Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Релігійні вірування Cтародавнього Єгипту

Релігійні вірування Cтародавнього Єгипту

Назва:
Релігійні вірування Cтародавнього Єгипту
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,46 KB
Завантажень:
147
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.7


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему :
Релігійні вірування Cтародавнього Єгипту


ПЛАН
Релігійні тексти древніх єгиптян.
Єгипетський пантеон богів.
Уявлення про потойбічний світ в Стародавньому Єгипті.
Ритуал поховання фараона.
Внесок жерців в розвиток релігії Стародавнього Єгипту.


1. Релігійні тексти древніх єгиптян
Скласти уявлення про вірування, культи, обряди стародавніх єгиптян допомагають різноманітні релігійні тексти: гімни й молитви богам, записи поховальних обрядів на стінах гроб-ниць. Найважливішими є так звані «Тексти пірамід» — складна система заклять, замовлянь і молитов, що супроводі жували заупокійні царські ритуали, їхні тексти вирізані на стінах внутрішніх приміщень пірамід фараонів V та VI династій Давнього царства (XXVI—XXIII ст. до н. е.). Най-старіший текст знайдено в піраміді фараона Унаса, мабуть, останнього правителя V династії, але характер накреслення ієрогліфів, стиль написів, лексика та інші особливості вказу-ють, що тексти в такому вигляді існували навіть у до-династичний період.
Для реконструкції найважливіших сторін життя суспіль-ства Стародавнього Єгипту використовуються й так звані «Тексти саркофагів», що збереглися на саркофагах епохи Середнього царства (XXI—XVIII ст. до н. е.), а також «Книга мертвих», створена від періоду Нового царства й до кінця історії Стародавнього Єгипту, та численні збірки заупокій-них текстів. «Книга мертвих» була написана частково на основі найдавніших релігійних текстів. Це найпопулярніша збірка релігійних текстів і заклять у Стародавньому Єгипті. Примірники ілюстрованої «Книги мертвих» клалися до гроб-ниці поруч із мумією померлого і слугували йому дороговка-зом у потойбічному світі.
За релігійними уявленнями жителів Стародавнього Єгип-ту, схід, де встає сонце, місце народження й відродження, а захід, де сонце зникає, — місце смерті й потойбічного життя. Схід називався Країною Бога, адже там сонце кожного дня піднімалось у славі.
Як життя цілій країні приносили грудки родючого мулу, так і життя взагалі, вважали єгиптяни, виникло на пер-вісному пагорбі. У «Книзі мертвих» перша поява Ра-Атума — бога-творця —відбувається саме на «первісному пагорбі, що в Єрмополі». Єгипетський ієрогліф, яким позначали пер-вісний «пагорб творення», читався і як «являтись у славі». Він зображав кулястий пагорб, з якого вгору піднімаються сонячні промені, і тим самим давав дохідливу графічну ілю-страцію дива першої появи бога-творця [1, с. 83].
В давні часи бог сонця мав свою сім'ю богів, яка складала також вищу раду богів. Ця група богів була Енеадою, Дев'ятерицею, що мала центральне святилище у храмі Сонця в місті Іуну поблизу Мемфіса (грец. Геліополь). До Енеади входили чотири пари богів, зв'язаних родинними почуттями, що мали спільного предка: Агум, Шу, Тефнуг, Геб, Нуг, Осіріс, Ісіда, Сет і Нефтіда. Бог сонця Агум, що з'явився на вершині первісного пагорба, виник, за єгипетською тради-цією, «сам собою». Ім'я Агум означає «все», а також «нічого». На думку Дж. Вілсона, Агум означає щось всеохопне й водночас — порожнечу, причому скоріше порожнечу почат-ку, ніж кінця. За «Книгою мертвих», боги виникли після того, як Агум дав імена частинам свого тіла. За особливос-тями первісної свідомості акт вимовляння нового імені мислився як акт творення.
У «Текстах пірамід» дається дещо інша картина. Зверта-ючись до Агума і нагадуючи, що він був на вершині первіс-ного пагорба, напис продовжує: «Ти виплюнув те, що було Шу. Ти вирвав те, що було Тефнуг».
Подружня пара Шу, бога повітря, і Тефнуг, богині воло-ги, породила бога землі Геба і богиню неба Нут. За іншою версією, бог повітря піднявся й відірвав небо од землі Своєю чергою Геб і Нут, земля і небо, створивши сімейну пару, породили дві пари, бога Осіріса та його дружину Ісіду й бога Сета з його дружиною Нефтідою.
Геродот писав про надзвичайну релігійність єгиптян, що їх виділяло серед інших народів. Спочатку богів зображали у вигляді тварин, пізніше вони набували подоби людей із го-ловами тварин. Так, бог Ра мав голову сокола, Сехмет — лева, Анубіс — собаки чи шакала, Хатхор — корови, Хнум — барана.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Релігійні вірування Cтародавнього Єгипту

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок