Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Культові та обрядові предмети язичницької культури

Культові та обрядові предмети язичницької культури

Назва:
Культові та обрядові предмети язичницької культури
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,76 KB
Завантажень:
172
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Культові та обрядові предмети
місцева традиція, яка, очевидно, пов'язана з язичницькими оберегами.
Богослужбові хрести (літургійні) є трьох різновидів (типо-логічних підгруп) — це запрестольні процесійні (виносні) хрес-ти, напрестольні хрести з підставками, ручні різьблені хрес-ти — найбільша типологічна підгрупа, налічує дев'ять типів.
В основу нашої систематизації різьблених ручних хрестів покладено різнобічні підходи, започатковані В.Свєнціцькою118. Звідси визначаємо пам'ятку по кількох параметрах, що, спо-діваємось, дасть змогу застосовувати до творів цього жанру електронну систему обліку.
Перший параметр передбачає всі типологічні підгрупи творів. Йдучи шляхом ускладнення загальної форми ручних хрестів, ми виділяємо всього дев'ять типів:
-)- - чотирикінцевий (грецький).
І" - чотирикінцевий (римський),
^ - шестикінцевий,
Т - семикінцевий з подовженою середньою поперечкою,
^ - семикінцевий з рівними раменами.
Т - восьмикінцевий з похилою нижньою поперечкою,
Щ - трійчастий,
т1 - антропоморфний,
^ - свастика.
Другий параметр. За технікою виконання можливий поділ на шість технологічних відмін: хрести з плоским різьбленням, хрести з рельєфним різьбленням, ажурне різьблення, розма-лювання і позолота, інкрустація і остання відміна — хрести, оправлені коштовним металом (переважно сріблом).
За характером іконографічного матеріалу (третій параметр) ручні хрести поділяються на п'ять різновидів: перший об'єднує хрести з нефігурною символікою; другий — твори із Розп'ят-тям, написами і символами Христових страстей. Третій вид обмежений двома зображеннями — Розп'яття і Богородицю. Четвертий об'єднує різьблені хрести з невеликою кількістю іконографічних тем (4—8). П'ятий вид — хрести з багатим іко-нографічним репертуаром і дрібним трактуванням фігур, де-талей тощо.
За стилістикою виконання розділяємо весь масив творів на три пласти (четвертий параметр): перший стилістичний пласт — народний з явним вираженням "примітиву" в техніці виконан-ня та способу інтерпретації фігур. Другий пласт — напівпро-фесійний (міський), твори відзначаються більшою фаховою
вправністю та сприйняттям різноманітних впливів, передовсім, ремісничих. Третій пласт — професійний (монастирський) об'єд-нує твори з високою іконографічною і різьбярською пророб-кою площин і деталей. Іноді їх важко відокремити від імпор-тованих хрестів з Афону. Болгарії чи Греції.
Запропонований принцип систематизації (типології) дає змогу зіставляти для порівняння всі чотири параметри один з одним, створюючи широку картину досліджуваних художніх явищ у локальному і регіональному плані.
Ручні хрести призначаються для церковного вжитку. Вони можуть лежати на престолі, стояти закріплені у підставках або перебувати в руках священика під час богослужіння. Найужи-ванішим матеріалом для виготовлення хрестів була липа, іноді трапляються хрести з груші, явора, ясеня, модрини або при-візного кипарису.
Хрести рідко виготовляють з одного шматка дерева. Стри-жень і ручка переважно одностайні, тоді як рамена попере-чок з'єднані за допомогою кілочків та клею. Для забезпечення хрестів від можливих ушкоджень іноді вставляли їх у мета-леві оправи.
Найдавніші хрести, що збереглися до нашого часу, похо-дять з XVI століття. Наприклад, напрестольний чотирикінце-вий хрест XVI століття з Галичини11", характерний орнамен-тальними мотивами, написами й мініатюрним різьбленням сцен: "Розп'яття", "Зняття з хреста". "Причастя", "Умивання ніг" і под. Семиконечний хрест XVI століття12" відзначається висо-кою професійною майстерністю виконання, фігури наділені чіткими пропорціями, а кожна сцена рельєфної мініатюри — пластичною виразністю. Подібний хрест, датований 1630 роком належав Мирону Берлавському121. По зовнішньому контуру він оздоблений квадратними і круглими виступам!!, поділений на "клейма" орнаментальними перетинками та архітектурними елементами. В кожному клеймі — складна багатофігурна про-сторова композиція. їхні іконографічні сюжети присвячені стра-стям Христа з обов'язковими сценами "Розп'яття", "Зняття з хреста", "Покладання до гробу" тощо.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Культові та обрядові предмети язичницької культури

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок