Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Г. С. Костюк: історія психології та історія людської культуриу зв'язку з пояснювальним принципом детермінізму

Г. С. Костюк: історія психології та історія людської культуриу зв'язку з пояснювальним принципом детермінізму

Назва:
Г. С. Костюк: історія психології та історія людської культуриу зв'язку з пояснювальним принципом детермінізму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,07 KB
Завантажень:
332
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
РЕФЕРАТ
На тему:
Г. С. Костюк: історія психології та історія людської культури у зв'язку з пояснювальним принципом детермінізму.
Г. Мерфі: поняттєві контроверсії чи поступальний рух історико-психологічної думки?


Г. С. Костюк: історія психології та історія людської культури
у зв'язку з пояснювальним принципом детермінізму
З ім'ям Г.С.Костюка пов'язується широкомасштабна праця з видання серії збірників статей "Нариси з історії вітчизняної психології" (1952 — 1959). Костюк з великим колективом співавторів простежує характер втілення ідеї осередку в певній психологічній системі, показує зв'язок її з "духом часу", визначає соціально-економічні та загальнокультурні засади психологічних здобутків.
З'ясовується провідний мотив-пафос психологічних пошуків мислителя. життєва доля, гідність існування, ідея пізнання, почуття, суспільні ідеали тощо. Осердям історико-психологічних пошуків Костюка, як і Рубінштейна, є проблема детермінізму у зв'язку з мотивацією психічної активності живої істоти. Психіка не тільки визначається об'єктивним світом, а й перетворює цей світ відповідно до своїх життєвих потреб. Тому характер детермінізму історично визначених психологічних творів є провідною рисою для їхньої оцінки. Ідея детермінізму суттєво поєднує ретроспективне і проспективне в історико-наукових розвідках. Інтерес до історії здобуття психологічних знань є засадою, передумовою високої культури вченого-мислителя.
Видатними ентузіастами історико-психологічних досліджень були й автори "Нарисів". Зокрема, М. Пелех підняв із забуття велику спадщину діячів Києво-Могилянської академії. П.Р.Чамата досліджував проблеми самопізнання та самосвідомості в теоретичному русі психології.
Особливістю "Нарисів" є спроба з'ясувати широке культурне підґрунтя психологічних пошуків, у зв'язку з чим до історії психології було підключено цілий шерег вітчизняних філософів, природодослідників, письменників. Так було встановлено зв'язок культурних надбань народу з психологічними вченнями.
Після певного спаду вже на початку 90-х років в українській психології відбулися значні зрушення в історико-психологічних дослідженнях — створення в інститутах відповідних відділів, видання серії праць з історії світової психології. Постала спроба побудувати систему психологічних знань, використовуючи змістовний евристичний принцип — єдність історичного та логічного, чим розкривається непорушний зв'язок, взаємне відбиття логіки наукової системи та історії психологічних знань.
В інших регіонах світу — зокрема в Західній Європі, а особливо у США — у XX столітті було здійснено великий стрибок у галузі історико-психологічних досліджень. Автори їх спиралися на першоджерела книгосховищ світового рівня, намагались об'єктивно висвітлити психо-логічні напрями. Проте цим творам властивий непереборний емпіризм з упереджено вибірковою увагою до географічне близьких або духовно споріднених праць. У цих нерідко значних. за обсягом дослідженнях здебільшого відшукуються певні поняттєві "константи", які мають місце в історичному русі психології, але сам рух знань при цьому залишається незбагненним. Принаймні все зводиться до певного стереотипу послідовностей: психологія донаукова і наукова. Але цей двоступеневий поділ історії дисципліни не є специфічно історико-психологічним. Хоча зв'язок історії культури та психології завжди залишатиметься актуальною дослідницькою проблемою.


Г. Мерфі: поняттєві контроверсії
чи поступальний рух історико-психологічної думки?
Роль культурних детермінант в історико-психологічному дослідженні намагався висвітлити Г.Мерфі у своєму "Історичному вступі до сучасної психології" (1949).
До XIX століття вся по суті філософська психологія потрапляє, за волею Мерфі, в антецедентальну частину, куди зараховують психологічні теорії переважно XVII, XVIII та ранній період XIX століть. Сходження духу справжнього дослідження належить до другої половини XIX століття і на-самперед пов'язане зі становленням експериментальної психології, теорії еволюції, фізіологічної психології, із впливом неврології.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Г. С. Костюк: історія психології та історія людської культуриу зв'язку з пояснювальним принципом детермінізму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок