Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> До проблеми викладання курсу „Експериментальна психологія”

До проблеми викладання курсу „Експериментальна психологія”

Назва:
До проблеми викладання курсу „Експериментальна психологія”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,16 KB
Завантажень:
43
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
До проблеми викладання курсу „Експериментальна психологія”


„Експериментальна психологія” — одна з найцікавіших і водночас найскладніших дисциплін у навчальній програмі студентів, які спеціалізуються з психології. Володіння нормативами експериментального методу засвідчує фаховий рівень психолога, ставить його на щабель вище від колег, чий інструментарій обмежується тестами й опитувальниками. Експеримент, на відміну від усіх інших методів, в тому числі й кореляційного дослідження, дає можливість встановлювали каузальний (причинно-наслідковий) зв’язок між явищами. Лише здійснивши експеримент, можна впевнено формулювати висновки про те, які саме механізми лежать в основі психологічних феноменів, спричиняють їх виникнення та впливають на їх розвиток.
Проте нині українські психологи рідко звертаються до експерименту. Побутує думка, що цей метод вимагає великих затрат, до того ж є малоефективним. На мою думку, це пов’язано не стільки із складністю методу, скільки з втратою традицій експериментування в психології. Експеримент – фундамент психологічної науки (варто згадати В. Вундта, Е. Крепеліна, Г. Челпанова, І. Павлова, О. Лазурського, М. Ланге) – витіснили описові методи: тести, опитувальники, в кращому випадку – спостереження.
Звичайно, можливості психодіагностики захоплюють: відносна простота інтерпретації, чисельність профілів, індексів, коефіцієнтів – все це приваблює. Але чи задовольняє потреби психологічного дослідження? Відмова від експерименту в психології унеможливлює встановлення причинно-наслідкових залежностей, формування явищ, обмежує можливості дослідження нових та маловивчених феноменів, зменшує ефективність дослідницького прогнозу. Саме тому вивчення теорії й оволодіння практикою експерименту дуже важливе для майбутніх психологів; завдання ж викладачів – створити сприятливі для цього умови.
Мета і завдання курсу „Експериментальна психологія”
Загальною метою курсу „Експериментальна психологія” є ознайомлення студентів з методологією психологічного експерименту. Конкретизують цю мету та окреслюють шляхи її досягнення такі завдання:
· надати студентам інформацію про історію розвитку експерименту в психології, місце експериментальної психології у системі наукового знання;
· ознайомити студентів з необхідними та обов’язковими вимогами до знань і вмінь експериментатора, деонтологією дослідницької діяльності;
· ознайомити студентів з теорією і практикою експерименту: нормативами наукового мислення, структурою експериментального дослідження, його плануванням і процедурами, методами виміру експериментального ефекту та опрацювання результатів;
· озброїти студентів практичними прийомами планування, організації та проведення експериментів, інтерпретації і репрезентації результатів;
· ознайомити студентів з класичними експериментальними дослідженнями, проведеними в різних галузях психологічної науки [7].
Кожен викладач самостійно обирає спосіб реалізації завдань навчального курсу. Традиційним для вищої освіти є такий спосіб подання матеріалу, коли знання, отримані в лекційному викладі, закріплюються на заняттях з практичного курсу: від студентів вимагається як звичайне репродуктивне відтворення, так і відповіді на проблемні питання, розв’язок певних завдань; набули поширення тестові форми роботи на практичних заняттях; використовується гіпотетичне планування експериментальних досліджень та аналіз класичних експериментів.
Здавалося б, все нормально: студентам лишається тільки засвоювати запропоновані їм знання. Однак під час проходження психологічної практики та при написанні курсових і дипломних робіт з’ясовується, що навіть успішні студенти, які демонстрували достатній рівень на практичних заняттях та іспиті, не можуть спланувати і провести елементарного експерименту, плутають плани, відчувають труднощі при аналізі та інтерпретації.
Спробуємо ж розглянути труднощі, з якими зустрічаються студенти при вивченні курсу „Експериментальна психологія”, і визначити шляхи їх подолання.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: До проблеми викладання курсу „Експериментальна психологія”

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок