Головна Головна -> Реферати українською -> Психологія -> Феномен суїциду

Феномен суїциду

Назва:
Феномен суїциду
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,16 KB
Завантажень:
41
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Феномен суїциду


Статтю присвячено історії дослідження феномена самогубства. Проблема суїциду розглядається з релігійної, правової, психологічної, соціальної точок зору, у різних суспільствах з урахуванням специфіки їх звичаїв, соціальних оцінок поведінкових моделей.
Майже перед кожною людиною хоч раз у житті постає гамлетівська проблема: “Бути чи не бути?” Пошук сенсу життя пронизує всю історію людства. Людина закінчувала життя самогубством ще задовго до того, як навчилася говорити.
Суїцид, що є суто людським актом, трапляється в усіх культурах. На думку Жан-Поля Сартра, різниця між людиною і твариною полягає в тому, що людина може покінчити життя самогубством. Своєрідність цієї проблеми така, що, стосуючись найдавніших філософських, етичних, соціальних проблем, вона збереже свою значення і в майбутньому. Змінюється лише ставлення до суїциду залежно від специфіки історичного фону. Вражає розмаїття поглядів на самогубство в історії людства, яке можна порівняти хіба що з багатовекторністю підходів до проблем виховання.
Оповіді про випадки самогубства зустрічаються ще у стародавніх міфах та легендах. Звернімося хоча б до грецької міфології. Так, Геракл, аби позбавитися від страждань, наклав на себе руки [7, с. 192]. Деяніра, дружина Геракла, не витримавши звинувачень сина, теж покінчила самогубством [7, с. 190]. Фіванська цариця Іокаста – дружина Лая, що була матір’ю, а згодом і дружиною свого ж сина – Едипа-батьковбивці, наклала на себе руки, дізнавшись про ці трагічні обставини [7, с. 462]. Дочка Едипа та Іокасти – Антигона, що пішла проти волі та звичаїв народу й поховала брата-зрадника, змушена була вдатися до суїциду [7, с. 484]. Усі такі оповіді навіть важко перелічити.
У міфології стародавнього Китаю душі самогубців перетворювались на голодних безпритульних демонів “гуй”. Вони схожі на людину, але не мають підборіддя й тіні.
У віруваннях народів Європи стверджувалося, що самогубці та злочинці, через те, що їхні душі не знаходять спокою в могилах, перетворюються на вампірів. За ритуалом у груди вампірам вбивали осикового кілка та відрубували їм голови, щоб після смерті не творили безчинств. У міфології слов’янських народів вампір – це упир, тобто мрець, який нападає на людей і тварин.
Тож можемо з упевненістю стверджувати, що феномен суїциду з’явився ще на початкових етапах розвитку людини.
У давньому Єгипті народилася знаменита “Суперечка людини зі своєю душею” [13, с. 183 – 185], в якій ідеться про нестерпний біль, страждання, притаманні людському існуванню:
Мне смерть представляется ныне
Исцеленьем больного,
Исходом из плена страданья…
Людина серйозно розмірковує над тим, щоб закінчити своє жалюгідне існування шляхом самогубства:
Мне смерть представляется ныне
Торной дорогой,
Возвращеньем домой из похода…
Мне смерть представляется ныне
Домом родным
После долгих лет заточенья…
Коли гортаєш сторінки “Суперечки...”, то розумієш, що людина у ті часи не боялася кари за свої думки та вчинки. Можна зробити висновок про толерантне ставлення до акту суїциду людей тих часів.
Стародавній Китай ставився до самознищення неоднозначно. Сюнь-цзи, послідовник Конфуція (близько 313 – 238 років до н. е.), говорить про шанобливе ставлення і до життя, і до смерті. А ось у книзі “Мо-цзи” (V – III століття до н. е.) зазначається, що “...наймудріша людина не залишає справ, не порушує природи речей” [15, с. 73]. Тобто, вона не може закінчити життя самогубством, бо тоді порушить природу речей. Ян Чжу (близько 440 – 360 років до н. е.) теж підтримує думку, що суїцид не гідний людини. Він вважає, якщо вже людина живе, то повинна піти з життя природним чином [3, т. 1, с. 217]. А от у книзі “Люй-ши чунь-цю” висловлюється вже інша думка. Автор твору Цинь-Люй Бу-вей (ІІІ століття до н. е.) вважає, що “краще померти, ніж жити в ярмі” [3, т. 1, с. 292].
Характерною ознакою стоїчної філософії також є фаталізм – тоді, коли обставини роблять існування нестерпним, можна добровільно розлучитися із життям.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Феномен суїциду

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок