Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Гуманітарний підхід до розуміння процесів психічної адаптації та дезадаптації особистості

Загрузка...

Гуманітарний підхід до розуміння процесів психічної адаптації та дезадаптації особистості

Назва:
Гуманітарний підхід до розуміння процесів психічної адаптації та дезадаптації особистості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
4,26 KB
Завантажень:
434
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Гуманітарний підхід до розуміння процесів психічної адаптації та дезадаптації особистості


Стійка система відносин людини вельми чуйно реагує на суб'єктивно сприймане збільшення швидкості змін, які відбуваються в сучасному світі, що висуває на перший план проблему психічної адаптації людини (Олександровський Ю. А., Балл Г. О., Аткінсон Р., Бек М., Бобнєва М. І., Бріссе К., Калайков І., Поршнєв Б. Ф., Тоффлер О.) [1; 5; 6 та ін.]. В цілому, адаптація розуміється як пристосування структури і функцій індивіда або групи до умов середовища (в загальному випадку як внутрішньої, так і зовнішньої). По суті, адаптація – це процес зміни характеру зв'язків, відносин індивіда або групи з середовищем.
Психічна адаптація пов'язана з психічною активністю людини або групи і розуміється як взаємодія процесів акомодації (засвоєння правил середовища, “уподібнення” їй) і асиміляції (перетворення середовища, “уподібнення” собі) (Piaget J.). Оптимальне поєднання процесів акомодації і асиміляції, адаптивної і адаптуючої активності є істотною умовою успішної адаптації. Процес психічної адаптації може здійснюватися і в когнітивному, емоційному і моторно-поведінковому планах.
Гуманітарний, в протилежність природничонауковому, опис успішності або неуспішності процесу психічної адаптації людини, тобто ступеню адаптації, здійснюється переважно ідіографічно – це може бути суб'єктивний опис станів творчого підйому або життєвих невдач, психолого-педагогічні характеристики змін в поведінці учнів, клінічний опис змін в психічному стані людини і т. ін. Номотетичний (природничонауковий) опис успішності і неуспішності психічної адаптації (дезадаптації), на нашу думку, може бути адекватним при використанні таких понять теорії інформації як організація (Блауберг І. В., Юдін Б. Р., Чупрікова Н. І. і ін.), кількість інформації, ентропія і цілісність (системність) (Садовській В. М., Афанасьев В. Р. і ін.).
Помітимо, що цілісність процесу психічної адаптації виявляється в недизюнктивності його сторін – когнітивної, афективної, моторно-поведінкової (Брушлінській О. В., Рубінштейн С. Л.) [2; 7]. Ця цілісність характеризується відносно високим ступенем організації і, відповідно, більш високим ступенем інформаційної насиченості (кількістю інформації) і відносно низьким рівнем ентропії. Ступінь організації психіки ми вважаємо як міру життєздатності, характеристику психічної цілісності. Ступінь організації відображає складність внутрішніх взаємозв'язків, впорядкованості системи і характеризується кількістю інформації, необхідної для опису даної системи. З цих позицій психіку можна розглядати як певну інформаційну цілісність, а процес психічної адаптації – як підвищення ступеня організованості цієї цілісності. Більш високий ступінь організованості системи відносин людини до його внутрішнього і зовнішнього середовища відповідає більш успішній його адаптації.
З погляду динаміки процесу в нашому дослідженні психічна адаптація людини розуміється як адаптація системи її відносин до власного зовнішнього і внутрішнього середовища. Це середовище розглядається, у свою чергу, з погляду етнічної функції складових її елементів – тобто як етносередовище. Процес адаптації системи цих відносин розуміється як подолання дизюнктивності когнітивною, афектною і моторно-поведінковою його сторін і, з інформаційної точки зору, як підвищення ступеня організованості даної системи, досягнення цілісності комплексу відносин людини і кожного її компоненту окремо. В плані змісту процес психічної адаптації розуміється як розвязання психічних конфліктів, обумовлених етнофункціональним розузгодженнями елементів психіки.
Гуманітарне значення поняття “процес психічної адаптації” полягає в переживанні людиною психічних конфліктів як усвідомлених, так і неусвідомлених, і здійснюється, в цілому, як подолання дизюнктивності системи її відносин до елементів середовища і (або) їх співвідношення з погляду їх функцій.
Існують різні типи опису ступенів, що відображають якість психічної адаптації людини (Василюк Ф.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Гуманітарний підхід до розуміння процесів психічної адаптації та дезадаптації особистості

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок