Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Розвиток психіки і свідомості

Розвиток психіки і свідомості

Назва:
Розвиток психіки і свідомості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,90 KB
Завантажень:
526
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Розвиток психіки і свідомості
План
1. Виникнення психіки
2. Розвиток механізмів психіки
3. Розвиток психіки у філогенезі

Виникнення психіки
Виникнення і розвиток пс - одне з найскладніших питань. Наукове обґрунтування це питання дістало на основі досягнень біології та історії. На певному етапі розвитку природи завдяки взаємодії механічних, термічних, хімічних, акустичних, світлових властивостей матерії з неорганічної матерії виникла органічна матерія - білок.
В органічному світі процес відображення набув нових властивостей. Якщо для неорганічної матерії процес відображення має пасивний характер, то для живої матерії він активний. Його відмітна риса — спроможність предмета, що відображається, реагувати на те, що його відображає.
Першими проявами такого біологічного відображення є процеси обміну речовин - асиміляція та дисиміляція, - що відбуваються в живій матерії і є потрібною умовою життя. Складні білкові молекули, які називають коацерватами, спроможні реагувати на впливи, пов'язані з обміном речовин.
Досягнення сучасної біології і біохімії свідчать, що коацервати реагують на подразники, які полегшують або утруднюють засвоєння речовин, і на ті умови, за яких вони відбуваються. Індиферентні ж впливи не викликають реакції. Ця властивість коацерватів називається подразливістю.
Подразливість живої матерії є головною властивістю, що виявляється в еволюційній межі, коли відбувається перехід від неорганічної матерії до органічної. Подразливість характерна вже для рослинної стадії розвитку життя.
На стадії зародження життя живі істоти починають реагувати не лише на біотичні впливи, які є частиною процесу обміну речовин, а й на нейтральні, небіотичні впливи, якщо вони сигналізують про появу життєво важливих (біотичних) впливів.
Здатність реагувати на нейтральні подразнення, які сигналізують про появу життєво важливих впливів, називають чутливістю.
Поява чутливості є ознакою виникнення психіки.
Розвиток механізмів психіки
Матеріальним субстратом психіки є нервова система та її периферійні органи - рецептори. Ці механізми психіки є результатом тривалого процесу взаємодії живих організмів з їх середовищем.
Поведінка - це своєрідна активність, прояв життєдіяльності живих істот, спосіб, в який вони пристосовуються до свого оточення й задовольняють свої біологічні потреби. Поведінку тварин вивчають фізіологія і психологія. Фізіологія розкриває її фізіологічні та біохімічні, а психологія - психологічні механізми та закономірності.
Психічні реакції пов'язані з появою в живих організмів чутливості, тобто реакції на нейтральні, індиферентні для організму подразнення. Такі реакції спостерігаються ще в деяких видів найпростіших в умовах експерименту.
Експерименти показують, що в інфузорій (парамецій) можна викликати реакцію на індиферентні подразники (світло), поєднуючи їх з важливими для життя подразниками - температурою.
Отже, вже у найпростіших є своєрідні механізми пристосування до середовища існування як засіб забезпечення, життя. Ці механізми в процесі еволюції і поступово під впливом утруднених умов життя перетворилися у багатоклітинних організмів на нервову систему та рецептори.
Морфологічні та фізіологічні явища, форма та функція в цьому перетворенні перебувають в єдності, зумовлюючи одні одних.
Механізми регуляції поведінки живих істот і, функції, обсяг яких усталився під час діяльності, успадковуються наступними поколіннями, гарантуючи їм пристосування до умов існування.
Розрізняють такі головні форми розвитку нервової системи як механізму поведінки та психічної діяльності:
1) дифузна нервова система;
2) ганглієва (вузлова і ланцюгова) нервова система;
3) трубчаста нервова система.
Дифузна, або сіткоподібна, нервова система - це елементарна форма нервової системи, властива таким багатоклітинним живим істотам, як медуза, актинія, морська зірка. Провідність збудження в дифузній нервовій системі значно прискорюється, сягаючи 0,5 метра за секунду, натомість швидкість провідності збудження в протоплазмі, властива для найпростіших, які не мають нервової системи, дорівнює лише 1-2 мікрони за секунду.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Розвиток психіки і свідомості

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок