Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Рольова теорія особистості

Загрузка...

Рольова теорія особистості

Назва:
Рольова теорія особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,07 KB
Завантажень:
345
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Реферат
Рольова теорія особистості
 


Основні положення цієї теорії були сформульовані американськими соціологами Дж. Мидом і Р. Минтоном , а також активно розроблялися Т. Парсонсом . От основні положення цієї теорії .
Рольова теорія особистості описує її соціальне поводження 2-мя основними поняттями: “ соціальний статус “ і “ соціальна роль “ .
Кожна людина в соціальній системі займає кілька позицій . Кожна з цих позицій , що припускає визначені права й обов'язки , називається статусом. Людина може мати кілька статусів. Але найчастіше тільки один визначає його положення в суспільстві . Цей статус називається головним чи інтегральної. Часто буває так , що головний статус обумовлений його посадою ( наприклад , директор , професор ) . Соціальний статус відбивається як у зовнішнім поводженні і вигляді (одязі , жаргоні ) , так і у внутрішній позиції ( в установках , цінностях , ориентациях ) .
Соціологи відрізняють запропоновані і придбані статуси . Запропонований - виходить, нав'язаний суспільством поза залежністю від зусиль і заслуг особистості . Він обумовлюється етнічним походженням , місцем народження , родиною . Придбаний ( досягнутий ) статус визначається зусиллями самої людини ( наприклад , письменник , ген. секретар ). Виділяться також природний і професійно- посадовий статуси . Природний статус особистості припускає істотні і відносно стійкі характеристики людини ( чоловіка і жінки , дитинство , юність ) . Професійно - посадовий - це базисний статус особистості , для дорослої людини , найчастіше , що є основою інтегрального статусу . У ньому фіксується соціальне , економічне і виробниче положення ( банкір , інженер , адвокат ) .
Соціальний статус позначає конкретне місце , що займає індивід у даній соціальній системі . Сукупність вимог , пропонованих індивіду суспільством , утворить зміст соціальної ролі . Соціальна роль- це сукупність дій , що повинний виконати людину , що займає даний статус у соціальній системі . Кожен статус звичайно включає ряд ролей .
Одна з перших спроб систематизації ролей була почата Т.Парсонсом. Він вважав , що кожна роль описується 5 основними характеристиками :
1.
емоційної - одні ролі вимагають емоційної стриманості , інші - розкутості ;
2.
способом одержання - одні пропонуються , інші завойовуються ;
3.
масштабом - частина ролей сформульована і строго обмежена , інша - розмита ;
4.
нормалізацією - дія в строго встановлених правилах , або довільно;
5.
мотивацією - на особистий прибуток , на загальне благо .
Соціальну роль варто розглядати 2-х аспектах :
·
рольового чекання
·
рольового виконання.
Між ними ніколи не буває повного збігу . Але кожний з них має велике значення в поводженні особистості . Наші ролі визначаються насамперед тим , чого очікують від нас інші .Ці чекання асоціюються зі статусом, що має дана особистість .
У нормальній структурі соціальної ролі звичайно виділяються 4 елементи :
1.
опис типу поводження , що відповідає даної ролі ;
2.
розпорядження ( вимоги ) , зв'язані з даним поводженням ;
3.
оцінка виконання запропонованої ролі ;
4.
санкції - соціальні наслідки тієї чи іншої дії в рамках вимог соціальної системи . Соціальні санкції за своїм характером можуть бути моральними , реалізованими безпосередньо соціальною групою через її поводження ( презирство ) , чи юридичними , політичними , екологічними .
Слід зазначити , що будь-яка роль не є чистою моделлю поводження . Глав-ным сполучною ланкою між рольовими чеканнями і рольовому поводженням слу-жит характер індивіда . Т. е . поводження конкретної людини не укладається в чисту схему .
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Реферат на тему: Рольова теорія особистості

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок