому самому або актуалізація прихильності до інших, які, на думку терапевта, можуть стати на перешкоді страху, депресії, неврозу або загального дискомфорту клієнта. Типовий експеримент вимагає від клієнта виконувати емоційні тілесні рухи, що символізують інших, або такі аспекти і риси особистості клієнта, які бу-ли пригнічені і стали відповідальними перед групою опору, що постає перед терапевтом.
У психологічній літературі відзначають техніку гештальттерапії, розви-нену психіатром Фредеріком Перлзом. Саме він назвав свою теорію і ме-тод гештальттерапією, хоча не здійснив серйозних запозичень із самої геш-тальтпсихології. Перлз ставив завдання: досягти усвідомлення тих почуттів, бажань, імпульсів, які були відчуженими від клієнта, але входили як дійсний компонент у його психіку, хоч спочатку мали інше спрямування.
Техніка Перлза була дуже вимоглива до клієнтів і включала різні експе-рименти, ігри, хитромудрі пристосування, які мали викликати і посилити у людини справжнє знання про її почуття. Для окремих груп клієнтів цей ме-тод був досить ефективним. Гештальттерапія свого часу була популярною і вважалася вартою уваги серед представників гуманістичної психології про-тягом 60 — 70-х років.
Перлз пропонує відновити тілесно-духовну цілісність людської істоти, зокрема шляхом усвідомлення різного роду опозицій, їхньої взаємозалеж-ності, і це усвідомлення клієнт має відчувати як певну цілісність свого психічного життя. Це і приводить до терапевтичного ефекту, зокрема до збалансованості потягів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Гештальттерапія та її джерела: екзистенціалізм і феноменологія. Ф. Перлз

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок