Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Реактологія: реакція як вихідна ланка поведінки.К. М. Корнілов (1879—1957)

Реактологія: реакція як вихідна ланка поведінки.К. М. Корнілов (1879—1957)

Назва:
Реактологія: реакція як вихідна ланка поведінки.К. М. Корнілов (1879—1957)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,92 KB
Завантажень:
307
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
Реактологія: реакція як вихідна ланка поведінки.
К. М. Корнілов (1879—1957)


У підручнику головного представника реактології К.М.Корнілова "Вчення про реакції людини" (1921) ставиться завдання "вивчення по-ведінки людини як сукупності реакцій на біосоціальні подразнення". Ре-акція визначається основною формою будь-якого життєвого прояву. Це по-няття включає такі принципи, відмінні від принципів рефлексу:
а) універсальність (всіх рухів організмів, включаючи одноклітинні);
б) цілісна відповідь організму, а не одного органу;
в) наявність психічного у деяких представників тваринного світу. Переліком цих принципів Корнілов хотів подолати однобічність
суб'єктивної та об'єктивної психології, стверджуючи, що психічний процес і психічне переживання лежать в основі поведінки людини не окремо, а лише разом, нерозривно злиті в реакції як основному прояві живого організму на подразники середовища.
Сама по собі реактологічна методика (вивчення простих та складних реакцій), а також психічна реакція як предмет дослідження мають велику історію починаючи ще з робіт Вундта і Тітченера.
Корнілов та його співробітники показали нову залежність швидкості реакції від завдання та його сили, від характеру діяльності людини. Проте найважливішою була їхня теоретична концепція психічної реакції як пред-мета реактології та психології.
Реактивність визначалась як властивість, характерна для неорганічного та органічного світу, для тварин і людини. Критерієм, що вирізняє реакції, є залежність від відмінностей у подразниках (біологічних та соціальних). То-му поведінка людини є "біосоціальною".
Для реактолога успадковане й набуте (біологічне та соціальне) ме-ханічно поєднуються одне з одним. Соціальне лише затіняє біологічне, не перетворюючи та не опосередковуючи його. Тому моральні почуття до-корінно відмінні від, скажімо, інстинкту "стадності" тощо.
Реакція, за Корніловим — це певний атом душевного лаптя та по-ведінки, до якого останні можуть бути повністю зведені. Такий постулат являв собою примітну методологічну особливість реактології.
Як стверджував Корнілов, поведінка людини є завжди результатом надзвичайно складних взаємовідношень окремих реакцій, які зазвичай ви-никають у масі, перетинаються, вступають у боротьбу, допомагаючи одна одній, зливаються, витісняють, гальмують, паралізують одна одну та ін. Життя людини, її поведінка тільки при поверховому погляді є продуктом окремих реакцій, насправді це результат їх сукупного розгортання.
Взаємовідношення психічного та фізіологічного в реакції у цілому ви-значалося за формулою Г.В.Плеханова, психіка як фізична властивість нервової системи становить суб'єктивну сторону фізіологічних явищ.
За А.В.Петровський, у наведеному Корніловим формулюванні не було однієї важливої ланки — посилання на те, що складає джерело психічних станів та їхній основний зміст. Відсутнім був процес відображення. Загалом же зводити всі прояви психічної діяльності до рефлексів або реакцій — зна-чить ігнорувати специфічне в механізмах поведінки людини. Одна спра-ва — проголошувати рефлекторний принцип як методологічне поняття, що стверджує детермінованість будь-яких проявів життєдіяльності (в тому числі психічних) впливами середовища, інша — зводити складні форми поведінки суспільної людини до простих елементів, хай будуть це рефлекси, суперрефлекси чи реакції. Те, що реакції є природною основою складних психічних процесів, ще не дає підстави зводити останні до перших.
На першому Всеросійському з'їзді психоневрологів у січні 1923 р. Корнілов виступає з доповіддю "Сучасна психологія і марксизм". Це мало велике методологічне значення для '"перебудови" психології на основі діалектичного матеріалізму. Разом із тим доповідь виявилася не-сподіванкою для Г.1. Челпанова та його однодумців "Філософськи безтур-ботний Корнілов", як висловився Челпанов, видавався на голову вищим за "філософськи освіченого" автора книги "Мозок і душа". У суперечках з усіх головних проблем психології молоді прогресивні науковці на чолі з Корніловим "перемогли" ідеалістичну психологію.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Реактологія: реакція як вихідна ланка поведінки.К. М. Корнілов (1879—1957)

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок