Головна Головна -> Реферати українською -> Релігієзнавство -> Релігія як суспільне явище. Об'єкт і предмет релігієзнавства

Релігія як суспільне явище. Об'єкт і предмет релігієзнавства

Назва:
Релігія як суспільне явище. Об'єкт і предмет релігієзнавства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,81 KB
Завантажень:
325
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Релігія як суспільне явище. Об'єкт і предмет релігієзнавства
Релігієзнавство — система знань про релігію, її історію, зміст, структуру і функції у духовному житті людей. Воно сформувалось у другій половині XIX ст. як комплексна і відносно самостійна галузь знання на перетині філософії, соціології, антропології, психології, лінгвістики, загальної історії, етнології, археології, палеонтології. Його об'єктом є природа і сутність світу, людини, система відносин між ними; а предметом — усі структурні компоненти релігії в їх становленні, еволюції і функціонуванні. Ці компоненти — релігійна віра, що є сутністю релігійної свідомості, релігійна діяльність, релігійні суспільні відносини і релігійні організації.
Релігійна свідомість специфічна за своїм поділом світу на природний, земний, що сприймається органами чуття людини, скінченний у своєму існуванні; і світ потойбічний, небесний, надчуттєвий, що сприймається на віру і, порівняно з людським існуванням, є вічним. Релігійна свідомість догматична. Всі положення релігійного віровчення визнаються нею беззаперечно істинними, вічними і незмінними божественними настановами, обов'язковими для всіх віруючих. Крім того, релігійні догмати поєднують адекватне і неадекватне. У релігійних книгах часто розповідається про події, що реально відбувалися, але у міфологічній формі та відповідній інтерпретації. Так, повінь у них перетворюється на всесвітній потоп; страждання і злидні людей — на покарання за гріхи; страх — на страх господній; щастя — на радість спілкування з Богом; поклоніння — на милування іконою Богоматері; любов — на любов до Бога.
Суттєвим компонентом релігійної свідомості є релігійні почуття — емоційно-психологічні переживання віруючих, що виявляються у відчутті ними своєї гріховності, смиренні, покорі, співчутті ближньому, очікуванні дива, надії на потойбічну віддяку тощо. Після появи й закріплення у свідомості віруючої людини ці почуття перетворюються на її духовну потребу, надаючи життю людини нових спрямування, змісту і значення. Джерелами виникнення релігійних почуттів здебільшого є певної спрямованості притчі і розповіді, літературні твори, живопис, музика, скульптура, різноманітні графічні зображення. їх слухання і розглядання здатні загострювати в людей релігійні почуття, сприяти релігії у наверненні до неї нових послідовників.
Релігійна свідомість функціонує за допомогою релігійної лексики (від гр. — словесний, словниковий) — сукупності слів релігійної мови. Це слова, що позначають реальні предмети і їхні властивості (ікона, хрест, храм, монастир, кардинал, єпископ тощо), і слова, що ними позначаються гіпостазовані істоти, властивості, зв'язки (Бог, ангел, диво, пекло, Судний день тощо).
У період формування і поширення релігії догми релігійної свідомості передавались в усній формі. Винайдення письма та його використання дали можливість фіксувати релігійний зміст і значення думок у письмовому вигляді. З'явились релігійні тексти, а згодом сформувалась і віра в те, що самі знання і вимовляння божественного імені впливають на предмети, істоти, людей. Виникли предметна магія і словесні табу.
У свою чергу релігієзнавство для вивчення свого предмета широко використовує слова, терміни і поняття, що умовно можуть бути поділені на шість груп:*
загальнофілософські — буття, свідомість, матеріальне виробництво і продукування духовних цінностей, культура, суспільство та ін.;*
загальнонаукові — система, структура, функція, закон таін.;*
конкретно-наукові — право, віра, почуття, настрій, мова, життя, смерть та ін.;*
релігієзнавчі — релігія, теологія, конфесія, храм, пантеїзм, деїзм, атеїзм та ін.;*
клас понять, термінів і слів з логіки, етики і естетики — совість, відповідальність, знак, значення, краса, піднесення, зміст та ін.;*
клас термінів, слів і понять щодо змін у релігії — еволюція релігії, сакралізація (від лат. — священний) релігії, сектоутворення, секуляризація (від лат.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Релігія як суспільне явище. Об'єкт і предмет релігієзнавства

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок