Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Життєві ролі та життєтворчість

Загрузка...

Життєві ролі та життєтворчість

Назва:
Життєві ролі та життєтворчість
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,91 KB
Завантажень:
461
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Життєві ролі та життєтворчість


Поняття "життєва роль" спирається щонайменше на дві ключових категорії: "життя" і "роль". Про їх зв'язок можна прочитати не лише у відомому вислові В. Шекспіра, що винесений в епіграф. Ця популярна думка отримала втілення і в наукових концепціях, наприклад в трактуванні життя як театру D. Brissett & C. Edgley [1], а також у концепції психотеатру, як засобу самотрансформації особистості R. D. Allen & N. Krebs [2]. Можна часто зустріти думку про те, що життя - це гра. Вона знайшла цікавий розвиток у науковій системі транзактного аналізу Е. Берна, що містить теорію психологічних ігор людини і концепцію життєвого сценарію особистості [3]. Найбільш послідовне і різнопланове вивчення категорії "роль" та її зв'язок з такими феноменами, як "особистість", "спонтанність", "креативність", "життя", "творчість", "гра" та іншими належить теорії та практиці психодрами Я. Морено [4, 5].
Категорія "життя" в контексті соціальної психології особистості ввібрало в себе трактування екзистенціальної філософсько-психологічної парадигми та багатьох інших традицій, висвітлених в працях К. О. Абульханової-Славської, А. Адлера, Б. Г. Ананьєва, Е. Еріксона, А. Маслоу, С. Л. Рубінштейна, В. А. Роменця, Л. В. Сохань, Т. М. Титаренко, В. Франкла, М. Хайдеггера та багатьох інших. Життя розуміється як тотальне переживання людиною свого буття. Воно визначається такими характеристиками-феноменами: стиль життя - індивідуальний засіб здійснення життєвого шляху; спосіб життя - характер життєдіяльності, міра включення в типові форми взаємодії з суспільством; смисл життя - цілісне уявлення про власне призначення, вищу мету, про фундаментальні підстави власного буття; життєві цілі - одна з форм самопрогнозування, ідеального представлення значимого, бажаного майбутнього; життєва перспектива - спосіб усвідомленого, структурованого освоєння особистістю свого майбутнього; життєві стратегії - життєві цілі у поєднанні зі способами їх досягнення; життєвий сценарій - своєрідний план життя, що поступово розгортається, сукупність характерних для даної особистості способів вирішення життєвих проблем [6].
Життєві ролі - це такі ролі, які пов'язані з вищевказаними характеристиками життя людини, головним чином, зі стилем життя, смислом життя, життєвим сценарієм. Щоб зрозуміти своєрідність життєвих ролей, їх необхідно розглянути в системі інших психологічних ролей, в якій вони займають певне положення. За ступінню включеності психологічних ролей в життєдіяльність людини їх можна розділити на чотири типи, що об'єднуються в дві групи: соціальні (ситуативні та групові) і особистісні (міжособистісні та життєві).
1. Ситуативні - ролі, що повністю обмежені конкретною буденною ситуацією, тобто виникають і завершуються в межах неї. Прикладом ситуативної ролі є роль "пасажира автобуса", яка зникає одразу, коли припиняється ситуація поїздки. Проте, якщо актуальність цієї ролі виходить за рамки ситуації, вона перетворюється, наприклад, на роль "Мандрівника". З іншого боку, ситуація здатна набувати символічного узагальнення, розширюючись до меж цілого життя людини. В цьому випадку, людина може, наприклад, грати по життю роль "безквиткового пасажира". Так само роль "людини, що захворіла", буває ситуативною, але існує життєва роль "Хворого", як у відомій комедії Ж.-Б. Мольєра "Удаваний хворий".
2. Групові - соціальні ролі, що пов'язані не лише з соціальною ситуацією, а і з соціальною групою (або з суспільством в цілому) і місцем особистості в ній. Соціальні ролі, як правило, закріплені в матрицях соціальної взаємодії людей у вигляді рольових експектацій. Групові ролі номінально існують протягом тривалого відрізка часу і не обмежуються соціальною ситуацією, але в цій ситуації актуалізуються. За межами ситуації групові ролі залишаються, як правило, в латентному вигляді. Прикладом є професійні ролі, від яких за межами професійної ситуації людина може повністю звільнятися (наприклад, вдома або на відпочинку). Правда, професійні ролі (як і інші соціальні ролі) по рівню значущості інколи далеко виходять за межі ситуації і групи і набувають характеристик життєвих ролей.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Життєві ролі та життєтворчість

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок