Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Психосоціальний невроз “пуер етернус”

Загрузка...

Психосоціальний невроз “пуер етернус”

Назва:
Психосоціальний невроз “пуер етернус”
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,36 KB
Завантажень:
362
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему:
Психосоціальний невроз “пуер етернус”


Олена Донченко, доктор соціологічних наук, завідуюча лабораторією Інституту соціальної та політичної психології АПН України
Психосоціальна ситуація, що склалася в сучасній Україні, стала чинником виникнення масового неврозу „пуер етернус” (вічний хлопчик). У статті дається характеристика ознак цього неврозу, психологічного стану людей, що призводить до нього, і можливі наслідки цього для майбутнього України.
Головним завданням сучасної соціальної і політичної психології є, на мою думку, максимальне розширення соціальної свідомості за рахунок визнання і осмислення колективного несвідомого. Позитивним прикладом може бути поняття „менталітет”, яке увійшло в обіг не тільки наукової продукції, але й масової свідомості, яка визнала за ним існування вищих сил, що створюють характер народу. Що це за сили – мало хто знає, але всі освічені люди погоджуються з існуванням глибинно-психологічних коренів або, інакше, родового коду певної спільноти, того, що відрізняє один народ від іншого. Проте про успішність осмислення колективного несвідомого говорити ще рано. Для сучасної академічної психології характерним є безперечне визнання того, що можна емпірично перевірити навіть успішному школяреві. Але все, що не має емпірики „тестів і анкет”, сприймається не тільки обережно, але й ворожо-іронічно. Позаперсональне, неусвідомлене в житті спільноти осмислюється надто повільно й обережно. Водночас не можна ігнорувати дію таких позаперсональних чинників, як влада, гроші, гра, символи, міфи, релігія тощо. Не можна не бачити, як працюють ці чинники у повсякденному житті. Згадаємо, наприклад, крилатий, але забутий вираз: „Не посада прикрашає людину, а людина прикрашає посаду”. В Україні надто багато організацій і структур належить особистостям, безмежну силу яких зробили гроші, гра і міф про те, що „таких не зміниш”. Україна має сьогодні еліту, що купує свою елітарність винятково за гроші. А, отримавши бажану високу посаду, ці люди відразу ж потрапляють під владу позаособистісної ваги посади священослужителя, лікаря, учителя, правителя (від президента до голови житлово-комунальної контори) тощо. Привласнюючи змісти і якості посади, які існують самі по собі в якості архіву багатьох колективних зусиль, змісти, що їм не належать, ці люди розширюють свою особистість за рахунок інших. В аналітичній психології це називається психічною інфляцією – коли людина стає „надлюдиною, подібною до Бога”. В тій іпостасі людину ніщо не обмежує...
Глибинна психологія наполягає на тому, що така безмежність є ознакою того, що людина не має власної індивідуальності, ознакою спонтанного потрапляння людини під владу архетипу як частки колективного несвідомого, ознакою розчинення її в пристрастях колективного несвідомого. Як відомо, феномен колективного несвідомого (після відкриття З. Фройдом індивідуального несвідомого) дослідив К. Юнг. Людство, за К. Юнгом, перебуває в полоні зразків (моделей, типів, патернів) поведінки, відчуття, сприймання і мислення, що зберігаються у змістах різних релігій, міфів, легенд, казок, традицій, ритуалів тощо. Панівні в житті людства патерни поведінки, стилю і способу життя, навіть моделі світо- і самосприйняття, сформовані ще в „сиву давнину”, К. Юнг називав архетипами і вважав, що вони є найдавнішими й універсальними мислеформами, психічними корелятами інстинктів. Архетипи – це досвід людства, що постійно повторюється, це організуючий принцип, форма, яка може наповнюватись тим чи іншим змістом в залежності від багатьох чинників середовища – символів, образів, загальних смислів тощо.
Ідентифікація людини з позаособистісними змістами може набувати або позитивного, або негативного характеру, і це визначається особливостями її соціалізації і психосоціальною ситуацією в цілому, що викликає до життя той чи інший архетип. Так, архетип Героя може наповнюватись образом Ісуса Христа, Робіна Гуда, Іллі Муромця, Франкліна Рузвельта, Богдана Хмельницького, а може – образом Антихриста, Іуди, Кощея Безсмертного тощо.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: Психосоціальний невроз “пуер етернус”

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок