Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Виникнення релігії та первісні вірування. Причини виникнення та поширення релігії

Виникнення релігії та первісні вірування. Причини виникнення та поширення релігії

Назва:
Виникнення релігії та первісні вірування. Причини виникнення та поширення релігії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,31 KB
Завантажень:
433
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Виникнення релігії та первісні вірування. Причини виникнення та поширення релігії
Природа падала кожному все, щоб він був людиною, гуманітарні науки — все, щоб він став людиною, філософія — щоб він зробився Богом.
Релігія — це соціальний феномен, породження тих минущих (не вічних) умов, основу яких становить система привласнення чужої праці. Це умови глибокого розколу суспільства, коли інтереси однієї його частини можуть бути задоволені лише за рахунок іншої, коли вірування і цінності, що не можуть бути перевірені та не підлягають перевірці, стають вирішальними у підтриманні соціального порядку, культурної інтеграції, у забезпеченні законослухняності людей, їхньої відданості системі без будь-яких розмірковувань. Релігія є історично першим різновидом ідеології, відчуженої свідомості, породженням відчужених форм суспільного процесу. Вона вичерпує себе тією мірою, якою розвиваються свобода і самостійність людини. Не релігія створює людину, а людина створює релігію.
Релігія — надбудова над економічним базисом, похідне від нього. Вона або виправдовує, і тим самим узаконює порядки, що існують у суспільстві, або відмовляє їм у праві на існування. Вона може живити соціальний конформізм, бути гальмом суспільного розвитку або стимулювати соціальний прогрес, але завжди лише інтерпретує існуючі відносини, а не породжує їх. Релігія — серце безсердечного світу. Страждання людини у цьому світі (земному), згідно з твердженнями релігійної догматики, не марні, за них на неї чекає винагородження у майбутньому (небесному) житті. Тому людина повинна ставитись до нестатків як до випробування і сприймати їх з покірністю.
2.1. Причини виникнення та поширення релігії
Проблема походження релігії у релігієзнавстві представлена кількома концепціями і гіпотезами. Теологія, наприклад, пропонує концепцію прамонотеїзму, що виникла на початку XX ст. Найбільш змістовно цю теорію виклав австрійський католик, патер, етнограф і лінгвіст В. Шмідт (1868—1954) у праці "Походження ідеї Бога", 12 томів якої виходили з перервами впродовж 1912—1952 рр. Згідно зі Шмідтом, міфологічні образи деміургів (від гр. — творець), першопредків, культурних героїв, небожителів у міфах і ранніх віруваннях народів є залишками їх первісних уявлень про єдиного Бога-творця, і, відповідно, одвічною формою релігії було єдинобожжя. Для обґрунтування таких тверджень Шмідт і його соратники - місіонери зібрали величезний фактологічний етнографічний матеріал під час своїх численних експедицій до найменш розвинутих народів, переважно на острови Океанії і в Африку (наприклад, дослідження патером Шмідтом життя племен пігмеїв Центральної Африки, вивчення патером Шебестою умов життя племен карликів Малаккського півострова тощо). Проте вони інтерпретували ці факти теологічно, відбираючи лише ті з них, що підтверджували їхню "теорію", і не брали до уваги такі, що їй суперечили. Істина ж полягає у тому, що монотеїзм не є і принципово не може бути вихідним пунктом релігійної еволюції. Навпаки, він у ній — лише етап.
Популярною у релігієзнавстві вважається гіпотеза передрелігійного періоду в людській історії. На думку її авторів, у людей на ранніх етапах історії не було релігійних вірувань через відсутність у них абстрактного мислення, отже, і здатності оперувати навіть найпростішими поняттями, в тому числі релігійними. Ця гіпотеза підтверджується науковими даними про безпосередньо предметне мислення первісної людини, про пряме включення її свідомості у повсякденну практику.
Представники ще однієї гіпотези намагаються переконати релігієзнавців у недостатній обґрунтованості перших двох позицій на підставі того, що у розпорядженні науковців є дуже мало достовірної інформації щодо значної частини тримільйоннорічної історії антропосоціогенезу. Вони припускають існування найпростіших релігійних вірувань вже за 40 тис. років до н. е., коли сформувався кроманьйонець, людина розумна, зі своїми характерними фізіологічними і психологічними рисами, здатна до абстрактного мислення завдяки наявності уявлень і понять.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Виникнення релігії та первісні вірування. Причини виникнення та поширення релігії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок