Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Масова культура і моделі поведінки

Масова культура і моделі поведінки

Назва:
Масова культура і моделі поведінки
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,11 KB
Завантажень:
255
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Масова культура і моделі поведінки


Масова культура, актуалізуючи очікування масової аудиторії, задовольняє її потреби у дозвіллі, розвагах, іграх, спілкуванні тощо. Водночас вона дає широкий вибір моделей поведінки. Дослідники звертають увагу на те, що в масову культуру проникають дегуманізовані форми поведінки молоді (алкоголізм, наркоманія, проституція, жорстокість, злочинність); у поведінці молодих людей з’являються елементи шокування і провокування оточуючих (алогічна мода, „чорний гумор” тощо). Це пояснюється різким зниженням цінностей духовної культури (її елементами є вірування, переконання, ідеали та відповідні їм звичаї, норми спілкування, поведінки) серед населення; тенденціями релятивізму (визнання умовності, відносності, суб’єктивності пізнання, заперечення абсолютних етичних норм і правил) в суспільній естетичній свідомості.
Мета наукового повідомлення: на основі аналізу феномена „масова культура” з’ясувати його соціально-психологічну природу, специфіку та особливості впливу на поведінку людей.
Поняття „масова культура” охоплює різноманітні й різнорідні явища культури, які поширились у зв’язку з науково-технічною революцією та постійним оновленням засобів масової комунікації. Вважається, що масова культура розмила межі між елітарною (класична музика, література, високе мистецтво) і народною (пісні, танці, казки) культурою. Виробництво, поширення і споживання продукції масової культури має індустріально-комерційний характер. Найвиразніші її риси – комерційний успіх; популярність і розважальність; цікавість; культ гедонізму і споживання; схематизація, стереотипізація, спрощення всіх явищ життя; несмак; іноді невідповідність форми і змісту. Все це досягається дуже різними засобами – аж до експлуатації інстинктів та вірувань людей (агресивність, секс, страх, містика тощо). Смисловий діапазон масової культури дуже широкий – від примітивного кітчу (мелодрама, естрадний шлягер, „мильна опера”) до складних, змістовно насичених форм (рок-опера, мюзикли, „інтелектуальний” детектив тощо). Естетиці масової культури властиве постійне балансування між тривіальним та оригінальним, агресивним і сентиментальним, вульгарним і вишуканим, що типово для бульварних романів, різних шоу, поп-музики, еротичних журналів, кінобойовиків, фільмів жахів тощо.
Насилля як форма поведінки в сім’ї стає так само звичним, як і насилля за її межами – на екранах телебачення, на вулицях, спортмайданчиках, стадіонах міст і сіл. Певні види шоу-вистав, окремі види спорту, такі, хоча б, як хокей, бокс, футбол, містять елементи жорстокості, що іноді супроводжується жорстокою поведінкою (брутальні сварки, бійки) не тільки учасників спортпоєдинків, але і вболівальників. Більше того – розважальні та інформаційні програми засобів масової інформації все частіше рясніють сценами насилля. Стало звичним, що у випусках новин показують і детально обговорюють (іноді здається, що навіть смакують) військові конфлікти, терористичні акти, сенсаційні злочини.
Розширення часових і просторових меж агресії, серйозність її наслідків диктують необхідність здійснення масштабних досліджень причин насильницької поведінки – як психологічних, так і інших (соціокультурних, політико-економічних тощо).
Дослідження соціальних психологів фіксують взаємозв’язок між переглядом телепрограм, які показують сцени насилля, і агресивною поведінкою [1; 3; 4]. Підтверджується, що у „запеклих” глядачів-підлітків (які переглядають багато передач із сценами жорстокості) відхилення в поведінці справді відбувається „завдяки” телебаченню. І чим більше бачить дитина на екрані насилля, тим більше зростає її агресивність. Навіть діти, не схильні до агресії, можуть стати жорстокими, якщо тривалий час переглядатимуть фільми із сценами насилля.
Дорослі також реагують на моделі поведінки, що пропонуються мас-медіа. Це, звичайно, не означає, що всі, хто, наприклад, переглянув боксерський матч, вийдуть на вулиці й виявлятимуть акти вандалізму, агресії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Масова культура і моделі поведінки

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок